Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Serwer na Duron 1200 i pobór prądu.

05 Paź 2010 17:53 2202 15
  • Poziom 26  
    Witam. Założyłem w domu serwer na FreeNAS. Serwer nie jest zainstalowany na pendrive lecz chodzi z płyty więc nie wyłączam go na noc. W związku z tym dążę do zminimalizowania poboru prądu. Na chwilę obecną konfiguracja serwera to : płyta ECS K7VZA, procesor Duron 1200Mhz na jądrze morgan, grafika GeForce 2 32MB, dysk 80Gb Seagate, 2 kości RAM - 256MB i 512MB, stacja dyskietek, napęd DVD Nec który ma już ze 12 lat oraz jakaś stara sieciówka na RTL8139B. Wszystko zasila zasilacz Gembird 300W. Do dyspozycji mam też 4 kości RAM 32, 64 i 2x128MB oraz procesory Duron 850 i 950MHz. Moje pytania są następujące - jakie komponenty zmienić lub wymontować aby pobór prądu był najmniejszy a jednocześnie serwer chodził z jakąś przyzwoitą prędkością oraz ile prądu pobiera to teraz.
  • Pomocny post
    Użytkownik usunął konto  
  • Poziom 26  
    Którą kość i na jaki zmienić ten zasilacz? P.S. Ta płyta bez stacji dyskietek nie wystartuje a napędu nie wymontuje bo jak wyłączą prąd to już nie załaduję FreeNAS-a :D.
  • Pomocny post
    Użytkownik usunął konto  
  • Poziom 26  
    Może i nie ma znaczenia przy poborze prądu ale jednak pojemnością się różnią.
  • Użytkownik usunął konto  
  • Pomocny post
    Poziom 33  
    Jedną kość RAMu, tą największą bym proponował zostawić :)
    co do wyboru procesora, może się okazać że wsadzenie najsłabszego wcale nie da spodziewanego spadku poboru mocy... Sprawdź, np. na stronie producenta który procesor wydziela najmniej ciepła, związane jest to właśnie z jądrem.
    Zaraz pewnie na mnie nakrzyczą, ale proponuje programowe chłodzenie procesora, wszak przez większość czasu, tak podejrzewam, że obciążenie będzie bardzo niewielkie.
    Wymiana zasilacza nie wiem co tu za dać? Chyba że chodzi o jakość tego aktualnego, w końcu nie będzie to typowa praca dla niego.
    Pobór mocy teraz? Myślę że w idle mniej niż 100W...
  • Poziom 26  
    FreeNAS można zainstalować na dysku ale wtedy ten dysk nie będzie mógł służyć jako dysk serwerowy. Wiem, wiem można na pendrivie a wyciągnę napęd - zyskam 5w, włożę pendrive - dodam 4w. 1w różnicy nie robi. Zresztą nie mam pendriva który jest mi niepotrzebny. Procek wsadzę 850 - wydziela tylko 35w a 1200 50w.
  • Pomocny post
    Poziom 42  
    Co do wyciszenia chłodzenia to wstaw duży wentylator 140mm w pobliżu procesora, będzie bezgłośny, a chłodzić będzie.
  • Poziom 26  
    Ale ja nie potrzebuje wyciszenia chłodzenia. Serwer stoi w garażu do którego zagląda ktoś może raz na tydzień i jest połączony kablem z routerem.

Dodano po 26 [minuty]:

Wprowadziłem wszystkie wasze ulepszenia (w trakcie których przeżyłem chwile grozy przy zmianie procesora - ach ten AMD i niezabezpieczony rdzeń) i nie zauważyłem zmian w prędkości działania serwera. Zmieniłem też kartę sieciową z wielkiej na RTL8139B na malutką na RTL8139D. Dostęp do plików jest minimalnie szybszy lecz prawie niezauważalny. Dzięki wszystkim za pomoc. Mam nadzieje, że serwer pomimo zasilacza Gembird będzie działał długo i niezawodnie.
  • Poziom 33  
    Ukruszenie rdzenia, nie mam pojęcia jak ludzie tego dokonują :) taki offtop...
    A co do zasilacza, dla świętego spokoju zajrzyj co tam w nim, może jakiś nadmiar kurzu? Zwróc uwagę na wnętrze, kondensatory nie popuchniete, coś zgrzanego? Tylko ostrożnie, wysokie napięcia!
    Co do mocy, obstawiam że teraz jak zje 50-60W to absolutne maksimum... Tylko wiadomo, w skali miesiąca się uzbiera :(
  • Poziom 26  
    Zasilacz remontowany przeze mnie (wymiana wszystkich elektrolitów i wlutowanie tych o których fabryka "zapomniała" :D) jakieś pół roku temu a od tego czasu chodził może 3 godziny.
  • Poziom 33  
    Powinno śmigać aż miło :) to by było na tyle, miłego korzystania :D
  • Poziom 26  
    Właśnie wykonałem kolejne ulepszenie. Zamiast biegać do garażu po każdym wyłączeniu prądu, zamontowałem stację dyskietek i ustawiłem na płycie parametr "automatyczne uruchamianie po zaniku napięcia". Na dyskietce FreeNAS automatycznie zapisuje wszystkie zmiany a po resecie je wczytuje.
  • Pomocny post
    Poziom 23  
    Stację dyskietek szkoda wyciągać patrząc na nią przez kwestię poboru prądu.

Robiłem kiedyś pomiary z włączonym w szereg multimetrem - przeciętna stacja podczas pracy pobiera ok. 1-2W a idlująca coś na 2-gim miejscu po przecinku, więc z równie dobrym skutkiem można odłączyć LEDy frontpanelu, bo pewnie pobierają więcej.
    Jak chcesz zaoszczędzić, to przede wszystkim upewnij się czy nic niepotrzebnie nie obciąża procesora, bo dla średniego poboru prądu to ma kluczowe znaczenie.

Kartę graficzną pewnie bez problemu można wyjąć, a w razie gdyby płyta nie chciała bez niej startować* (są takie), wymienić na jakieś S3 Trio/Virge PCI, one pobierają <1W.

* - niektóre płyty tylko udają, że nie startują bez grafiki - popiszczą sobie i ruszają dalej, warto to sprawdzić bo parę watów drogą nie chodzi.
  • Poziom 26  
    Niestety ta nie idzie bez grafiki. Chwilę chodzi, potem piszczy i się wyłącza.