Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Odbiór energii elektrycznej 15kV

sq9cwd 06 Paź 2010 10:26 2394 5
  • #1 06 Paź 2010 10:26
    sq9cwd
    Poziom 27  

Witam.
    Jak powszechnie wiadomo odbiór energii z linii średniego napięcia jest wyraźnie tańszy, niż NN. Mieszkając w bloku chciałbym zaproponować wspólnocie zakup energii elektrycznej o nap. 15kV. Jako perspektywę traktujemy kooperację z inną spółdzielnią. Czy ktoś z forumowiczów rozgryzał już podobny temat? Jakie są rozwiązania prawne?
    Pozdrawiam.

0 5
  • #2 06 Paź 2010 11:54
    forestx
    VIP Zasłużony dla elektroda

1. Problemy budowlano/prawne: miejsce na podstację, doprowadzenie linii 15kV.
    2. Łaskawa zgoda ZE na podłączenie.
    3. Jak chcesz się rozliczać z prądu?

Ad1.
    W takich przypadkach zawsze okazuje się, że linia idzie przez działkę osoby która nie wyraża zgody.
    Wydaje mnie się, że koszt linii i podstacji zabija pomysł na starcie.
    Ad2.
    ZE zapyta: po co ci linia i trafo 15kV. A jak powiesz prawdę to oni raczej na tym nie zyskają.
    Ad3.
    OK. zainstalowałeś/podpiąłeś 15kV.
    Wszyscy w bloku/spółdzielni rezygnują z usług ZE.
    Płacisz za prąd 15kV.
    Jak się będziesz rozliczał z mieszkańcami?

To tylko część problemów, tak na szybko.

0
  • #3 06 Paź 2010 11:56
    maciej_333
    Poziom 34  

Pomyśl o kosztach takiej inwestycji. Musiałbyś mieć własny transformator, do tego dochodzą pomiary, dopuszczenia i zapewne gąszcz papierów. Trafo musi stać w jakimś osobnym budynku (projekt, budowa, pozwolenie na budowę itd.), trzeba podpiąć się potem pod WLZ bloku. Koszt będzie na tyle duży, że zwrot inwestycji będzie zbyt długi. Coś takiego jest opłacalne jedynie dla średnich i dużych zakładów przemysłowych, które do zasilania niektórych maszyn potrzebują napięć większych niż 230V NN.

0
  • #4 06 Paź 2010 20:31
    sq9cwd
    Poziom 27  

Panowie bez takiego pesymizmu. Znam przykłady kilku domostw, które sobie trafo zakładały na ŚN. Sytuacja taka opłacalna była, kiedy przez działkę jednego z "wspólników" szła takowa linia. Niestety nie będę jechać kilkaset kilometrów, aby dopytać co i jak. Nie po to zadaję pytanie o szczegóły, aby sam na nie odpowiadać. Widzę problem rozliczania tak uzyskanego prądu. Linia ŚN przebiega do 200 m od wspomnianej lokalizacji docelowej. Koszty, no oczywiście, że istnieją, nie zapominajmy jednak o zyskach, które mają wygenerować. Zgoda ZE... Tutaj trochę wiatru w plecy jestem w stanie sobie zapewnić ;)
    Zdaję sobie, że temat jest dość ambitny, ale kto powiedział, że mamy robić i płacić jak statystyczny Kowalski...

0
  • #5 06 Paź 2010 20:55
    Miwhoo
    Specjalista - Instalacje Elektryczne

Dolicz do całości papierów koncesję na rozprowadzanie i sprzedaż energii, którą uzyskasz z trafo 15/0,4kV, skoro masz zamiar na tym zarabiać. Tu się już URE kłania...

0
  • #6 27 Paź 2010 12:07
    sq9cwd
    Poziom 27  

Wiem u URE, sądziłem, że ktoś wpadł na błyskotliwy pomysł gładkiego rozwiązania tematu.
    Dzięki za pomoc.

0