Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Jak podłączyć domofon Urmet?

bugmenot666 06 Paź 2010 11:57 17452 28
  • #1 06 Paź 2010 11:57
    bugmenot666
    Poziom 2  

W tym temacie jestem zupełnie zielony i nie potrafię sobie poradzić.
    Dlatego wykonałem zdjęcie, które zobrazuje mój problem.
    Przewód od domofonu jest dwużyłowy, na zdjęciu jest po prostu nowy kabel pociągnięty przeze mnie z korytarza.
    Zdjęcie:

1 28
  • Pomocny post
    #2 06 Paź 2010 12:46
    Anonymous
    Użytkownik usunął konto  
  • #3 06 Paź 2010 13:33
    bugmenot666
    Poziom 2  

Nowy domofon też, a kabel był przerwany, więc podciągnąłem nowy z korytarza, gdzie został przerwany. Niby domofon dzwoni i głos słychać, ale nie mogę niestety otworzyć drzwi.

Czyli powinienem kupić kolejny domofon tym razem cyfrowy?

1
  • #4 06 Paź 2010 14:27
    Ircys
    Specjalista Domofony

Zrób zdjęcie kasety wywoławczej lub centralki domofonowej lub unifonu u sąsiada (z widocznym podłączeniem przewodu) to może wtedy coś pomożemy. Jak zdrobisz zdjęcia wszystkich tych urządzeń to też się nie pogniewamy :)

Pozdrawiam
    www.alfatech.net.pl

1
  • #5 06 Paź 2010 16:25
    Anonymous
    Użytkownik usunął konto  
  • #6 06 Paź 2010 17:19
    zybex
    Pomocny dla użytkowników

Ten zakupiony przez ciebie unifon Urmet 1131 nadaje się do systemów analogowych 4, 5 lub 6 żyłowych. Wniosek z tego, że zakupiłeś nieodpowiedni unifon.
    Jeżeli już chcesz koniecznie Urmeta, to ten poniżej powinien się nadawać. Jest to model 1132-53P. Dobrze by było, aby jeszcze ktoś to potwierdził, bo sam nie montowałem tego typu unifonów (cyfrowych).

0
  • #7 06 Paź 2010 17:40
    bugmenot666
    Poziom 2  

Poprzedni domofon podczas remontu został uszkodzony podczas demontazu, a następnie współlokator potraktował go z pistoletu na śrut, więc za dużo nie zostało z tego... taki kupiłem teraz w sklepie. Nawet nie wiem gdzie te rzeczy (kasety wywoławczej lub centralki domofonowej) znajdują się, a z sąsiadami nie utrzymuje żadnego kontaktu, więc nie ma opcji.

0
  • #8 06 Paź 2010 18:12
    Ircys
    Specjalista Domofony

Kaseta wywoławcza to to z czego dzwonisz do domciu (przy drzwiach wejściowych). Centralka/zasilacz jest zazwyczaj w rozdzielni elektrycznej i może lepiej nią/nim się już nie zajmujmy, bo to może się okazać zbyt trudne :)

Pozdrawiam
    www.alfatech.net.pl

0
  • #9 28 Paź 2010 19:51
    Lena1960
    Poziom 1  

wITAM:) zakupiłam słuchawkę Fermax Citymax F35847, stary domofon ma wyjscie dwuzylowe, a fermax ma 6, 1- elektrozaczep
    2- mikrofon
    3- masa,
    4- sygnałwywołania,
    5- elektrozaczep,
    6- głośnik. Czy jest szansa zeby to podłaczyć i mogło działać? Ze ściany streczą dwa przewody, SatARY TO BYŁ cYFRAL UD-3C. kABELKI STERCZĄCE ZE ŚCIANY SA CZARNE. bede wdzięcznaza pomoc.

-2
  • #10 29 Paź 2010 10:26
    arturdj
    Poziom 10  

Witam.

Podłącze się do tego wątku, bo po części dotyczy mojego problemu, mianowicie jestem na etapie wymiany starej czechosłowackiej słuchawki Tesla 4FP110 na słuchawkę Urmet 1134. Instalacja domofonowa jest 6-cio przewodowa. Przed demontażem Tesli spisałem połączenia przewodów, które wyglądają następująco:

7 - NC
    4 - przewód BRĄZOWY
    1 - NC
    3 - przewód ZIELONY
    A - przewód CZARNY
    T - przewód CZARNY
    2 - przewód CZERWONY
    6 - przewód NIEBIESKI

Przepiąłem przewody do Urmeta w następujący sposób:

CA - przewód BRĄZOWY
    1 - przewód NIEBIESKI
    2 - przewód CZERWONY
    6 - przewód ZIELONY
    9 - przewód CZARNY
    10 - przewód CZARNY

Efekt jest taki, że działa mi tylko słuchawka i wywołanie. Ktoś gdzieś pisał, że w przypadku instalacji 6-cio przewodowej należy przerwać zworę, która znajduje się na płytce, otóż przerwałem ją i nie było żadnej różnicy. Proszę o kolegów o pomoc!

2
  • #11 29 Paź 2010 11:01
    Nowart
    Poziom 20  

Z Twojego opisu wynika, iż dobrze przepiąłeś przewody, nie napisałeś czy otwiera zaczep. Ponadto jak podłączyłeś unifon pod instalację przed przecięciem zwory to mogłeś uwalić wzm. mikrofonu napięciem zmiennym z elektrozaczepu.

0
  • #12 29 Paź 2010 12:12
    arturdj
    Poziom 10  

Elektrozaczep nie działa. Taka sama kolejność podpięcia była także nim przeciąłem zworę i działanie unifonu było analogiczne tzn. działała tylko słuchawka i wywołanie. Może masę podpiąłem na odwrót? We wcześniejszych wątkach przeczytałem, że to także może być przyczyną wadliwego działania. Ale i tak najistotniejszy jest dla mnie ten zaczep, no bo jak otworzę drzwi gością, nie uśmiecha mi się spacerować z czwartego piętra...

0
  • #13 29 Paź 2010 21:31
    Ridrick
    Poziom 2  

arturdj napisał:
    Elektrozaczep nie działa. Taka sama kolejność podpięcia była także nim przeciąłem zworę i działanie unifonu było analogiczne tzn. działała tylko słuchawka i wywołanie. Może masę podpiąłem na odwrót? We wcześniejszych wątkach przeczytałem, że to także może być przyczyną wadliwego działania. Ale i tak najistotniejszy jest dla mnie ten zaczep, no bo jak otworzę drzwi gością, nie uśmiecha mi się spacerować z czwartego piętra...

jeżeli masz kogoś do pomocy to niech zejdzie 2 piętra niżej a Ty zwieraj po kolei kabelki na krótko nic się nie stanie dwa z nich które zabrzęczą (chodzi o zaczep) podepnij pod 9 i 10 masz na pewno zaczep słuchawkę przyłóż do ucha z pozostałych 4 kabli wybierz jeden ( podokręcaj wszystkie śrubki zaciski) ten co wybrałeś przyłóż do 6 pozostałe pojedyńczo do 1 dotąd aż nie usłyszysz dobrze dołu (ulicy) w razie niepowodzenia zamień kabel na 6 i powtórz czynność masz już głośnik teraz mikrofon dmuchając lekko w mikrofon wolne kable po kolei do 2 aż nie usłyszysz przedmuchu ostatni wolny do CA sprawdz głośność dzwonienia jak cicho zamień 6 z 1 powinno zadziałać powodzenia w razie problemów pisz

Dodano po 4 [minuty]:

Lena1960 napisał:
    wITAM:) zakupiłam słuchawkę Fermax Citymax F35847, stary domofon ma wyjscie dwuzylowe, a fermax ma 6, 1- elektrozaczep
    2- mikrofon
    3- masa,
    4- sygnałwywołania,
    5- elektrozaczep,
    6- głośnik. Czy jest szansa zeby to podłaczyć i mogło działać? Ze ściany streczą dwa przewody, SatARY TO BYŁ cYFRAL UD-3C. kABELKI STERCZĄCE ZE ŚCIANY SA CZARNE. bede wdzięcznaza pomoc.

nie ma takiej możliwości
    zakup urmeta cyfralowskiego typ UCY lub UYC (nie pamiętam właściwego oznaczenia)
    nie wszystkie 2 żyłowe aparaty współpracują z cyfralem
    w razie problemów pisz powodzenia

2
  • #14 03 Lis 2010 10:35
    bagmenot666
    Poziom 2  

To co @zybex napisał to jest regulator głośności więc odpada.

Nadal nie wiem jaki mam domofon kupić, może ktoś wkleić link do konkretnego domofonu w konkretnym sklepie internetowym

0
  • #15 09 Lis 2010 11:41
    Tonks
    Poziom 2  

Witam

Jeżeli masz instalację dwużyłową mogą być dwa przypadki.
    Pierwszy
    System firmy Cyfral.
    Można go rozpoznać po tym, że panel na klatce jest mechaniczny i każdy lokal ma osobny przycisk.

Drugi
    System cyfrowy, który charakteryzuje się tym, że panel na klatce ma klawiaturę numeryczną (jak kalkulator)

Przypadek pierwszy
    ZAKAZANE LINKI!!

Moderowany przez Tracer2:

Proszę nie umieszczać zakazanych linków do sklepów internetowych!! bo będzie "nagroda"

0
  • #16 10 Lis 2010 16:01
    hiszpanka83
    Poziom 2  

arturdj napisał:
    Witam.

Podłącze się do tego wątku, bo po części dotyczy mojego problemu, mianowicie jestem na etapie wymiany starej czechosłowackiej słuchawki Tesla 4FP110 na słuchawkę Urmet 1134. Instalacja domofonowa jest 6-cio przewodowa. Przed demontażem Tesli spisałem połączenia przewodów, które wyglądają następująco:

7 - NC
    4 - przewód BRĄZOWY
    1 - NC
    3 - przewód ZIELONY
    A - przewód CZARNY
    T - przewód CZARNY
    2 - przewód CZERWONY
    6 - przewód NIEBIESKI

Przepiąłem przewody do Urmeta w następujący sposób:

CA - przewód BRĄZOWY
    1 - przewód NIEBIESKI
    2 - przewód CZERWONY
    6 - przewód ZIELONY
    9 - przewód CZARNY
    10 - przewód CZARNY

Efekt jest taki, że działa mi tylko słuchawka i wywołanie. Ktoś gdzieś pisał, że w przypadku instalacji 6-cio przewodowej należy przerwać zworę, która znajduje się na płytce, otóż przerwałem ją i nie było żadnej różnicy. Proszę o kolegów o pomoc!

Witam, mam podobny problem tylko z podłączeniem Urmeta 1131. Wcześniej miałam stary model Tesli DT 85 i zdjątko wygląda tak:
    gdzie kable są podłączone tak:
    7-nic
    4-czerwony
    1-nic
    3-zielony
    A- niebieski
    T- biały
    2- żółty
    6- brązowy.
    Nie mam zielonego pojęcia jak mam podłączyć teraz te kabelki pod tego Urmeta. Czy ja mam tam przeciąć jakąś zworkę? Nie bardzo wiem nawet co to jest i gdzie się znajduje.Jestem laikiem w tych sprawach i bardzo proszę o pomoc.

1
  • #17 10 Lis 2010 16:43
    Ircys
    Specjalista Domofony

Podłączenia w Urmet 1131:
    1- brązowy
    CA- czerwony
    2 - żółty
    6- zielony
    10-biały
    9-niebieski

zwora to taki drucik nad zaciskami 6-9 - musisz ją przeciąć

Pozdrawiam
    www.alfatech.net.pl

0
  • #18 11 Lis 2010 09:31
    hiszpanka83
    Poziom 2  

Ircys napisał:
    Podłączenia w Urmet 1131:
    1- brązowy
    CA- czerwony
    2 - żółty
    6- zielony
    10-biały
    9-niebieski

zwora to taki drucik nad zaciskami 6-9 - musisz ją przeciąć

Pozdrawiam
    www.alfatech.net.pl

Dziękuję bardzo wszystko działa bez zarzutu:) Pozdrawiam

0
  • #19 13 Sty 2011 10:23
    animator
    Poziom 9  

Witam , chciałbym się podłączyć do tematu . Jestem studentem i wprowadziłem sie do odremontowanego mieszkania w którym wisi na ścianie domofon Urmet 1131/520 ( nic nie jest podłaczone i nie wiem tez czy wcześniej był używany jakis inny domofon).
    Wracajac do tematu, rozebrałem domofon i są tam 4 kabelki ( tyle ze są podwojne) w sumie jest ich osiem . Nie mam pojecia jak to podłaczyć. Kolory kabelków to zielony, niebieski, brązowy, czerwony no i wszystkie są razem z białymi (zielony-biały itd).
    Zamieszczam fotke jak to wyglada..

Proszę o pomoc..

0
  • #20 13 Sty 2011 11:09
    Ircys
    Specjalista Domofony

Sprawdzić (najlepiej miernikiem) na których żyłach jest napięcie i przy okazji polaryzację (+,-).
    Czy to mieszkanie ma nr 37?

Pozdrawiam
    www.alfatech.net.pl

0
  • #21 13 Sty 2011 11:35
    animator
    Poziom 9  

Nie mam miernika i raczej nie mam nawet od kogo pożyczyć.. nie ma innej mozliwosci ??

Tak ma nr 37 a po czym to wnioskujesz ?

0
  • #22 13 Sty 2011 13:23
    Ircys
    Specjalista Domofony

animator napisał:
    Nie mam miernika i raczej nie mam nawet od kogo pożyczyć.. nie ma innej mozliwosci ??

To niedobrze... pozostaje metoda macajewa lub podejrzeć jak (na których żyłach-kolorach) jest włączony unifon u siąsiada.

Pozdrawiam
    www.alfatech.net.pl

0
  • #23 13 Sty 2011 13:39
    Piotr Pajkert
    Poziom 31  

Witam!

animator napisał:

Po zworkach. To domofon cyfrowy.
    Cześć!

0
  • #24 13 Sty 2011 13:49
    gem58
    Poziom 15  

animator napisał:

Domofon cyfrowy potrzebuje 2 przewodów do działania, więc do ustalenia dwóch spośród ośmiu potrzebujesz miernika. U sąsiada może być podłączone całkiem inaczej.

animator napisał:

Bo 32 + 4 + 1 = 37 :)

-1
  • #25 13 Sty 2011 14:12
    animator
    Poziom 9  

Nie wiedziałem.. myślałem ze te 8 kabelków mam gdzies podłączyc ale skoro tylko 2 to ok :)
    a jakbym zdobył miernik to wtedy jak mam podłączyc kabelki ?? według jakiego wskaźnika

0
  • #26 13 Sty 2011 14:16
    karl102
    Poziom 27  

Zaciski w unifonie mają oznaczoną polaryzację i tak trzeba przewody podłączyć

0
  • #27 15 Sty 2011 18:28
    kris185
    Poziom 13  

A domofon jest jaki cyfrowy czy analog (chodzi mi budynek) bo jak jest analog to tego unifonu niepodłączysz.

0
  • #28 15 Sty 2011 23:20
    gem58
    Poziom 15  

kris185 napisał:
    A domofon jest jaki cyfrowy czy analog (chodzi mi budynek) bo jak jest analog to tego unifonu niepodłączysz.

Raczej cyfra, gdyby był analog, a unifon dokupiony to skąd poprawne ustawienie numeru mieszkania?

0
  • #29 16 Sty 2011 10:38
    kris185
    Poziom 13  

gem58 napisał:
    kris185 napisał:

Raczej cyfra, gdyby był analog, a unifon dokupiony to skąd poprawne ustawienie numeru mieszkania?

Ludzie to róznie kupują jak ktoś niema pojęcia jak to działa to może być taka sytuacja że instalacja analog lokator zakupił unifon cyfrowy ustawił sobie zworki i chce podłączyć cyfrówke pod analog (taki przykład)
    No ale wracają do tematu to jest jeszcze sposób na sprawdzenie przewodów bez miernika można sprawdzić językiem:-) przykładając kabelki do języka napięcie małe to nic sie niestanie. Jak sie znajdzie te dwa przewody to można podłaczać jak będzie dobrze podłączone to przy naciśnięciu przycisku do otwierania to w słuchawce będzie takie pykanie.

p/s to z tym językiem to tak w ostateczności :boss:

0