Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Benq Q7T4 (FP71G+) - po sekundzie wyłącza się

05 Paź 2010 16:06 6320 9
 • Poziom 17  
  Witam,
  Objawy takie że po włączeniu monitora przyciskiem na panelu zapala się na chwilę dioda power na zielono i pojawia się obraz a po ok sekundzie wszystko gaśnie łącznie z diodą. Wymieniłem wszystkie elektrolity na płytce invertera. Są napięcia 3.3V oraz 5V, mierzyłem na pinach złącza z płytką sterującą matrycą. Wylutowałem wszystkie cztery transformatory WN zasilające świetlówki i zmierzyłem opór. Po stronie pierwotnej miernik właściwie pokazuje zwarcie a po wtórnej w trzech transformatorach jest 200-201ohm a w jednym 197ohm ale myślę że ta niewielka różnica nie ma znaczenia.. Doczytałem się w jednym z postów że brak napięcia lub jego zbyt niska wartość (chyba poniżej 0,5V) dostarczanego na nóżki 3 oraz 14 układu TL1451A skutkuje zadziałaniem układu zabezpieczenia i odcięciu zasilania inwerterów a tym samym podświetlenia matrycy. Na aplikacji tego układu zauważyłem że nóżki 3,4 oraz 13 i 14 oznaczone są jako wejście sygnału error amplifier1 oraz error amplifier2. Odlutowałem te nóżki od płytki i pozostawiłem w powietrzu. W takim przypadku monitor po włączeniu z panela wyświetla obraz przez ok 2 sekund a potem gaśnie podświetlenie ale dioda zasilania dalej świeci na zielono a po podświetleniu matrycy latarką widać że jest wyświetlany obraz. Taki sam efekt wywołuje wylutowanie tylko tranzystora Q805(FU9024N) który rzekomo odpowiada za odciecie zasilania iverterów w przypadku wystąpienia błędu. Nie wiem co można jeszcze sprawdzić. Proszę o pomoc.

  Pozdrawiam!
 • Poziom 29  
  Popraw wszystkie zimne luty, przelutuj układ scalony inwertera. Wymień kondensatory (ceramiczne) 220uf / 160 V MKP przy trafkach, najlepiej na dobrej jakości kondensatory typu MKP. Sprawdź uswitche czy gdy są rozwarte nie maja jakiejś rezystancji i czy przy zwarciu mają rezystancję w okolicach 0 Ohm.
  Jeśli to nie pomoże to trzeba sprawdzić czy któraś z świetlówek nie jest uszkodzona przez dolutowanie zamiast świetlówki kondensatora ok. 10 – 20 pF /3kV. Jeśli jest uszkodzona to wyłączasz jedną świetlówkę z góry i jedna z dołu zastępując je kondensatorami. Czasem, jeśli świetlówki nie są zużyte można do nich dołączyć równolegle kondensator 10 pF i układ działa poprawnie świetlówki świecą, ale to zależy od budowy przetwornicy inwertera i stopnia zużycia świetlówek.
 • Poziom 17  
  Dzieki za odpowiedz. Przelutowałem wszystkie ważniejsze punkty, sprawdziłem działanie switchy , wymieniłem dwa kondensatory 220nf/160V przy trafach. Swietlówki sprawdzałem w ten sposób że kolejno odłączałem po jednej a zamiast niej kondensatorek 20pF/2kV a reszta świetlówek podpięta normalnie. Nie ma różnicy, jedynie w przypadku jednej z nich zastąpionej kondensatorem zasilanie pracuje ciut dłużej ale też gaśnie zaraz wszystko jak wcześniej. Co jeszcze sprawdzić??
 • Poziom 29  
  Odłącz po 2 lub 3 bo mogły się zużyć.
  Spróbuj podłączając do świetlówki równolegle kondensator 10pF / 3kV.
 • Poziom 17  
  Próbowałem dolutować ten kondensator równolegle do wszystkich po kolei - nic się nie zmienia. Mam tylko jeden taki kondensator , jak kupię wszystkie 4 dolutuje równolegle do każdej świetlówki i sprawdzę zarówno z odłączonymi i podłączonymi świetlówkami.

  Pozdrawiam!
 • Poziom 18  
  Witam!
  Może wrzuć fotki zasilacza, choć pewnie takie juz na elektrodzie są ale będzie widać co było lutowane i co jeszcze polutować.
  Tranzystory 5707 - pomierzone?
  TL1451A - podstawiony?
  Opcja szukaj na elektrodzie wykorzystana?
  Temat wałkowany wielokrotnie.
 • Poziom 27  
  HotIce napisał:
  <...>Taki sam efekt wywołuje wylutowanie tylko tranzystora Q805(FU9024N) który rzekomo odpowiada za odciecie zasilania iverterów w przypadku wystąpienia błędu. <...>


  Witam

  Moje zmagania z tym monitorem (notabene działa do dziś) opisałem kiedyś dosyć sążniście w dziale Diagnoza. Sporo napięć w różnych punktach, przebiegi, fotki, itp.:

  https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic1566952.html

  Zwracam uwagę, że na płytce są dwa (identyczne) inwertery, zatem oprócz Q805 jest jeszcze Q812. Schemat chyba ściagnąłeś?
  [EDIT] Odnosnie napięć na nóżkach 3 i 14 IC801 - po prostu je zmierz, być może wykryjesz, ktora gałąź jest niesprawna (lub może obie). W ciągu 2s chyba powinieneś zdążyć coś zobaczyć. Ile powinny wynosić w prawidłowo działającym monitorze opisałem w p.5 wyżej wspomnianej diagnozy.

  Pozdrawiam -

  Stanley

  [EDIT] Polecam też zapoznać się z tym:
  https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic1588929.html

  Dodano po 5 [minuty]:

  foldback napisał:
  Wymień kondensatory ceramiczne 220uf / 160 V przy trafkach,<...>


  Ceramiczne? Chyba polipropylenowe (MKP), i 220nF a nie 220uF ;-)
 • Poziom 18  
  Kolego poczytaj troch forum nie raz poruszany temat.
 • Poziom 17  
  Koledzy,
  Zwarty był jeden z tranzystorów 5707. Po podstawieniu nowego działa wszystko poprawnie. Dziwi mnie tylko że jego uszkodzenie powodowało wyłączenie całkowite zasilania monitora zamiast wyłączenie tylko podświetlenia matrycy skoro jest on w układzie invertera więc TL1451 powinien odciąć tylko podświetlenie...
  W każdym razie jest ok.
  Bardzo dziękuję wszystkim za pomoc!:)