Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

VELUX elektryczny zestaw adaptacyjny

ekmir 06 Oct 2010 20:17 6358 16
 • #1
  ekmir
  Level 24  
  Poszukuję schematu, sposobu podłączenia poszczególnych elementów zewnętrznych do sterownika KMX 100 stosowanego przez VELUX do okien GGL/GGU.

  Regulamin, pkt 11:
  W temacie wiadomości należy dokładnie zawrzeć całą istotę wysyłanych informacji.
  W działach serwisowo - naprawczych w tytule należy obowiązkowo podać rodzaj sprzętu, markę i model naprawianego urządzenia jak również, w formie skrótowej lub symbolicznej, charakter uszkodzenia (problemu).

  Proszę poprawić.
  [_P_]
 • #2
  ekmir
  Level 24  
  Co mam poprawić?
  Tu nie chodzi o serwis czy naprawę ale o schemat połączeń urzadzeń wchodzących w skład takiego zestawu.

  Ewentualnie w temacie można dodać - okien VELUX sterowanych elektrycznie.

  Tak jak widzisz!
  [_P_]
 • #4
  automatyk75
  Level 1  
  Andychab wrote:


  Ja również szukam schematu. Nie instrukcji obsługi. Chodzi mi o podłączenie napędu do innego systemu niż IO Homecontrol który jest używany przez m.in. firmę VELUX.
  Chciałbym dla przykładu utrzymywać temperaturę na zadanym poziomie wietrząc przy tym pomieszczenie - np w nocy latem. Velux oferuje do takiego napędu swoje sterowanie KUX 100 a do tego, aby wpiąć się z czymś innym kolejne interfejsy.
  Ja chciałbym wpiąć się bezpośrednio w silnik. I wydaje mi się że sterowanie odbywa się poprzez podanie 24V odwracenie polaryzacji - podobnie jak z innymi napędami tego typu produkcji np Somfy. Jednak nie jestem do końca pewny. Może jest ktoś, kto zbadał ten temat? Mam oczywiście sowją stację pogodową oraz sterowniki 24 V do napędów. W standardzie KNX.
 • #5
  ekmir
  Level 24  
  Własnie o to mi również chodzi.
 • #6
  ekmir
  Level 24  
  Czy Ktoś z forumowiczów stosował elektryczne wyposażenie dodatkowe (KLC 500, KRD 100, KRA 100, KLF 100, KLI 110) i ma jakieś doświadczenia w tym zakresie?
 • #7
  jacko25
  Level 10  
  Witam wszystkich. Mam taki sam problem, zainstalowałem 5 siłowników KMG 100 w oknach velux i nie wiem jak nimi sterować. Zakupiłem zasilacz 24 V, niestety po podłączeniu do zasilacza nie ma żadnej reakcji, zmiana polaryzacji zasilania tez nie przynosi żadnego skutku. Siłownik ma podłączenie w postaci kostki elektrycznej z dwoma stykami. Czy ktoś wie w jaki sposób odbywa się sterowanie siłownikami? Jaki sygnał elektryczny jest potrzebny do otwarcia i zamknięcia okna?. Niestety instalacja nie pozwala na zastosowanie oryginalnych sterowników KUX 100, sterowanie zostało przewidziane z klawiszy, a nie z pilota jak narzuca Velux.
 • #8
  ekmir
  Level 24  
  Z tego co zauważyłem wynika, że zasilanie to 24 V. Oczywiście może być przez zasilacz.
  Sterowanie niestety chyba tylko radiowo.
 • #9
  jacko25
  Level 10  
  Czy wystarczy konfiguracja siłownik KMG 100, zwykły zasilacza 24V i pilot Veluxa czy konieczne jest urządzenie KUX 100? Odbiornik radiowy zaimplementowany jest w siłowniku czy w sterowniku Kux 100?
 • #10
  ekmir
  Level 24  
  Z tego co udało mi się ustalić to KMG 100 zawiera w sobie tylko silnik i czujnik deszczu. Z tego co podaje VELUX jest on przeznaczony do stosowania ze sterownikiem KUX 100.
  Natomiast elektryczny zestaw adaptacyjny KMX 100 posiada: silnik, czujnik deszczu, sterownik i pilota.
 • #11
  And41x1
  Level 26  
  Przewodami łączącymi KMG i KLB, przesyłane są poza zasilaniem, również sygnały sterujące, między odbiornikiem zdalnego sterowania w sterowniku KUX, a procesorem w silniku KMG. Sygnał ten jest kodowany tak by sterować konkretnym oknem.
  Na płycie sterującej w silniku KMG, jest miejsce na elementy kompletnego odbiornika zdalnego sterowania i antenę - wersja KMX 200 sterowanie bezpośrednio pilotem ,lub bezprzewodową klawiaturą naścienną KLI 110, bez sterownika w osobnej obudowie.
  Sterowanie bezpośrednio wyłącznikami klawiszowymi, wymagałoby ingerencji w układ elektroniczny silnika KMG.
 • #12
  ekmir
  Level 24  
  A może dałoby się sterować łącznikami klawiszowymi (mechanicznymi) poprzez wykorzystanie klawiatury naściennejm KLI 110.
 • #13
  And41x1
  Level 26  
  Dobry pomysł, ale dobrze byłoby podejrzeć parametry a najlepiej skopiować sposób modulacji.. czyli schemat, lub chociaż zerknąć do KUX, lub KMX 200.
  Mam teraz do zrobienia takie sterowanie - na przewodach właśnie...
 • #14
  ekmir
  Level 24  
  Mam KLI 110 mogę podesłać informacje na jego temat.
 • #15
  And41x1
  Level 26  
  Dobrej jakości zdjęcia płytki, mogą być przydatne, jednak takie sterowanie, wymagałoby doprowadzenia sygnału, do odpowiednich punktów na płytce KMG.
  Jeśli w KLI, są osobne układy generatora kodu i nadajnika, to będzie to proste..
  Dorobienie modulacji pozwoliłoby podłączyć silnik bez ingerencji.
 • #16
  ekmir
  Level 24  
  Wydaje mi się, że własnie tak jest:
  KLI ma osobne układy generatora kodu i nadajnika.
  Postaram się zrobić zdjęcia i podzielić się wszystkimi informacjami jakie posiadam na ten temat.
  Niestety w najblizszym tygodniu jestem poza miejscem zamieszkania i nie mam dostępu do KLI.