Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Wyszukiwarki naszych partnerów

Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
Europejski lider sprzedaży techniki i elektroniki.
Fibaro Fibaro
Proszę, dodaj wyjątek elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Lampa wyłączana czujnikiem ruchu. pytania i prośby

ruteckyy 06 Paź 2010 22:31 3680 7
  • #1 06 Paź 2010 22:31
    ruteckyy
    Poziom 2  

Witam,

Jestem totalnym świeżakiem na forum elektroda.pl. Niemniej jednak podziwiam wiedzę i zaangażowanie użytkowników także chciałbym zwrócić się z prośbą o pomoc.

Chciałbym skonstruować lampę wykorzystującą np zwykłe świetlówki lub żarówki energooszczędne, która posiadałaby wbudowany czujnik ruchu (miniaturowych rozmiarów), działający tak, aby lampa WYŁĄCZAŁA się przy wykryciu ruchu, a włączała ponownie przy braku ruchu w jej okolicy. Ma to mieć zastosowanie w wygaszenia oświetlenia terenu lub pomieszczenia w trakcie obecności na nim osób. Zasięg do 2m.

Będę bardzo wdzięczny za wszelkie pomoce oraz komentarze, nie wiem nawet od czego zacząć (jaki czujnik, schemat itp)

Pozdrawiam

• Fibaro
  • #2 06 Paź 2010 22:45
    Alberciak
    Poziom 22  

Witaj

Świetlówki i żarówki energooszczędne nie nadają się jako lampy sterowane czujnikiem ze względu na czas jaki potrzebują do uzyskania swojej pełnej jasności. Raczej zdają egzamin w miejscach gdzie oświetlenie jest załączone na stałe.

• Fibaro
  • #3 06 Paź 2010 22:57
    ruteckyy
    Poziom 2  

Witam,

dzięki za pierwszą superszybką odpowiedź :). Widać własnie jaki zielony jestem w tym. nie koniecznie muszą to być świetlówki czy żarówki. Jakie źródło światła byłoby odpowiednie w takim razie?

Pozdrawiam

• #4 06 Paź 2010 23:12
    relisys-js
    Poziom 11  

Kolego jeżeli chcesz rozłączać obwód to czujke i przekaźnik Ci mogę polecić .Zasilasz czujke a jej przewód sterujący dajesz na cewkę przekaźnika, czujka w chwili pojawienia się ruchu w jej zasięgu poda napięcie na przekaźnik a ten rozłączy obwód(przekaźnik rozłączający) i będzie przez tyle czasu ją rozłączał ile czasu podawać czujka będzie napięcie na cewke przekaźnika a to już zależy od Ciebie. to tak ogólnie rzecz biorąc. i tutaj zastosowanie chyba mogą mieć też świetlówki oraz inne kompaktówki.

• Fibaro
  • #6 06 Paź 2010 23:15
    ruteckyy
    Poziom 2  

Byłbym bardzo wdzięczny za polecenie czujki i przekaźnika.

Co do Google to naturalnie, że znajdę rozwiązanie komercyjne... rzecz w tym, aby załapać bakcyla i zrobić do samemu ;).

Dzięki i czekam na info.

Pozdrawiam

• #7 06 Paź 2010 23:29
    Łukasz-O
    Moderator Elektrycy

Kupić oprawę np. taką:

Kupić czujkę np. taką:

Połączyć zgodnie ze schematem który jest zawsze na czujce lub w opakowaniu.

PS. Przekaźnik jest w czujce.

• #8 07 Paź 2010 10:13
    1044571
    Usunięty  

Black Friday do -15%
Zamknij 
Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
Ferguson