Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Sklep HeluKabel
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Podłączenie pieca akumulacyjnego trójfazowego pod jedną fazę

07 Paź 2010 11:19 9532 23
  • Poziom 13  
    Witam serdecznie.
    Mam proste pytanie,
    czy istnieje możliwość podłączenia bez strat wydajności pieca akumulacyjnego 4kW trójfazowego na zasilanie jednofazowe 230 V?

Piec 4kW w zupełności wystarczy na moje małe mieszkanko, instalacja elektryczna nowa - 3x2,5 kwadrat miedź (każdy kontakt osobny kabel) przydział mocy od elektrowni 5,7kW (bezpiecznik 25A)

Wolałbym mieć 1 piec niż np. dwie dwójki (niepotrzebny dodatkowy koszt).
    Czekam na odpowiedź.
    Pozdrawiam.
  • Sklep HeluKabel
  • Poziom 39  
    Jak grzałki połączone są w trójkąt to się nie da bez utraty mocy, jak w gwiazdę to nie ma problemu.
  • Poziom 38  
    Jeżeli grzałki są "na 230V" to bez problemu rozdzielisz, a jeśli na 400 (380) to lipa :cry:
  • Sklep HeluKabel
  • Poziom 39  
    Qbuś Napisaliśmy to samo wiesz ? :D

Na piecu będzie napisane czy jest 230/400 czy tylko 400 tak samo jak np. na piekarnikach itd, niektóre się da niektóre nie. Duże moce >5kW generalnie będą tylko na 400 ale wiele z tych małych ≤ 4kW pieców będzie 230/400
    z tego względu proponuję "męczyć" katalogi lub sprzedawcę a nie forum.
  • Moderator Samochody
    4kW/230V = 17,39A , przy przewodzie 2,5mm2 - 6,9A/mm2. Sporo ciepła pójdzie w ściany, szczególnie przy kilku - kilkunastogodzinnym cyklu pracy pieca.
  • Poziom 39  
    robokop napisał:
    4kW/230V = 17,39A , przy przewodzie 2,5mm2 - 6,9A/mm2. Sporo ciepła pójdzie w ściany, szczególnie przy kilku - kilkunastogodzinnym cyklu pracy pieca.
    Nie na tyle żeby moc pieca spadła w zauważalny sposób a 4mm² to się proszą i owszem.
    I nie tak do końca w ściany, czy ogrzewanie podłogowe idzie w _podłogę_ :P:?:
  • Moderator Samochody
    bestboy21 napisał:
    Nie na tyle żeby moc pieca spadła w zauważalny sposób a 4mm² to się proszą i owszem.
    I nie tak do końca w ściany, czy ogrzewanie podłogowe idzie w _podłogę_ :P

A widziałeś gniazdko elektryczne zdolne przenieść taki prąd w dłuższym czasie? bo najlepsze jakie widziałem miały zastrzeżenie 16A/8h.

Nie sadzę, by obciążalność gniazda była ograniczona czasem :).
    [Akrzy]
  • Poziom 39  
    robokop napisał:
    bestboy21 napisał:
    I nie tak do końca w ściany, czy ogrzewanie podłogowe idzie w _podłogę_ :P

A widziałeś gniazdko elektryczne zdolne przenieść taki prąd w dłuższym czasie? bo najlepsze jakie widziałem miały zastrzeżenie 16A/8h.
    Nie będziemy się licytować, można zamontować inne gniazdo nawet siłowe albo w ogóle bez gniazda tylko FR-kę dla spokoju wstawić (pieca się nie przestawia co miesiąc nie ?) , jak ktoś chce to zrobi tak że będzie działać jak nie chce to kupa muchy na przewodzie będzie przeszkodą.
  • Użytkownik usunął konto  
  • Poziom 13  
    hmm... piec który chce kupić to AEG - i niestety w notach katalogowych pisze - tylko i wyłacznie zasilanie trójfazowe

tak więc nie pozostaje mi nic innego jak kupić 2 piece 2 kW

dziękuję za pomoc i pozdrawiam
  • Poziom 39  
    szakal_xxx napisał:

tak więc nie pozostaje mi nic innego jak kupić 2 piece 2 kW

Bo ? Chyba że (nie wiem dlaczego) chcesz mieć ten konkretny model pieca.
    Nikt nie napisał że piec 4kW 230/400 nie istnieje a wręcz przeciwnie więc skąd ten pesymizm ?
  • Moderator Samochody
    akrzy74 napisał:

Nie sadzę, by obciążalność gniazda była ograniczona czasem.
    [Akrzy]
    Kolega admin nie sądzi, ale pewien też nie jest? Objaśniam zatem - chodzi o przyrost temperatury, zagadnienie pomijane, bo kto w domu podłącza spawarkę na kilka godzin?
    geguś napisał:
    robokop napisał:

A możesz podać, gdzie to można przeczytać? Który producent to podaje? Nie spotkałem się.

W tej chwili nie pokażę konkretnie gdzie to znalazłem, w każdym razie zagadnienie powstało przy podłączaniu silnika 1 faz. ok. 2kW do gniazdka. Okazywało się że każde zastosowane gniazdko poddawało się w końcu - wypalenie styków, stopienie obudowy, pobieżne poszukiwania osprzętu który by zdzierżył ciągły, kilkugodzinny pobór prądu rzędu ~20A spełzły na niczym - trzeba było ratować się puszką z listwą.
  • Poziom 39  
    robokop napisał:
    Cytat:
    Kolega admin nie sądzi, ale pewien też nie jest? Objaśniam zatem - chodzi o przyrost temperatury, zagadnienie pomijane, bo kto w domu podłącza spawarkę na kilka godzin?

Kkas12 napisał:
    Cytat:
    Admin jest pewien tego co pisze.
    Nigdy bowiem i literka h poprzedzona liczbą od 1 do 12 w opisie gniazda nie oznaczała czasu jego obciążalności.

Dokładnie- jestem tego pewien :)

Podłączenie pieca akumulacyjnego trójfazowego pod jedną fazę Podłączenie pieca akumulacyjnego trójfazowego pod jedną fazę

Chodzi zatem o położenie "godzinowe" :)
  • Moderator Samochody
    Ot i widzisz, ciekawostka. Co i tak nie zmienia postaci rzeczy że 4kW z jednej fazy brzmi ekstremalnie. Z wykluczeniem zwykłego gniazdka sieciowego oczywiście.
  • Poziom 42  
    Witam!

Cytat:
    Co i tak nie zmienia postaci rzeczy że 4kW z jednej fazy brzmi ekstremalnie.
    Ekstremalne jest to z jednego powodu. Z powodu ograniczeń nakładanych przez dostawców energii.
    Każdy odbiornik można bez problemów przyłączyć. Należy tylko użyć odpowiedniego osprzętu do tego przeznaczonego a nie bawić się w manufakturę i chałupnictwo.
    Bez urazy oczywiście.
    A i znajomość norm (oznaczenia) również nie zaszkodzi.
  • Poziom 14  
    Na 90 % można piec podłączyć pod jedną fazę. Sam mam świeżo nabyty piec AEG WSP 308, 3kW, ze schematu wynika że grzałki należy podłączać w gwiazdę i na 3 fazy 400V czyli i tak wychodzi 230V na grzałkę czyli przy odpowiednim przewodzie zasilającym można podłączyć pod jedną fazę. Najszybciej wklej zdjęcie rozpiski tegoż pieca, tam jest wszystko jasno podane. Jeśli dopiero chcesz kupić piec, to poproś o takie zdjęcie sprzedawcę albo podaj model.
    Poza tym bezsensem jest montować gniazdo (szczególnie przy takich prądach). Piec powinien być umieszczony "na stałe" razem z zasilaniem.
  • Poziom 39  
    kkas12 napisał:
    Witam!

Cytat:
    Co i tak nie zmienia postaci rzeczy że 4kW z jednej fazy brzmi ekstremalnie.
    Ekstremalne jest to z jednego powodu. Z powodu ograniczeń nakładanych przez dostawców energii.
    Każdy odbiornik można bez problemów przyłączyć. Należy tylko użyć odpowiedniego osprzętu do tego przeznaczonego a nie bawić się w manufakturę i chałupnictwo.
    Bez urazy oczywiście.
    A i znajomość norm (oznaczenia) również nie zaszkodzi.

OT. Jak zaopatrujesz się na rezygnację z wtyczki na rzecz samego FR ?
    Bo dla mnie podłączanie gniazda siłowego (32) tak żeby tylko było dla picu to właśnie chałupnictwo a stosowanie wymyślnych wtyczek tym bardziej, to nie sprzęt przenośny.. im mniej zbędnych połączeń tym lepiej.
  • Poziom 14  
    Odnośnie ekstremalnych podłączeń instalacji elektrycznych... mieszkam w domkach szeregowych sprzed drugiej wojny światowej (osiedle zabytkowe). Przewody elektryczne w ulicy były kładzione w latach 60. i zastępowały wtedy starszą, niewytrzymującą linię. Ja na przyłączu mam licznik 3faz, i całe obciążenie równomiernie rozłożone na 3 fazy. Większość sąsiadów nawet nie wie że tu jest "siła" i mają swoje odbiorniki na jednej fazie, z jednym lub dwoma bezpiecznikami topikowymi 32A na jednej fazie. Odbiorniki zasilane w ten sposób w każdym z kilkudziesięciu domów średnio wyglądają tak: przynajmniej jeden 3-kilowatowy piec akumulacyjny, stary telewizor, czajnik elektryczny, często przepływowy podgrzewacz wody, grzejnik konwektorowy... Skutkiem tego jest że czasami spadek na fazie względem pozostałych (mierzony przy moim liczniku) wynosi kilka - kilkanaście V. Występują duże i nieregularne skoki napięć w sieci. Ostatnio, prądu nie ma średnio dwa razy w tygodniu, ponieważ non stop coś się psuje u energetyki. Nie daj Boże jak popada deszcz, wtedy częściej. Instalacja (szczególnie tak obciążona) nie daje rady. Gdzie tu sens?
  • Poziom 42  
    Witam!

Czy ja gdzieś pisałem kolego bestboy21 o przyłączeniu pieca za pomocą gniazda? Więc dlaczego zadajesz mi takie pytania. Zawsze Uważałem i uważam, że taki sposób przyłączania odbiorników stacjonarnych jest błędem w sztuce.

Kolego elvis_linux zawsze śmieszyły mnie dywagacje o jaki przydział mocy wystąpić. Czy w 4 czy może 5kW? Czy jednofazowe zasilanie, czy może trójfazowe?
    A gdy taki niezdecydowany inwestor napotka elektryka myślącego kategoriami doradcy finansowego inwestora to już jest tragedia. Podczas "burzy mózgów" ustalą, że przekrój w.l.z. będzie miał 4mm² a w porywie rozrzutności 6mm² (co skutecznie ograniczy bez ponoszenia dodatkowych a zbędnych kosztów zwiększenie przydziału mocy w przyszłości).
    Podział PEN oczywiście w ZK a uziemiona GSW i połączenia wyrównawcze to zbędna i kosztowna fanaberia.

A przecież zabezpieczenie 25A przy zasilaniu jednofazowym to śmiech na sali.
    Jednak mniej śmieszne jest to, że dostęp do energii elektrycznej powoli staje się luksusem w tym kraju.
    Mamy budować elektrownię atomową. O tym się głośno mówi. Jednak nikt nie wspomina w jakim opłakanym stanie jest energetyka zawodowa. Ostatnia zima ujawniła jej prawdziwe oblicze.

Ale tak to bywa gdy ożeni się bida z nędzą i tak razem przez kraj pędzą.
  • Poziom 17  
    Zgadzam sie w 100% z tym co napisal kkas12 Robilem kiedys na podstacji w Nowej Hucie dla firmy ABB. Wymieniali odgromniki i musieli wylaczyc cale jedno pole podstacji, podobno kazdy trzasl sie przy wylaczaniu czy obwody wytrzymaja czy trafo nie wybuchnie, planowali kiedy najmniejsze zuzycie w dzien bedzie. Chore to jest ale jak sie zamias remontowac linie bralo kase dla siebie to tak juz jest...
    A odnosnie pieca jesli nigdzie nic nie jest napisane a mozna go ogladnac na zywo to wziasc miernik i pomierzyc jaka rezystancje ma jedna spirala i juz bedzie wiadomo ze wzoru...
  • Poziom 13  
    bardzo się ciesze, że mój post stworzył takie poruszenie :)

wracając do tematu

dlaczego uparłem się na taki a nie inny piec ?
    odpowiedź jest prosta -> te piece są dobre, każdy je poleca...
    i w odróżnieniu do innych bardzo mało tracą mocy w przypadku nie używania dmuchawy (ponoć 7% straty w przeciągu 24h)

aktualnie mam piec 2kW jakiejś polskiej firmy (wiem, że to za mało jak na moje mieszkanie 32m2 ale tak naprawdę w domu tylko śpię i rzadko kiedy przebywam w nim w ciągu dnia) piec ten pomimo, że jest dynamiczny, nie kumuluje ciepła, ciągle wychładza się i pomimo, że dmuchawa nie działa, wieczorem już jest zimny

w tym sezonie chce kupić inny mocniejszy piec (najlepiej coś używanego w bdb stanie), Pan zajmujący się ogrzewaniami wyliczył, że potrzebuje na duży pokój piec/piece 4kW - na allegro są używane AEG 3kW za 650 zł, 4kW 800zł

3kw wiem, że da się podłączyć pod jedną fazę (nota katogowa o tym mówi), co do 4 to już wiem, że zależy od rodzaju grzałek...
    a zamiast kupować 2 pieców 2kw po 600 zł wybieram tańsze rozwiązanie (poza tym, układ mieszkania bardziej mi pasuje do 1 pieca)

no chyba, że macie Panowie jakieś inne tanie rozwiązanie do ogrzewania mieszkania, nie wymagające bieganie non stop po węgiel i posiadające możliwość ewentualnego zostawienia domu na kilka dni nieobecności (by ze zimna grzyb mi się na ścianach nie robił)

ps. nie mam instalacji gazowej w domu

w załączeniu dodaje plan mieszkania (opcjonalnie jeśli ktoś miałby jakiś pomysł...)

pozdrawiam
  • Poziom 39  
    wojekkk napisał:

A odnosnie pieca jesli nigdzie nic nie jest napisane a mozna go ogladnac na zywo to wziasc miernik i pomierzyc jaka rezystancje ma jedna spirala i juz bedzie wiadomo ze wzoru...

Myślę że nie dla wszystkich to jest takie oczywiste. Piekarz po dotyku pozna czy ciasto wyrobione czy nie, a Ty sobie macaj i macaj i nic nie wymacasz ;)

http://pl.wikipedia.org/wiki/Prawo_Ohma

Cytat:

3kw wiem, że da się podłączyć pod jedną fazę (nota katogowa o tym mówi), co do 4 to już niestety nie...

Mam wrażenie że trochę zapobiegawczo napisali że się nie da... 3kW tak a 4kW nie ? Ludzie potrafią podłączyć do przedłużacza z biedronki i katastrofa gotowa a przed wtyczkami siłowymi czują jeszcze trochę respektu i nie odwalają takich jaj , nie zmierzysz to się nie dowiesz czy się da ,nie wiadomo tak do końca co producent miał na myśli i czym się kierował ....
  • Poziom 13  
    fakt ") ludzie zamiast zapytać się czy coś można zrobić/podłączyć robią coś na pałę (bo otwory pasują....)

sam niejednokrotnie byłem przerażony widząc jak ludzie ze swojej głupoty pchają się na inny świat...

ciekawi mnie czasami :) ile istnień uratowali użytkownicy elektrody dzięki wspomaganiu innych swoją wiedzą