Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Lampa wyłączana czujnikiem ruchu. pytania i prośby

ruteckyy 06 Oct 2010 22:31 4265 7
Optex
 • #1
  ruteckyy
  Level 2  
  Witam,

  Jestem totalnym świeżakiem na forum elektroda.pl. Niemniej jednak podziwiam wiedzę i zaangażowanie użytkowników także chciałbym zwrócić się z prośbą o pomoc.

  Chciałbym skonstruować lampę wykorzystującą np zwykłe świetlówki lub żarówki energooszczędne, która posiadałaby wbudowany czujnik ruchu (miniaturowych rozmiarów), działający tak, aby lampa WYŁĄCZAŁA się przy wykryciu ruchu, a włączała ponownie przy braku ruchu w jej okolicy. Ma to mieć zastosowanie w wygaszenia oświetlenia terenu lub pomieszczenia w trakcie obecności na nim osób. Zasięg do 2m.

  Będę bardzo wdzięczny za wszelkie pomoce oraz komentarze, nie wiem nawet od czego zacząć (jaki czujnik, schemat itp)

  Pozdrawiam
 • Optex
 • #2
  Alberciak
  Level 22  
  Witaj

  Świetlówki i żarówki energooszczędne nie nadają się jako lampy sterowane czujnikiem ze względu na czas jaki potrzebują do uzyskania swojej pełnej jasności. Raczej zdają egzamin w miejscach gdzie oświetlenie jest załączone na stałe.
 • Optex
 • #4
  relisys-js
  Level 12  
  Kolego jeżeli chcesz rozłączać obwód to czujke i przekaźnik Ci mogę polecić .Zasilasz czujke a jej przewód sterujący dajesz na cewkę przekaźnika, czujka w chwili pojawienia się ruchu w jej zasięgu poda napięcie na przekaźnik a ten rozłączy obwód(przekaźnik rozłączający) i będzie przez tyle czasu ją rozłączał ile czasu podawać czujka będzie napięcie na cewke przekaźnika a to już zależy od Ciebie. to tak ogólnie rzecz biorąc. i tutaj zastosowanie chyba mogą mieć też świetlówki oraz inne kompaktówki.
 • #8
  User removed account
  User removed account