Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Pralkosuszarka Ariston AMD 129 - po naprawie zasilacza F-01

07 Paź 2010 19:01 5754 5
  • Poziom 15  
    W pralkosuszarce Ariston AMD 129 podciekła odrobina wody na wtyczkę od zaworu wody suszarki i czujnika temperatury powietrza suszarki - wyjarało ścieżki na płytce, wtyczkę i przy okazji skasowało triak i zasilacz impulsowy.
    Mozolnie naprawiłem ścieżki, wymieniłem triak i uruchomiłem zasilacz. Programator zaczął działać ale pokazuje F-01 po dłuższej chwili od wybrania programu i uruchomienia; przy tym włącza pompę i wentylator suszarki.

Jeśli odłączę czujnik temperatury powietrza, to na programie odwirowania pracuje silnik oraz pompa przez jakieś 30s, po czym wyświetlany jest błąd f-13.
    Jeśli dobrze kombinuję wyklucza to brak komunikacji pomiędzy modułem "dolnym" a wyświetlaczem, no i oczywiście uszkodzenie silnika i jego sterowania.
    Pozostałe elementy sprawdziłem i wydają się być sprawne.

Co oznacza błąd F-01 i czy macie jakieś sugestie?
  • Poziom 15  
    PBK napisał:
    f-01 wskazuje na problem z zasilaniem silnika
    czyli Triak , wiązka, silnik, moduł

Silnik jest zasilany z falownika bo to silnik trójfazowy. We wszystkich Aristonach F-01 dotyczy silnika?
    Silnik pracuje normalnie przez jakieś 20s na programie wirowania, przy odłączonym NTC suszarki.
  • Pomocny post
    Specjalista AGD
    posprawdzaj wszystkie triaki zwłaszcza od pompki ,elektrozaworów
    sprawdź tez dokładnie grzałkę na upływność do masy
    przejżyj dokładnie wiązkę między silnikiem zaworami pompką a modułem
  • Poziom 15  
    PBK napisał:
    posprawdzaj wszystkie triaki zwłaszcza od pompki ,elektrozaworów

Udało się. Jakimś cudem przeoczyłem podczas pierwszego sprawdzenia uszkodzony triak Q1. Wymieniłem i praleczka śmiga.
    Silnik coś gwiżdże... Jak na bezszczotkowy to trochę za głośno, chyba łożysko od strony paska - ale to pryszcz :-)

Dzięki PBK, gdyby nie Twoja sugestia, to kto wie czy sprawdziłbym drugi raz triaki.