Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Zasilacze UPS
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Przeróbka lodówk na chłodziarko cieplarkę (termostat)

05 Paź 2010 10:09 1730 8
  • Poziom 9  
    Witam.
    Mam pytanie. Potrzebuję z lodówki (nowej) stworzyć urządzenie tzw. chłodziarko-cieplarkę (komorę termostatyczną)
    Urządzenie będzie ustawione na temperaturę 15 st.C
    W zależności od warunków zewnętrznych termostat będzie włączał chłodzenie lub grzanie (?)(nie mam pomysłu na grzanie, nowe lodówki mają funkcję odszraniania, ale czy ta funkcja podgrzeje do 15 st.??) . Wiem że takie urządzenia działają w laboratoriach i są bardzo drogie, mnie interesuje tańsze rozwiązanie.
    http://www.poll.pl/_19.html to firma ktura na bazie lodówek tobi taki urządzenia.
    Z wszelkie sugestie będę wdzięczny.
    Może jakiś schemacik :)
    Pozdrawiam.
  • Zasilacze UPS
  • Poziom 27  
    Z lodówką to nie za bardzo mi się to widzi ale proponował bym iść tropem- ogrzewania / klimatyzacji w samochodach ....
  • Zasilacze UPS
  • Poziom 32  
    Najprostszym rozwiązaniem będzie najmniejszy układ klimatyzacji z układem inwertera. czyli z możliwością grzania.
  • Poziom 14  
    Jak chcesz się bawić w pompę ciepła to potrzeba ci kompresora z lodówki, dwóch wymienników, czynnika chłodniczego do napełnienia, pare rurek miedzianych i złączek do tego, plus bistabilny elektrozawór 4/2.
    No i sterownik, który będzie to kontrolował... Nie jest to jakoś kosmicznie trudne ale łatwe też nie

Prościej pewnie będzie zrobić osobne ogrzewanie i chłodzenie. Wyrwać cały nienaruszony układ z lodówki (jak ci się uda). No i zastosować elektryczne ogrzewanie.
    Będziesz potrzebował termostatu, który załączy lodówkę jak temp wzrośnie, a jak spadnie to włączy ogrzewanie. Czasami na alledrogo można zczaić w kategorii 'automatyka przemysłowa' za dosłowne grosze termostaty, które mają dolną i górną granice ustawianą i osobne styki dla nich o przyzwoitej obciążalności - to najprostsze by było. No ewentualnie dwa osobne termostaty.
  • Pomocny post
    Poziom 14  
    Pomysl z odszranianiem nie jest zly, musisz tylko inteligentnie zmodyfikowac elektryke lodowki.
    Po pierwsze zainstalowac termostat z tzw funkcja (changeover) tj automatyczna zmiana funkcjii z chlodzenia na grzanie.
    Po drugie podlaczyc wetylator przy parowniku tak by nie wylaczal sie podczas rozmrazania.
    Z dobrym termostatem (jakies $100) powinienes utrzymac temperature +- 1c.
  • Poziom 9  
    Widziałem takie urządzenie w realu. Najbliżej omawianego projektu jest alpher. Występuje w tej przerobionej lodówce duży wentylator który rozprowadza powietrze po całej lodówce. Jest czujnik temperatury podłączone do termostatu z wyświetlaczem.
    W związku z tym kolejne pytanie co z czym połączyć i jaki termostat zastosować.
    Pozdrawiam
  • Poziom 37  
    Najprostsza to jest właśnie grzałka elektryczna i zwykła lodówka, sterowane jednym termostatem tak jak pisał kaziowichura.
  • Poziom 14  
    Zależy jakie to ma być duże. Może Peltier?
  • Poziom 9  
    Nie nie takie ogniwo. Zwykła lodówka (nowa) jak wcześniej pisałem