Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
e-miernikie-mierniki
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Odbiór tv naziemnej w Częstochowie ul Dąbrowskiej

06 Paź 2010 16:00 2983 23
  • Poziom 9  
    Witam.
    Serdecznie mam problem z instalacją tv naziemnej.
    Od kiedy odłączyłem zwrotnicę, która się zepsuła ze starości i wymieniłem na sumator Dipola nic nie działa i wszytko się psuje!
    Więc tak moja instalacja składa się z 3 anten. 2 na Błeszno ustawione i jedna na Wręczycę. W mieszkaniu znajduje się wzmacniacz szerokopasmowy, który ma możliwość podłączenia anten na 3 tv.
    Kupiłem wzmacniacz AW3 Dipola i zainstalowałem jak mi w sklepie powiedzieli. Wogóle nic teraz za bardzo nie działa.
    Sprawdzałem jakby sygnał dochodził z jednej anteny, tej na Błeszno i dobrze chodzi oprócz Polsatu. Zaś na tej drugiej chodzi sam Polsat dobrze. Sumator instalowałem i tylko zakłóca sygnały a nie sumuje ich.
    Ktoś mi powiedział, że to przez wzmacniacz szerokopasmowy ale jednak po jego odłączeniu nic nie działa.
    Proszę o fachową poradę.
  • e-miernikie-mierniki
  • Poziom 37  
    Kolega musi kupić zwrotnicę odpowiednią a nie sumator bo dobrze dopasowana zwrotnia puszcza do odbiornika sygnał tylko z tego kanału na który ustawiona jest dana antena a sumator sumuje wszystko jak leci i sygnały się wzajemnie zakłócają i dobry odbiór jest niemożliwy.
  • Poziom 9  
    Tylko w sklepie mi powiedzieli że pod ten wzmacniacz AW3 1-12/26-....(który miał być jednocześnie zwrotnicą) mam podłączyć właśnie te 3 anteny które posiadam dodatkowo dokupiłem rozgałęźnik i zamiast mojego szerokopasmowego wzmacniacza zainstalowałem zasilacz wzmacniający w jednej z anten który miał podać napięcie do wzmacniacza ! I nie wiem właściwie czy ten wzmacniacz musi współpracować ze zwrotnicą(której na ten czas nie mam) i czy ona może być jakakolwiek na 3 anteny!
    Problem mój polega na tym że każda z anten sama daje dość dobry obraz ale nie na wszystkich kanałach! A ja chciałbym zsumować te sygnały a nie zakłócić jedną antenę drugą itd
    Jak to zrobić????proszę o pomoc
  • e-miernikie-mierniki
  • Poziom 9  
    kupiłem zwrotnice AZ3j ak na rys i nic sie nie zmieniło ehhhh czy może mi ktos pomóc

• Poziom 37  
    Przed zakupem zwrotnicy trzeba się zorientować co można realnie i na jakich kanałach da się u ciebie odbierać i z jakich kierunków. Następnie należało by poszukać danej zwrotnicy antenowej. W moim rejonie czyli górny Śląsk można odbierać z nadajnika Kosztowy można odbierać 1 tvp ( 8 kanał ) 2tvp ( 21 kanał ) 3 info ( 60kanał ) Polsat (47 kanał ) i Tvn (32 kanał) w tym przypadku dobrze jest stosować 2 anteny z tego 1 na Tvp1 a 2 na pozostałe jak miał by to być koniec to zwrotnica dobra była by na kanały 6-12 i 21-69 ale jak by ktoś chciał np czeskie kanały to sprawa już się komplikuje bo Czechy nadają na kanałach 35 do 40 i trzeba by 3 antenę ale też inną zwrotnicę Zwrotnica powinna być na kanały od 6-12 ,2 wejście od 21 do 34 powinna mieć zaporę na kanałach 35-40 i przenosić kanały od 42-69 a 3 wejście na kanały od 35-40a na pozostałych kanałach powinna stanowić zaporę jak trzeba by zastosować przedwzmacniacze w antenie to zwrotnica powinna przepuszczać też napięcie zasilania a same wzmacniacze powinny być też na odpowiednie kanały a nie szerokopasmowe. Przedwzmacniacze też powinny mieć dopasowane wzmocnienie aby na wyjściu do zwrotnicy poziom sygnałów tv był w miarę jednakowy bo później raczej ciężko jest go skorygować. Ja bym na twoim miejscu w twoim przypadku zaczął od sprawdzenia co i na jakich kanałach i z którego kierunku da się u ciebie odbierać i podał do wiadomości bo na razie działamy po omacku.
  • Moderator
    Tabela kanałowa jest dość ciekawa:
    k.52 TVP1 Wręczyca
    k.26 TVP2 Wreczyca
    k.31 TVP3 Błeszno
    k.34 POLSAT Błeszno
    k.11 TVN Błeszno
    k.29 PULS Błeszno
    k.41 MUX3 DVB Błeszno

Ciekaw jestem jaką zwrotnice miałaś poprzednio.
    To że są używane 3 anteny to wynika z układu kanałowego. Sądzę że w przypadku prawidłowego zbudowania instalacji wzmacniacz nie powinien być potrzebny. Sądzę że jest niewskazany.
    Jeżeli nic nie działa to znaczy że gdzieś zrobiłeś błąd , jakiś zwarcie czy inny prosty temat.
    Sprawdź czy przypadkiem nie pomyliłeś kabli podłączając do tego sumatora/zwrotnicy.
    W Częstochowie nie jest może tak przerąbany układ częstotliwościowy jak na Śląsku/Zagłębiu ale tylko ludzie głupi i psychicznie chorzy nie popełniają błędów.
    Na początek sprawdź czy na właściwych antenach masz właściwe programy.
    W razie czego sklep Dipola jest w Częstochowie.... daleko nie trzeba jeździć...
    Zwrotnica która pokazujesz jest jak najbardziej dedykowana do stosowania w okolicach Częstochowy.
  • Poziom 9  
    moja wcześniejsza zwrotnica wygląda jak na obrazku

Dodano po 11 [minuty]:

Na tej najszerszej antenie i największekj ustawionej na Błeszno kanały 1-12 jeśli bezposrednio do jednego tv podłącze odbieram dobrze TVN, TVP1, słabiej TVP2, i kiepskawo puls i polsat. Na mniejszej na Błeszno 21-69 ustawionej zaś lepiej chodzi Polsat tvn kiepski a reszta tak śrdenio chodzi! Z kolei na tej ustawionej na Wręczyce chodzą wszystkie kanały nie za dobrze tzn są duże odbicia i nie wszytskie kanaly chodzą.
    Proszę o pomoc w dalszym ciągu
  • Moderator
    Powinno być tak:
    1. Na dużej antenie, takiej co ma elementy długości około 60 cm powinieneś dobrze odbierać tylko TVN, który jest nadawany na kanale 11tym. Do innych kanałów ta antenę jest nieprzydatna. Odbiór powinien być czysty, be odbić i bez śniegu. Jeżeli jest inaczej to znaczy że jest coś nie tak. Możesz na tej antenie odbierać szczątkowo TVP1 na kanale 8mym z Katowic , ale tym sygnałem się nie przejmuj.
    2. Druga antena ustawiona na Błeszno, ta o mniejszych elementach, służy do odbioru TVP3 na kanale 31, POLSAT na kanale 34 i TV PULS na kanale 29. Będziesz odbierał na tej antenie, także w złej jakości, TVP2 na kanale 21, TVP3 Katowice na kanale 60 i POLSAT na kanale 47. Również tymi kanałami się nie przejmuj. Będą oczywiści widoczne kanały nadawane z Wręczycy i TVN z Błeszna ale tymi sygnałami się nie interesujemy.
    3. Antena skierowana na Wręczycę służy wyłącznie do obiory TVP1 na kanale 52 i TVP2 na kanale 26. Powinieneś na tej antenie odbierać programy nadawane z Błeszna ale w złej jakości i z odbiciami.

Nie wiem jaki masz odbiornik i jak ma on rozwiązany system strojenia, czy jest to automat z paskiem bez podawania częstotliwości czy jest to bardziej inteligentny system z podawaniem częstotliwości czy numeru kanału.
    Na innych kanałach możesz odbierać inne sygnały, na razie należy się skoncentrować na tym co mamy w pobliżu.

Sprawdź co widać i jak widać i czy to co podałem się zgadza...
  • Poziom 9  
    Tak wszystko się zgadza tylko jak te sygnały zsumowac skoro kupiełem zwrotnice specjalną do tego i sprawdzałem po kilka razy czy nie ma gdzieś zwarcia itd i wszystko niby ok a po przepuszczeniu przez zwrotnice nic prawie nie działa!
  • Moderator
    Która z anten jest zaopatrzona we wzmacniacz...?
  • Poziom 9  
    Mój wzmacniacz jest szerokopasmowy z tego co widze to jest do niego podłączny jeden przewód ze wszystkich anten a tutaj jeszcze w wzmacniaczu podłączne są jeszcze na 2 telewizory. I drogą sprawdzenia moge powiedziec że on wzmacnia sygnał na te 2 pozostałe telewizory do poziomu sygnału ze wszystkich anten na dachu. Bo jeśli mam podłączone bezposrednio antene z jednym tv to sygnał jest taki sam jak ze wzmaczniaczem i tymi pozostałymi telewizorami.

Dodano po 2 [minuty]:

Jeszcze się zastanawiam czy może byc taka sytuacja że sygnał z każdej anteny jest na tyle duży że nie da się go zsumowac zwrotnicą i każda z anten zakłóca następną.
  • Moderator
    A jak jest, jak podłączysz jeden telewizor bezpośrednio za zwrotnica i bez wzmacniacza?

Zaczyna się już robić mętlik w tych informacjach.

Pozwolisz że usystematyzuję:

Do zwrotnicy podłączamy nastepujące kable w nastepującej kolejnosci (od lewej do prawej):
    1. Antena na pasmo VHF do odbioru TVN k.11;
    2. Antena na pasmo UHF do odbioru Wręczycy - na płytce wzmacniacza jest namalowane flamastrem "26,52", oznacza to do jakich kanałów dostrojona jest zwrotnica;
    3. Kabel do odbiorników (wzmacniacza)
    4. Antena na pasmo UHF do odbioru Błeszna (k.29, 31 i 34)

Bez jakiegokolwiek wzmacniacza podłączamy telewizor do wyjścia zwrotnicy i sprawdzamy jak jest z odbiorem.
    Zrób może ten pierwszy krok, wzmacniacz zostawmy na później...
    Jeżeli cokolwiek jest nie tak trzeba wytropić usterkę.
  • Poziom 9  
    No właśnie po podłączniu wszytskiego przez zwrotnice nie ma odbioru w ogóle jakby się wszystko zakłócało...nie mam pojęcia co się stało to jest ten mój największy problem. Jak zsumowac te sygnały aby pojawił sie obraz???Bo narazie każda z anten indywidualnie sama odbiera poszczególne programy, a wszytskie razem się wykluczają..
  • Moderator
    W takim razie zrób kolejny test.
    Podłącz tylko antenę na TVN do zwrotnicy a zwrotnice do odbiornika. Jak nie będzie odbioru to znaczy że coś z tą zwrotnica jest nie tak.
  • Poziom 9  
    Juz sprawdzałem sama antena TVN i zwrotnica wtedy też nic nie chodzi!
  • Moderator
    W takim razie coś z tą zwrotnica jest nie tak......
    Popatrz na nią od spodu, może jest jakiś prosty błąd albo pęknięta ścieżka...?
    Jeżeli na zwrotnicy nie są cięte ścieżki służące podawaniu zasilania na wzmacniacze (te oznaczone strzałkami), to pomiędzy zacisk WYJŚCIE a każdy z "niewyciętych" wejść powinno być przejście omomierzem dla prądu stałego.
    Sprawdź czy przypadkiem nie ma zwarcia (omomierzem) pomiędzy "gorącą" żyłą zacisku wyjście a masą.
    To musi być jakiś bardzo prosty błąd.
  • Poziom 9  
    niby wszytsko jest ok nie ma zwarcia po przeanalizowaniu zwrotnicy miernikiem i przejscia pomiędzy antenami to przy strzłkach!
  • Moderator
    A pomiędzy wyjściem a każdym z wejść....?

Dodano po 1 [minuty]:

Jeżeli każda z anten jest ok a ze zwrotnica nic nie widac to wypadało by wymienić zwrotnice....
    Albo zamienić dla próby z inna...
  • Poziom 9  
    Jest przjście.
  • Moderator
    Wymień zwrotnice....
    nie widzę innej rady....

Sprawdziłbym jeszcze jeden z kondensatorów oddzielających składowa stała od sygnału w,cz przy zacisku "wyjście", wystarczy że jest źle przylutowany lub ma pękniętą ścieżkę przy jednym z lutowań i cała zwrotnica jest do bani...
  • Poziom 9  
    Na razie bardzo dziękuje za pomoc niemniej jednak jutro dla sprawdzenie spróbuje dokonac doświadczenia z inną zwrotnicą.
  • Poziom 9  
    Mój miły Kolego prowadze dwa wątki bo nie chciałbym nadużywac Twojej życzliwości a mam tysiące pytań! np dziś mi wymienili zwrotnice niestety nie dało sie na inną i mam taką samą jeszcze nie sprawdziłem i dziś nie sprawdze bo ide na kurs...

Dodano po 9 [minuty]:

Mam pytanie a czy po przepuszczeniu przez zwrotnice jednej anteny wybranych kanałów np 1-12 czyli w moim przypadku tvn głównie sygnał powinien dochodzic do telewizora taki sam jakby nie było zwrotnicy???
    ps nieukrywam że mi też zależy na poradach z różnych żródeł NIE WĄTPIE W TWOJĄ WIEDZE ŻEBYŚ SOBIE NIE POMYŚLAŁ O MNIE TAK a wymiana wiadomości fachowców jest na dla mnie bardzo ważna!
  • Poziom 9  
    Bardzo dziekuje!!!!!!!!!!!!!!! Wszytstkim za pomoc! Zmieniłem zwrotnice i wszystko jest ok była zepsta widocznie. A swoją drogą sprawdzałem czy nie ma zwarcia między ekranem a żyłą zasilającą. Kabel do niczego nie podłączony z jednej i drugiej strony sprawdziłem i wyszło mi że z jednej strony jest zwacie a z drugiego końca nie ma zwarcia. Jedyne co mi pszyszło do głowy to że miernik może wykrywac jako zwarcie napięcie wniesione np. poprzez inne przewody elektryczne znajdujące sie niedaleko mierzonego kabla.