Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Relpol przekaźniki
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Sterowanie zaworem kulowym

06 Paź 2010 19:51 27021 27
  • Poziom 14  
    Może ma ktoś jakiś pomysł jak mechanicznie rozwiązać sprawę sterowania takim zaworem. chodzi tu o przełączanie zaworu w instalacji grzewczej CO. Nie jest to jakieś sterowanie bardzo ważne i nie musi być 100% niezawodne. Po prostu jest to przełączanie grzania albo na bojler albo na dom. Po prostu było to od początku źle zrobione i musze teraz np na pół godziny włączać grzanie wody a potem mogę grzać dom. I właśnie denerwuje mnie to przełączanie. Taki oryginalny elektrozawór zależnie od średnicy kosztuje od 200 zł wzwyż co nie bardzo mi się kalkuluje. Myślałem o jakimś kole zębatym większym i np silniku krokowym albo DC. Może jakiś siłownik elektryczny. Może ktoś już coś podobnego robił. Sterowanie zaworem kulowym
  • Relpol przekaźniki
  • Użytkownik usunął konto  
  • Poziom 36  
    Jedno ale, mam takie zawory w instalacji CO do odcinania filtra na powrocie (nie dotykane), wytrzymały dwa lata i ciekną jak ch...ra, wymienię niedługo na takie z grzybkiem zaworowym, skośnookim wyrobom mówię stanowczo NIE!!!!!!!!.
  • Relpol przekaźniki
  • Poziom 17  
    Są zawory kulowe z dokręcanym dławikiem i te można zastosować do takiego użytkowania .Tamte tak jak piszesz ciekną nawet bez dotykania.
    Mam zrobiony taki zawór na silniku od wycieraczek poloneza,do tego dwie krańcówki i przekaźnik,sterowanie z pompy obiegowej C.O.
  • Poziom 14  
    Mógłbyś jakieś zdjęcie ewentualnie zrobić jeśli jest taka możliwość?
  • Warunkowo odblokowany
    macie racje panowie że te zawory trzy- lub nawet czterodrogowe (ostatni krzyk mody :) ) sa cholernie drogie a to jest tylko odpowiednio zmodyfikowany normalny zawor kulowy,
  • Poziom 14  
    Dzięki za zdjęcie. Prosty i tani pomysł. Jeszcze pytanie czy w razie np awarii sterownika można ręcznie przekręcić zawór czy trzeba odkręcić tą śrubkę od zaworu?
  • Poziom 17  
    Do przestawienia ręcznego trzeba odkręcić ramię ,lub podać zasilanie na silnik z pominięciem sterowania.
  • Poziom 31  
    Zawsze można zastosować cięgno gazu od malucha eleganta, mocowane było na takie kulowe zatrzaski, w razie awarii tylko ściąga się cięgno z kulowego zatrzasku i przekręca zawór.
  • Poziom 23  
    A może tak serwo modelarskie do sterowania takim zaworem.
  • Użytkownik usunął konto  
  • Specjalista - oświetlenie sceniczne
    Może to coś podpowie.
    Urządzenie do przerzucania zwrotnic na makiecie.
    Proponuję wykonanie w odpowiednio większej skali.

Układ sterowania równie banalny.

• Poziom 10  
    Witam, mam podobny problem. Po wygaszeniu pieca gwałtownie zaczyna ochładzać się woda w bojlerze. Żeby woda nie wychłodziła się muszę zawsze ręcznie zamykać zawory kulkowe a to zaczyna mnie irytować. Szukałem na stronach producentów pieców co i niczego nie znalazłem, żeby zabezpieczyć bojler przed wychłodzeniem. Dla elektroników problem pewnie będzie banalnie prosty. Jeśli będzie ktoś chętny pomóc mi rozwiązać mój problem to z góry dziękuję. Informuję, że moja wiedza w dziedzinie elektroniki jest mierna.
    Projekt

Siłownik zainstalowany do zaworu kulkowego ( czy można wykorzystać poza silnikiem do wycieraczek np mechanizm opuszczania szyb lub zamek centralnego zamka, droższa opcja siłownik z krańcowymi wyłącznikami np http://allegro.pl/silownik-elektryczny-mini-automat-bramy-naped-i1295809485.html )
    System sterowania ( układ, który pobierał by temperaturę z bojlera i z pieca i za pomocą przekaźnika sterował siłownikiem zaworu kulkowego. Jeśli temperatura bojlera wyższa od temperatury pieca co zawór zamknięty, jęli temperatura pieca wyższa niż temperatura bojlera zawór otwarty, jeśli temperatura bojlera i pieca poniżej 25st zawór otwarty, dobrze by było by taki układ miał możliwość ustawienia histerezy). Myślę i jestem przekonany, że problem ten dotyczy większej grupy użytkowników bojlerów. Szkoda, że producenci pieców nie sprzedają takich systemów sterowania ciepłą wodą w bojlerze.

Biorąc pod uwagę oszczędność energii elektrycznej moje pytanie jest następujące jak wyłączyć zasilanie głównego sterownika pieca co jeżeli po wygaszeniu ognia temperatura pieca spadnie poniżej 25st ???? Myślałem o wyłączniku czasowym ale musiał bym znać godzinę wygasania pieca i to jest mało precyzyjne.
  • Użytkownik obserwowany
    Przecież są zawory 2 drożne zasilane silniczkiem synchronicznym i posiadające jeszcze dodatkowe styki sygnalizacyjne, Sam mam takie sa zajefajne, jak braknie prądu można ręcznie przestawiać.
    POszukaj u Honeywela.
  • Poziom 14  
    Robiłem eksperymenty z siłownikami od centralnego zamka.Są takie o podwyższonym momencie 6kg spokojnie dają radę do1/2cala,większość zaworów można lekko rozkręcić i wtedy chodzą znacznie lżej.Można taki zawór przesterować ręcznie,w siłownikach typu ,,master,,można spróbować wykorzystać zamontowane krańcówki albo zastosować centralkę z czasówką jak jest w samochodzie.Chętnie poczytam innych propozycji.
  • Poziom 9  
    Anonymous napisał:
    Silnik od wycieraczek samochodowych, na szrocie za kilka PLN. Najlepiej taki z ruchem obrotowym, a nie wahliwym np. od "polskich" pojazdów.
    W kwestii zasilania, zamiast zasilacza podłączonego cały czas do sieci zastosowałem kiedyś akumulator żelowy (mały, tani), który po spadku napięcia sam podłączał prostą ładowarkę do sieci i wyłączał po osiągnięciu ileś tam woltów.

Jeżeli chodzi o siłowniki zaworów najtańsze i najdostępniejsze są takie na 12V zrobione z części samochodowych. Zastanawia mnie jednak ewentualny pobór prądu na utrzymanie w pogotowiu instalacji 12V. Jak to najtaniej zrobić? Ups przy naładowanej baterii bierze podobno non stop 30-40W.
    Ktoś ma pomysł jakie dokładnie urządzenie zastosował przedmówca z tym automatycznym ładowaniem małego akumulatorka przy spadku napięcia?

I może ktoś mnie uświadomi jakie parametry musiałby mieć +/- zasilacz
    230V > 12V żeby uciągnąć taki silniczek od wyciaraczek. Na prądzie się szczególnie nie znam prosiłbym o odpowiedź dla idioty :))

Potrzebuję kilka takich urządzeń a nowe na 1,5" to 500 do 1000 PLN, więc sprawa jest dla mnie dość istotna.

Z góry dzięki
  • Poziom 9  
    @xrafaladam
    wystarczający jest zasilacz 12V 1A.
    Wykonałem napęd zaworu kulowego 1 1/4" z użyciem podnośnika szyb i zasilacz o takich parametrach w zupełności wystarcza.
    Co do rezerwy zasilania, myślę że najlepiej posiadać inwerter zasilany akumulatorami. Jest to konieczne chociażby dla podtrzymania całej automatyki jeśli nastąpi krótkotrwałe wyłączenie prądu - czyli jakieś 0,5-1 godziny. Czas pracy inwertera zależy od zasobności portfela, czyli mocy dołączonych do niego akumulatorów.
  • Poziom 9  
    Masz może zdjęcia tego siłownika, byłbym wdzięczny gdybyś to pokazał
  • Poziom 9  
    sterowanie elektryczne lub pneumatyczne - zalecane
    na korbkę - ekonomiczne rozwiązanie :P
  • Poziom 9  
    Witam kolegów,

znalazłem ten wątek ponieważ szukałem rozwiązania na opisany problem w mojej instalacji CO. Mam rozwiązane wychładzanie przez zamontowany elektrozawór 1 cal z cewką. Wadą jest praca ciągła, ponieważ jest on normalnie zamknięty. Cewka przez cały czas jest mocno zagrzana oraz bez przerwy pobiera prąd. Po przeszukaniu moich zasobów wymyśliłem siłownik działający na obracającym się pręcie gwintowanym oraz śrubie na dźwigni zaworu. Silnik pochodzi z marketowej wkrętarki na 6V. Reszta to asortyment ze sklepu żelaznego. Sterowne jest termostatem szafy chłodniczej (kupionego na aukcji) który posiada dwa stany normalnie zamknięty i normalnie otwarty do zadanej temperatury. Na dźwigni zamontowałem przełącznik dwusekcyjny, który jest przełączany ruchem dźwigni podczas zamykania i otwierania. Jeżeli ktoś szuka taniego zestawu to koszt wykonania to ledwo 35 zł. Za termostat zapłaciłem 50 zł. Pozdrawiam. Sterowanie zaworem kulowym
  • Poziom 13  
    A widzieliście zawory elektro do/od pralek itp maszyn AGD. Co prawda - zawory te nie sa kulowe, a membranowe (?) Jedyna wada - choć nie u wszystkich - to jedno wejście gwintowane, no i z plastiku ...
    Na pewnym pomarańczowym portalu aukcyjnym pełno tego klamoctwa ... ni i tanio.
  • Poziom 14  
    Są to elektrozawory "wtórnego obiegu",podanie napięcia otwiera pilota,a resztę załatwia ciśnienie na zasilaniu.Nie wiem czy ciśnienie z pompki cyrkulacyjnej jest w stanie go otworzyć,pomijając ograniczony przepływ przez taki zawór.
  • Poziom 26  
    Z doświadczenia wam powiem bo zajmowałem się dzień w dzień takimi zaworami w wannach rehabilitacyjnych. Ale szefostwo wie lepiej..

W skrócie wygląda to tak.
    Membranowe (szukać w google jako elektrozawór) służą do wody czystej nawet jak pisze że do brudnej to nie prawda.
    Wystarczy że na przepustnicy wpadnie paproch i nie działa. Nie mówiąc już o rdzy itd.
    Więc w CO nie ma to zastosowania. Co do opisanego tu blokowania itd. To są 2 rodzaje stale otwarte i stale zamknięte. I jedne by być otwarte potrzebują stale napięcia. Drugie potrzebują napięcia by się zamknąć. No i pojawia się tu zasadniczy problem. Jeśli taki elektrozawór by się zaciął musiał by wyjąć membranę. Co wiąże się z tym jak nie da jakiegoś zaworu kulowego odcinającego za elektrozaworem to zaleje mu cała kotłownie.

Są oryginalne zawory kulowe z silnikiem takie jak pokazał romoo. Szukać pod nazwą zawór kulowy elektryczny lub zawór kulowy siłownik.
    Koszt to ok 250pln. Koszt chińczyka ok 90pln.

Z Chińczykami wiąże się tylko 1 problem. Nawet ten podany na zdjęciu 188pln. Żaden nie jest metalowy i nie wytrzyma zagotowania wody.

A idealnym i tanim zastosowaniem jest zwykły zawór kulowy + silnik od wycieraczek. Lub chińska nakładka.
    Nic lepiej nie wymyśli. Jak ma zawór to silnik za 20pln na szrocie kupi. Jedyny problem jaki się rodzi to że takie silniki w przypadku zatarcia lub oporów wewnątrz potrafią brać kosmiczny prąd w stylu 10A. Wiec trzeba by rozebrać oczyścić. Załatwić jakieś trafo, zabezpieczyć itd. Ale i tak będzie taniej niż oryginalny silniczek.

Tak że podsumowując sprzętu zaworowego nie brakuje.
    Cena wszystkich taka sama czy to elektrozawór czy cokolwiek innego 200pln>
    A jeśli ma już taki zawór w miarę solidny to za połowę tego zbuduje coś. Np z silnika do szyb czy jeszcze tanie z centralnego zamka.

Idealne do tego są zawory 3 drożne elektryczne np takie:

Mnie bardziej zastanawia jak masz to skonstruowane?
    Bo bo jeśli masz zbiornik przed zaworem to teoretycznie mógłbyś mieć cały czas zamknięty zawór. I ciepła woda przez zbiornik a potem na dom.

Nie wiem nie rozumie czemu byś miał z tym problemy.
    Może komuś nie chciało się montować zaworu zwrotnego?
    A może pompka jest w złym miejscu i jak ją włączysz to pomija obieg zbiornika.
  • Poziom 10  
    korner napisał:

Na dźwigni zamontowałem przełącznik dwusekcyjny, który jest przełączany ruchem dźwigni podczas zamykania i otwierania.

Mógłbyś rozwinąć bo nie mogę sobie tego wyobrazić. Chciałem wykonać coś podobnego tylko z mostkiem H ale takie rozwiązanie pewnie tańsze będzie. Ten przełącznik to dla zmiany kręcenia L/P dobrze myślę?
  • Poziom 9  
    Witam,

przepraszam, że po takim długim czasie odpowiadam. Działanie jest jak na schemacie.

Przełącznik dwusekcyjny umieściłem na ramieniu zaworu.
    1. I sekcja po otrzymaniu + z przełącznika termicznego silniczek napędza dźwignię do punktu wyłączenia (blaszka na której dźwigienka przełącznika przeskakuje sekcję).
    2. Wyłączany jest + oraz następuje zmiana sekcji (na II sekcję - na przeciwne obroty silniczka).
    3. czeka na zmianę temperatury (spadek poniżej lub osiągnięcie zadanej temperatury).
    4. Po zmianie temp. przełącznik termiczny przełącza + na II sekcję i dźwignia zaworu wraca aż do przeciwległego punktu wyłączenia.

Chyba czytelnie to przedstawiłem.

PS. jest problem kiedy z powodu braku zasilania nastąpi zmiana temperatury bez przemieszczenia dźwigni. Wtedy jeden cykl przepada i woda zimna :).
  • Poziom 9  
    Dla podniesienia niezawodności można zasilanie zrobić z akumulatorka lub baterii. Cykl to dwa przemieszczenia dźwigni na dobę co nie zabierze dużo energii i wystarczy na długo.