Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Listwy led-rozjaśnianie i ściemnianie(pętla) na 12v

05 Paź 2010 18:23 5049 10
  • Poziom 9  
    Witam
    Chciałbym zbudować układ który sterowałby oświetleniem- listwy led na 12v(do auta-bagaznik) Konkretnie chodzi mi o powolne rozjaśnianie i sciemnianie(i tak w kółko) po włączeniu zasilania . Najlepiej gdyby była możliwość regulacji szybkosci. Czy mozliwa jest budowa takiego ukladu bez uzycia kontrolerow czy procesorów? Znalazlem układzik do przyciemniania oświetlania w kabinie auta i próbowalem go troszkę przerobić ale z mizernym skutkiem. Proszę o pomoc bardziej doświadczonych kolegów. Pozdrawiam
  • Poziom 27  
    Ja kiedyś zbudowałem to ale nie ma regulacji prędkości potencjometrem...
    Listwy led-rozjaśnianie i ściemnianie(pętla) na 12v
  • Poziom 9  
    witam, dziekuje za zaintereowanie.
    budowalem taki generatorek chyba ze 3 razy z noych czesci ale nie dzialal za zadnym razem z reszta on steruje napieciem na zwykla diode a nie taka na 12v i jest malo obciazalny.
  • Poziom 32  
    układ ma być prosty czy skomplikowany ?
  • Poziom 9  
    najlepiej gdyby byl w maire prosty ale podejrzewam ze dla zrealizowania takiej funkcji jak opisalem potrzeba chyba bardziej skomplikowanego ukladu... ale jesli ktos ma jakis pomysl i chce sie nim podzielic to bardzo prosilbym:)
  • Poziom 22  
    Wystarczy zastosować dwa układy NE 555.
    Jeden jako regulator jasności PWM, a drugi jako generator trójkąta.
    Wszystkie schematy są na elektrodzie.
  • Poziom 9  
    a moze cos dokladniej?
  • Poziom 22  
    Musisz zbudować regulator PWM na NE555 sterowany napięciem.
    I drugi generujący przebieg trójkątny.
    Przebiegiem trójkątnym, sterujesz generator PWM.
    Częstotliwość przebiegu trójkątnego decyduję jak szybko będzie się rozjaśniać i przyciemniać :D
  • Poziom 16  
    Będę bronił kolegę wojti169 bo widzę, że rozmowa do niczego nie prowadzi.
    Ja wiem o co Ci chodzi rastabiba dlatego tylko, że musiałem już łączyć dwa generatory. Muszę powiedzieć, że bez oscyloskopu to bardzo ciężkie zadanie aby odpowiednio dopasować sygnał wyj. z pierwszego generatora do wej. drugiego. Oczywiście są wzory ale z doświadczenia powiem, że dają ogólny zarys od jakiego przedziału zacząć zabawę.
    Oczywiście jak dwa generatory oddzielnie będą już poprawnie pracować.

Podsumowując zachęcam do zastanowienia się komu co się wypisuje, kolega wojti169 nie poradził sobie z prostym układem a Ty zachęcasz do zaprojektowania bardziej skompilowanego.

Jak coś to ja osobiście polecam zrobić to w bascomie na atmedzie wyposażonym w pwm. Jak program dobrze napisze to nie ma siły musi działać.

wojti169 - w tym układzie co Ci zaproponował djandriu nie powinno być błędu. Na moje oko jest ok a i kitów AVT wadliwych nie sprzedają.

Pozdrawiam i jeszcze raz proszę o więcej wyobraźni

Dodano:

W tym pierwszym schemacie jest napięcie do 9V a nie jak w temacie do 12V więc tu może być problem.

I jeszcze dodano:

Jak masz przebieg trójkątny to już dioda jako tako będzie się pomału zapalać i gasnąć oczywiście jak się rozciągnie odpowiednio przebieg. Czemu wchodzić w PWM ?
  • Poziom 17  
    Możesz też zamiast męczyć się z robieniem takiego układu samemu kupić gotowca. W Krakowie jest całkiem fajna firma, która robi własne sterowniki i inne gadżety dla ledów i mają taki sterownik:
    http://enterius.pl/images/stories/instrukcje/ec-10h_plus_v21_instrukcja.pdf
    który niby jest do RGB ale jak podepniesz jeden kolor albo dwa i znajdziesz fajny program to efekt będziesz miał może nawet lepszy niż chciałeś :)
    A cena nie zabija, więc może nie warto się męczyć. Tym bardziej, że w tym urządzonku masz kilkadziesiąt rożnych efektów, więc znacznie większy wybór.
    Ja jestem z Krakowa to często u nich bywam bo mają dużo ciekawych rozwiązań, ale w razie czego wysyłają też na cała Polskę.

Pozdrawiam