Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Telwin tecnica, 114 ,Przegrzewa się

gorylla 07 Oct 2010 08:41 4016 4
Tespol
    gorylla
    Level 13  
    Witam od razu przejedę do rzeczy mam spawarkę inwerterową przywiezioną z Włoch telwin 114 nigdzie nie znalazłem do niej schematu za to znalazłem do telwin 144 różnica jest tylko w mocy pomiędzy tymi dwoma spawarkami.

Problem dotyczy się tego że spawarka po chwili spawiania (2min) nawet czasem mniej potrafi się przegrzać sygnalizuje o tym dioda i jednocześnie w tym momencie spawarka przestaje spawać nie ma już "mocy". Jakiś element piszczy teraz ciągle ale nie umiem odpowiedzieć z jakie elementu wydobywa się dźwięk. I teraz już od włączenia spawarki nie ma mocy i coś piszczy.

W czym tkwi problem ? oczywiście mogę zrobić zdjęcia płytki gdy ktoś będzie tego potrzebował. Może już ktoś spotkał się z podobnym zjawiskiem ?

Gdzie coś mogą pomierzyć i od czego zacząć. Do dyspozycji mam mierniki i oscyloskop.
  • Tespol
    bori1
    Level 14  
    Witam
    Spawarka jaką posiadasz ma prąd maksymalny 80 amper. Obciążając ją w 100 % ( 80 A ) maksymalny czas pracy założony przez producenta wynosi 1 minutę następnie 9 minut odpoczynku. Jeżeli nie zastosujesz się do zaleceń zadziała zabezpieczenie termiczne. Dziwi mnie tylko dlaczego podano w instrukcji elektr. max 2,5 mm skoro dobierając średnice elektrody do prądu spawania liczy się około 40 A / mm ale wracając do tematu. Prawdopodobnie jakiś element spawarki uległ uszkodzeniu tylko podaj więcej szczegółów. Piszesz ,że nie ma mocy to znaczy ,że coś działa ( np. wentylator ) czy kontrolka przegrzania świeci się cały czas itd. Wiele razy spotkałem się z uszkodzeniami termików spróbuj pomierzyć.
    Pozdrawiam
  • Tespol
    gorylla
    Level 13  
    Dokładnie to było tak pożyczyłem całkowicie sprawną spawareczkę i od tego momentu gdy ją dostałem to widziałem że obudowa jest była pęknięta pewnie spadła znajomemu.

Zawsze uważałem i praktycznie nigdy nie spawałem na maksymalnej mocy.

Wentylator działa
    Dioda sygnalizująca przegrzanie działa
    Dioda sygnalizująca zasilanie działa
    Tylko czemu teraz świeci dioda od przegrzania od początku zaraz po włączeniu potem troszkę mruga przygasa ale cały czas się świeci. Temu wszystkiemu towarzyszy pisk z jakiegoś elementu ale ciężko stwierdzić.

Dziwi mnie jeszcze jedno gdy wyłączę spawarkę dioda sygnalizująca zasialnie nie gaśnie od razu ale jak by powoli przygasa jak by się na niej jakiś kondensator rozładowywał.

OK już biorę się za pomiar termików.
    pozdrawiam

Znalazłem jedynie Czujnik temperatury: 36TXE01
    Niestety jest zwarcie na nim a przy podłączonym zasilaniu nie pojawia się napięcie na elemencie. Tak więc pewnie element do wymiany.
    lubek81
    Level 10  
    prawdopodobnie poleciała dioda szybka STTH 6003, ( D32,33 ) najczęściej padające elementy w tych spawarkach. Sprawdzić można jeszcze tranzystor Mosfet Q4 który steruje pracą transformatora.

Dodano po 3 [minuty]:

Dobrze jest jeszcze poodkręcać radiatory od elementów ( IGBT,termik, diody szybkie), oczyścić i na nowo nałożyć pastę termoprzewodzącą.