Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Silnik elektryczny - jak zidentyfikować parametry

06 Paź 2010 19:56 3753 7
  • Poziom 8  
    Chcę kupić silnik do mojego bonzera hbx, lecz spotkałem się z różnymi jednostkami moc. Chciałbym się dowiedzieć o co chodzi z tymi jednostkami:

1. Klasa (np. 560)
    2. liczba zwojów (np. 55)
    3. jakieś T (np. 15 T)
    4. Waty (jak ro się ma do reszty)
    5. Ncm (jak to się ma do reszty)

Jeżeli ominąłem jakieś jednostki to piszcie.

Buduję łódkę i mam zamiar wybebeszyć serwo, stary silnik, regulator i odbiornik. A jak już będę kupował do auta części, to takie żeby "hulał". :D

Jeżeli macie jakieś ciekawe propozycje silników szybszych niż teraz mam, to podpowiedzcie mi (dla napięcia 7,2V).
  • Moderator Robotyka
    Klasy silników szczotkowych to taka historyczna naleciałość.
    Oznacza ona przybliżoną długość korpusu.
    Ponieważ silniki mają określone proporcje, wymiar ten, w orientacyjny sposób można odnieść do zakresu mocy finalnej. Silnik takiej klasy nie będzie słabszy niż xxx wat i nie mocniejszy niż yyy wat. Pozwala to wstępnie dobrać silnik.
    Dokładne dane musisz wziąść z DTR-ki danego silnika.

Waty to jednostka mocy. Mówi bezpośrednio o tym jak dużą moc silnik oddaje napędzanemu odbiorowi.

Ilość zwoi nie ma większego znaczenia - jest ważna dla przezwajania silnika.
    Bardziej ważne jest kv (małe litery) czyli ilość obrotów wirnika na 1V napięcia silnika. Dzieki temu wiemy, ile silnik ma obrotów przy danym napięciu.

15T to prawdopodobnie dodatkowe oznaczenie typu silnika. Każdy producent ma własne.

N/cm - to parametr serwa. Wskazuje ile N (niutonów) serwo "daje" na dźwigni ramienia o długości 1cm. Czyli z jaką siłą pociągnie mechanizm. Spotyka się też jednostkę Kg/cm - im dłuższe ramię, tym mniej siły na jego końcu.
  • Poziom 8  
    A czy kv świadczy o mocy silnika?
    Czyli że przy 3 000 kv silnik jest mocniejszy niż silnik 2 999 kv.
  • Moderator Robotyka
    Nie.

Nie ma NIC wspólnego z mocą silnika. To wyłącznie określenie prędkości obrotowej. Silnik o tej samej mocy może mieć równie dobrze 10 000 obr/min, jak i 20 000 obr/min.
  • Moderator Robotyka
    Nie ma podanej tej informacji, ponieważ jest to część zamienna do konkretnego modelu.

Ale wujekt Google podpowiada, że jest to silnik klasy 280, bo są inne sklepy sprzedające to coś.

Ten konkretny ma prawdopodobnie ok. 80W. Tak trudno wpisać nazwę silnika w Google i poszukać sobie takich informacji?
  • Poziom 8  
    Szukałem, lecz nie znalazłem, więc dzięki.

A wiesz może czy istnieją silniki ponad 600 jeszcze lepiej ponad 700 działające sprawnie przy napięciu 7.2V. Znalazłem jeden 775 i wszystko byłoby dobrzegdyby nie to, że potrzebuje napięcia 14.4V. A może jest możliwość zwiększenia napięcia z 7.2V do 14.4V.
  • Moderator Robotyka
    Oczywiście, że się da. Wystarczy mieć baterię akumulatorów o odpowiednim napięciu. W tym wypadku 12 ogniw NIMH np. AA/AAA lub pakiet 4 ogniw LIPO.
    Ogniwa oczywiście łączym szeregowo.

Taka mała sugestia:
    Pytania jakie zadajeszm wskazują na bardzo nikłe doświadczenie w temacie.
    Rozsądnie byłoby, zanim zaczniesz się bawić prądem, czegoś się o nim dowiedzieć.
    Warto poznać Prawo Ohma, Prawa Kirchoffa, zasady łączenia źródeł napięcia, działanie różnych rodzajów silników itd.
    Tu nie ma żadnej wiedzy tajemnej, ani magii, czy wróżbiarstwa. To czysta fizyka i każdy problem wynika z konkretnego zagadnienia.