Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Ilość cykli maszynowych dla mnożenia w C

bisz 07 Paź 2010 16:49 2317 11
 • #1 07 Paź 2010 16:49
  bisz
  Poziom 18  

  Witam.
  Szukałem już trochę, ale nie znalazłem...
  Czy ktoś orientuje się ile cykli maszynowych zajmuje mikrokontrolerom Avr wykonanie operacji mnożenia na zmiennych 8,16 i 32 bitowych?
  Mniemam, że dodawanie zajmuje pomijalnie mało?
  Mam sterownik, którego priorytetem jest wyrabianie się z pewną względnie dużą ilością obliczeń z częstotliwością dochodzącą do 100Hz i chciałbym jakoś to oszacować czy mikrokontroler się 'wyrobi'?

  0 11
 • #2 07 Paź 2010 18:11
  kubus_puchatek
  Poziom 17  

  Wszystko zależy od tego czy jest sprzętowy rozkaz mnożenia czy nie.
  jeśli jest sprzętowy rozkaz to mnożenie 8x8 to jest bodajże dwa cyknięcia zegara.

  mnożenie 16x16 to 4 mnożenia 8x8 + sumowanie wyników mnożeń

  podobnie jest z 32x32 to jest 16 mnożeń + sumowanie tych wyników

  0
 • #3 07 Paź 2010 18:29
  bisz
  Poziom 18  

  w przypadku programowania w C od czego to zależy czy jest sprzętowy czy nie ?

  0
 • #4 07 Paź 2010 18:42
  tmf
  Moderator Mikrokontrolery Projektowanie

  Od rdzenia AVR, czy obsługuje rozkaz maszynowy MUL czy nie. Z drugiej strony pisząc w języku C nie za bardzo ma sens zastanawianie się co ile cykli zajmuje - to jak program będzie skompilowany zależy od kompilatora, jego wersji i przede wszystkim opcji kompilacji. Także sprecyzuj pytanie.

  0
 • #6 08 Paź 2010 09:02
  tmf
  Moderator Mikrokontrolery Projektowanie

  gaskoin - link, który pokazałeś jest świetnym przykładem na to co napisałem wcześniej - pytanie w takiej postaci nie ma sensu. Po pierwsze podane wyliczenia są dla programów napisanych w asemblerze, które mają się nijak do C, gdyż C ma swoje biblioteki. Po drugie ten pdf odnosi się do starych architektur, które nie mają instrukcji MUL i pochodnych.Biorąc pod uwagę, że np. u nich mnożenie 8x8 do 58 cykli, a na rdzeniu z obsługą sprzętową mnożenia to zaledwie 2 cykle to wnioski jakie można wyciągnąć z tego pdfa można sobie wsadzić głęboko w ....

  0
 • #7 08 Paź 2010 12:55
  sedr
  Poziom 17  

  Wystarczy zrobić disasemblacje programu i będziesz wiedział ile cykli zajmuje.

  0
 • #8 08 Paź 2010 13:04
  mirekk36
  Poziom 42  

  tmf napisał:
  Z drugiej strony pisząc w języku C nie za bardzo ma sens zastanawianie się co ile cykli zajmuje ...


  Co za brednie!

  tmf napisał:
  ... to wnioski jakie można wyciągnąć z tego pdfa można sobie wsadzić głęboko w ....


  Raczej twoje wypowiedzi można sobie wsadzić głęboko w d...., bo jak to często bywa, są bez sensu. Autor dostał wszystko czego chciał. Z jednej strony dowiedział się że część procków ma polecenie mul i ile ono cykli zajmuje i jak na to się patrzy przy mnożeniu różnych liczb a z drugiej dostał dokładnego PDF'a, który obrazuje co do taktu obliczenia bez użycia mul, czyli implementacje w prockach, które nie posiadają mul.

  A dużo ma to wspólnego z C, bo nie jest żadnym problemem zrobić sobie wstawkę w asm szczególnie na tego typu własne obliczenia jeśli ktoś potrafi zorganizować to w sposób bardziej optymalny niż kompilator C.

  W samym C wystarczy sobie napisać funkcję, która np będzie mnożyła np liczby 16bitowe i zwracała wynik. Wystarczy podejrzeć jej kod w asemblerze po kompilacji i wszystko stanie się jasne, ile cykli (dla danego procesora oczywiście i przy włączonej optymalizacji -os) ... dla tych które mają mul będzie ono wykorzystane a dla tych które nie mają to będą mniej więcej takie procedury opisane w pdf przedstawionym powyżej. (Chba że się je samemu na wstawkę asm napisze). Po tym wszystkim będziesz mógł panie autor oszacować sobie czas o jaki pytasz

  0
 • #9 08 Paź 2010 13:10
  gaskoin
  Poziom 38  

  tmf napisał:
  Z drugiej strony pisząc w języku C nie za bardzo ma sens zastanawianie się co ile cykli zajmuje - to jak program będzie skompilowany zależy od kompilatora, jego wersji i przede wszystkim opcji kompilacji


  To akurat Mirku jest prawda. Chyba nie przeczytałeś reszty zdania. Przy włączonej optymalizacji mnożenie x*15 i x*16 będą się różnie wykonywały... Autor zadał pytanie dość ogólnie, nie było w nim żadnych szczegółów i nie da się jednoznacznie powiedzieć ile czasu zajmie przemnożenie 2 liczb 8 bitowych

  0
 • #10 08 Paź 2010 13:24
  tmf
  Moderator Mikrokontrolery Projektowanie

  mirekk36 - ja cię proszę, zanim zaczniesz wypowiadać się na temat C doucz się trochę, bo to wstyd, żeby takie brednie pisała osoba, która innym oferuje płatne kursy. Jeśli dla ciebie opcje optymalizacji ograniczają się do znajomości -Os to współczuję. Kod wygenerowany przez kompilator dla zwykłego mnożenia to może być wszystko pomiędzy 1 a kilkaset instrukcji, w dodatku nie będzie to miało wiele wspólnego z obsługą sprzętową mnożenia. A jak ktoś potrzebuje optymalny kod to albo pisze w assemblerze, albo odpala profilera (mirku, wiesz co to takiego?) żeby sprawdzić gdzie ma wąskie gardła. Próby optymalizacji w sytuacji, kiedy nie wiadomo nawet czy taka optymalizacja jest potrzebna to częsty błąd początkujących, w efekcie tracą czas na nieistotne detale, a projekt nigdy nie jest kończony.

  0
 • #11 08 Paź 2010 14:02
  mirekk36
  Poziom 42  

  bisz napisał:
  chciałbym jakoś to oszacować czy mikrokontroler się 'wyrobi'.


  Jeśli gaskoin i tmf nie potrficie czytać i nie rozumiecie co znaczy że ktoś coś chce "jakoś oszacować" to współczuję.

  A ty tmf doucz się kultury osobistej bo ci jej brakuje na potęgę. A swoje durne wywody o płatnych kursach i niedouczeniu czy profilerach wsadź sobie wiesz w co .... mówię tak żebyś zrozumiał bo tylko takim prostackim językiem potrafisz się komunikować z otoczeniem. Ja nie będę na te tematy z tobą polemizował ;) chyba że kiedyś dorośniesz.

  0
 • #12 08 Paź 2010 14:12
  _Robak_
  Poziom 33  

  I basta. Jeśli autor zapragnie otworzę temat.

  Otwieram na prośbę autora.

  0
  Szukaj w 5mln produktów