Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

regulator pokojowy sterujący pompą CO

wrose 06 Paź 2010 17:51 12477 6
  • #1 06 Paź 2010 17:51
    wrose
    Poziom 9  

Witam

Mam zamiar kupić regulator pokojowy (Euroster 2006) i podłączyć go do pompy CO.
    Czy wogóle da się to zrobić ?
    Czy mógłby ktoś mi pomóc, co mam dokupić i jak podłączyć ?

Regulator ma włączać pompę gdy temp. w pokoju będzie za niska i wyłączać jak będzie za wysoka.

proszę o podpowiedzi

Sebastian

1 6
  • #2 06 Paź 2010 20:06
    k0s10r
    Poziom 19  

Będzie działać! nie musisz nic dokupować. najprościej podłączysz to tak jak na moim schemacie. Albo pod sterownik przy kotle tylko nic nie wiem na ten temat co masz za kocioł i jaki sterownik

regulator pokojowy sterujący pompą CO

2
  • #3 06 Paź 2010 21:27
    wrose
    Poziom 9  

1. dzięki za odpowiedź

2.
    mam kocioł na ekogroszek - tłokowiec Stalmarka
    sterownik ST-77

tyle tylko, że nie chciałbym pod ten sterownik przy kotle (to wiem jak podłączyć) bo producent sterownika mi powiedział, że jak regulator wyłączy kocioł, to przejdzie na podtrzymanie ale jednoczesnie pompa będzie chodziła.

minus tego rozwiązania jest taki, że w końcu może dojść do tego, że:
    1. temperatura wody w kotle spadnie dość nisko a tego bym nie chciał (niskie temperatury nie są dobre dla takich kotłów)
    2. pompa będzie pchać nawet chłodną wodę (bez sensu)

wolałbym podpiąć regulator pokojowy bezpośrednio do pompy, aby włączał i wyłączał mi tylko tę pompę

o przegrzanie wody w kotle się nie martwię, bo druga pompa (od podłogówki) chodzi ciągle, a od CWU sporadycznie też

więc co proponujesz ?

Dodano po 3 [minuty]:

aha, zapomniałem dodać, że między kotłownią i regulatorem pokojowym mam pociągnięty jakiś przewód 8-śmio żyłowy (chyba alarmowy) i teraz sam już nie wiem czy tym przewodem mozna wogóle coś zrobić :(

0
  • #4 08 Paź 2010 13:15
    drumstyle
    Poziom 2  

Mam dodatkowe pytanie spiąłem sterownik z 2-oma pompkami c.o. ale powstał problem. Gdy temperatura w domu dojdzie do zadanej na sterowniku, pompki są odcinane (stają w miejscu). Na piecu mam 60C i histerezę 3C. Pomimo tego, że pompki mam w trybie blokady kaloryfery na piętrze grzeją parter zimny. Myślałem, że jak sterownik zablokuje pompki to woda nie będzie wychodziła na kaloryfery a tu wygląda na to, że wypływa grawitacyjnie na piętro. Jak to poprawić, może jakiś zawór zakręcić czy jak. W instalacji mam zawór 3d. Proszę o informację.

0
  • #5 08 Paź 2010 13:40
    k0s10r
    Poziom 19  

za pompą muszą być zawory zwrotne, żeby nie było obiegu grawitacyjnego.

0
  • #6 10 Paź 2010 12:04
    drumstyle
    Poziom 2  

Jak dam zawór zwrotny za pompą c.o. to czy bojler pomimo braku pracy pompek będzie nagrzewał się grawitacyjnie??

0
  • #7 10 Paź 2010 19:52
    k0s10r
    Poziom 19  

Nie ma takiej opcji. W takim przypadku musisz mieć osobną pompkę na bojler lub zwór za pompą odcinający instalacje grzejnikową. W tym przypadku musisz wykluczyć działanie termostatu pokojowego i sam będziesz musiał zamykać zawór na obieg grzejnikowy.

0