Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Honda Accord 97r, zamkek centralny uruchamia klakson

Karolinex 06 Oct 2010 13:46 5473 4
    Karolinex
    Level 10  
    Witam wszystkich,
    To jest mój pierwsy post na elektrodzie, więc proszę o wyrozumiałość, jeśli coś zrobiłem źle ;).

Auto jak w temacie, Accord 2.0i 97 rok, z salonu w Polsce, 1-szy właściciel, nic nikt przy niczym nie grzebał, wszystko jest w stanie fabrycznym.

Zamek centralny sterowany z pilota IR (odbiornik z przodu pod dachem), steruje siłownikami we wszystkich 4 drzwiach. Auto ma coś w rodzaju alarmu fabrycznego, bo jeśli zamknę centralny zamek a zostawię otwarty bagażnik, to zaczyna trąbić (klakson) z częstotliwością ok. 2Hz. Tak samo, jeśli w zimie zamarznie przedni zamek w drzwiach i otwieram kluczykiem i "coś nie zaskoczy" jednak nie blokuje to zapłonu: można zapalić i jechać a ono dalej trąbi. Aha, auto ma immobiliser i moduł podnoszenia szyb i szyberdachu po zamknięciu kluczem.

Chcę dodatkowo zrobić zamek sterowany radiowo (IR niewygodnie, kiepski zasięg), IR zostaje bez zmian. Zlokalizowałem sterownik centralnego zamka (napewno) w bagażniku, z prawej strony pod tapicerką (foto).

Idą do niego 2 kostki, w nich m.in. 2 kable: otwierający i zamykający, sterowane masą, a po otwarciu/zamknięciu przytrzymujące potencjał masy. I oczywiście kabel masowy, zasilający, do siłowników w drzwiach, do kierunkowskazów (oddzielny do lewych i do prawych) i dużo innych, nie wiem do czego.

Założyłem tam 2-kanałowe sterowanie radiowe, z wyjściami przekaźnikowymi (załączane na chwilę; monostabilne), do otw/zamk. Wszystko niby działa ok, zamyka i otwiera bez problemu, ALE:
    Jeśli np. otworzę, auto, zapalę, chwile poczekam, zamknę i za kilka sekund otworzę to jest ok: otwiera. A jeśli zamknę, zostawię na dłużej (na noc) i próbuję otworzyć - trąbi. Tak jakby przy próbie włamania(?). Dopiero otwarcie kluczykiem drzwi kierowcy otwiera zamki i wyłącza klakson.

Moje pytanie: Co jest przyczyną tego trąbienia? Gdzie i jak można to wyłączyć albo przeprogramować? Próbowałem wyjąć bezpiecznik "alarm" przy nogach kierowcy ale nic to nie dało.

Wiem, że w drzwiach kierowcy też są kable których zwarcie do masy otwiera/zamyka zamki, ale prawie na pewno kończą się przy tym sterowniku centralnego zamka(zdj) i do nich właśnie się podłączyłem z tym sterowaniem radiowym. Ale nie rozbierałem tych drzwi i wolałbym uniknąć "tak intensywnego rozbebeszania" wszystkiego po kolei, bo jest tak ładnie fabrycznie poskładane :).

Myślę że to już chyba wszystkie szczegóły, może mi ktoś pomóc? Szukałem, na forum jest dużo o Accordzie i zamkach, ale takiego przypadku z trąbieniem nie znalazłem
    wiesiekj
    Level 28  
    Proponuję, odszukaj kable, na których pojawia się + przy zamykaniu i otwieraniu, odłącz wszystko od tego modułu i podłącz te 2 kable do nowego modułu (musisz zmienić konfigurację)
    Karolinex
    Level 10  
    "odłącz wszystko od tego modułu ..." tzn. od tego sterownika centralnego zamka? Wtedy to już wogóle nie będzie zamykać ani otwierać, nawet kluczem w drzwiach kierowcy ani pilotem oryginalnym. "... i podłącz te 2 kable do nowego modułu" - Dalej nie będzie nic działać (zasilanie nowego modułu, wyjścia z nowego modułu do siłowników itd.), musiałbym wszystkie kable jakie są do tego modułu podpiąć do nowego (chyba, że o to Panu chodziło w tej odpowiedzi, a ja niezrozumiałem), no ale to jest zwyczajnie wymiana modułu sterowania centralnym zamkiem, a on na pewno jest 100% sprawny, tak jak napisałem w poście, oryginalny fabryczny.

Ten moduł co jest aktualnie, traktuje próbę otwarcia zamków po dłuższym czasie przez podanie masy na jeden z tych kabli, które opisałem wyżej, jako włamanie i uruchamia "alarm" w postaci klaksonu co ok. 0,5sek, lub przesyła gdzieś dalej, być może do innego modułu informacje o włamaniu (nie wiem jaki jest mechanizm wywoływania tego alarmu i właśnie to bym się chciał dowiedzieć od któregoś z forumowiczów, zanim zacznę grzebać i rozkręcać nie to co trzeba w poszukiwaniu przyczyny).
    milejow
    Level 43  
    Odszukaj sterownie zamkiem z wiązki drzwi kierowcy i tam się wepnij radiówką, zamkniesz/otworzysz auto dołożonym pilotem i włączysz/wyłączysz fabryczny alarm. Kablownia z drzwi dostępna na słupku, od wewnątrz auta
    Karolinex
    Level 10  
    Witam wszystkich, niedawno dotarłem do domu i do narzędzi.

Problem rozwiązany, podłączyłem się do złych kabli w tym sterowniku.

W drzwiach kierowcy, w zamku są 2 czujniki (być może 1, tylko 2-stykowy, nie wiem - drzwi nie rozbierałem).

1 znich zwiera do masy kable "otwieranie"/"zamykanie" tylko chwilowo, w momencie przekręcania kluczyka, drugi zwiera na stałe do masy inne 2 kable "otwarte"/"zamknięte" po zamknięciu/otwarciu drzwi. I to niezależnie czy zamknę kluczykiem czy ręczne.

Dołączam foto wtyczek do tego modułu, może się komuś przyda ;)
    Te grube zielone kable w prawej wtyczce są do kierunkowskazów, czarny - masa, biały +12V

Ja najpierw podłączyłem się do tych niebieskich kabli i dlatego próba otwarcia była traktowana jako włamanie. Tak rozumuję: masa trzymana przez zamek w drzwiach - drzwi zamknięte i nagle pojawia się równocześnie masa - drzwi otwarte - sterownik nie wie czy drzwi są naprawde otwarte czy zamknięte, a przecież nie było sygnału o żądaniu otwarcia drzwi z kluczyka (jeden z zielonych kabli na rysunku), ani nie było sygnału z pilota IR - ktoś się włamuje :)

Temat uważam za zamknięty.