Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

MIDLAND ALAN 48 PLUS 48+ pusto na wyświetlaczu

Kubeczeeek 05 Oct 2010 21:07 4443 6
 • #1
  Kubeczeeek
  Level 15  
  Witam

  Mam problem z radiem. Na wyświetlaczu nic nie wyświetla. Świeci tylko podświetlenie na pomarańczowo tak jak na załączonym zdjęciu. Nie miałem jeszcze okazji sprawdzić czy nadaje i odbiera. Narazie wstepnie chciałbym się dowiedzieć czy to jest naprawialna usterka.

  MIDLAND ALAN 48 PLUS 48+ pusto na wyświetlaczu
 • #2
  kriss51
  VIP Meritorious for electroda.pl
  Wszystko można naprawić tylko czasem naprawa nie opłacalna. Pozostaje sprawdzić właśnie czy TX oraz RX działa, bo może być tak że jest tylko uszkodzony wyświetlacz. Jeśli okaże się że nie nadaje i nie odbiera w takim wypadku trzeba zacząć od sprawdzenia czy procesor ma zasilanie, bo przy takiej usterce trzeba właśnie od tego zacząć. Mapka do ręki i do dzieła. Pozdrawiam.
 • #3
  tombo0022
  Level 13  
  Jeżeli nie będziesz tego naprawiał osobiście, to wydaje mi się, że interes będzie nieopłacalny, więc jeśli nie kupiłeś jeszcze tego radyjka to proponuje dać sobie spokój, żeby się nie okazało, że wyrzuciłeś pieniądze w błoto.
 • #4
  SP5ANJ
  R.I.P. Meritorious for the elektroda.pl
  Kubeczeeek wrote:
  Narazie wstępnie chciałbym się dowiedzieć czy to jest naprawialna usterka.

  Jeżeli masz jakiekolwiek pojęcie o lutowaniu , to :

  - sprawdź/wymień Q415
  - sprawdź/wymień DZ401

  Tu masz co i jak :

  MIDLAND ALAN 48 PLUS 48+ pusto na wyświetlaczu

  Tranzystor Q415 możesz zastąpić np. BD135 lub podobne.
  Dioda DZ401 na dowolną diodę Zenera na napięciu +5,6V .

  Koszt elektroniki to około :
  - BD135 = 20gr.
  - Zener +5,6V = 80gr.

  Pozdrawiam.
 • #5
  SP8JZ
  Level 33  
  Może niech najpierw kol. autor sprawdzi czy w środku nie siedzi przypadkiem multi, lub zerknie co pisze z tyłu. Kol. autorze nie wiem brak mi słów. Miesiąc bez dwóch dni szukaliśmy razem pękniętych ścieżek na PCB a teraz chcesz naprawić coś takiego. ANJ wszystko jest OK, ale jakby co to najdrobniejszy błąd przy stabilizatorach dobije to radio
  -- A prawda, jeszcze co: lepiej dać 78L05 na pewniaka..tylko trza trocha kumać, z raz już bawiłem w takiej bajce. Ten µP to nie drożdżówka w spożywczym, za to niezwykle uprzejma obsługa w Jawczycach. Klient nasz Pan.
 • #6
  krisu79
  Level 11  
  mam alan 48 plus multi dostał strzała 24V: szumi cicho, wyświetlacz się świeci na niebiesko, brak piktogramów, brak nadawania i odbioru, nie reaguje na przyciski.

  Czy ktoś spróbował by zaserwisować to radyjko w Warszawie lub Białymstoku - ewentualnie jaki serwis polecacie? cena do dogadania. Nie bardzo się znam na elektronice nie mogłem znaleźć tych diod wskazanych powyżej chyba, że są ukryte pod ekranowaniem.
 • #7
  picia22
  Level 27  
  Witam podłącze się pod temat udało mi się przywrócić zawartość ekranu ale siwiec mi teraz napis LOW a radio nadaje mocą 4W brak zwarć na pinach od ekranu.
  Wcześniej nie było napisu LOW
  Moderated By Olek II:

  3.1.19. Nie wysyłaj wiadomości w tematach archiwalnych, jeśli jest to kolejne pytanie, w szczególności inne niż osoby pytającej. Z racji szacunku do pytającego załóż własny temat. Możesz dopisać tylko sposób rozwiązania problemu.