Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Telewizja kablowa a karta telewizyjna w komputerze

mirek67 21 Wrz 2004 21:17 14030 14
 • #1 21 Wrz 2004 21:17
  mirek67
  Poziom 15  

  Witam wszystkich :) Mam ogromny problem, polegający na tym, że kiedy podłączam końcówkę anteny pod kartę telewizyjną kompa przez ekran telewizora zaczynają przuswać się pasy zakłóceń. Karta "sieje" dosyć mocno - zakłócenia pojawiły się również u sąsiadów (oni wezwali serwis ... "mała zadyma" ).
  Czy istnieje jakis sposób - kable z filtrami, symetryzatorami - odseparowania wpływu karty na sieć kablówki?
  Temat dotyczy i telewizji i komputerów, dlatego zdecydowałem się zamieścić prośbę o pomoc również i w tym miejscu. Bardzo proszę o pomoc,
  pozdrawiam. :)

  0 14
 • #2 21 Wrz 2004 21:27
  kasprzyk
  Specjalista elektryk

  Witaj
  nie ma problemu, musisz odseparować kompa od kablówki, było juz w tym dziale, oraz w SAT czy Radiotechnika,
  problem polega na róznicy potencjałów: uziemienia względem "0" w Twojej instalacji, najlepszym i najbezpieczniejszym rozwiązaniem jest separator wejść

  http://www.dipol.com.pl/sklep/r48606.htm

  to jest dokładny link z namiarem na to urządzenie

  0
 • #3 21 Wrz 2004 21:37
  mirek67
  Poziom 15  

  Dzięki wielkie :) Wlałeś we mnie dużo nadziei, zwłaszcza na to, że nie będę musiał szukać kupca na kartę TV :) Jednak na stornie, którą podałeś nie znalazłem niczego poza sposobami zabezpieczeń - domów, jachtów, drzwi itp. Nic o separatorach, o których wspominasz....

  0
 • #4 21 Wrz 2004 22:58
  kacha36
  Poziom 23  

  Witam.


  Cytat :"Zabezpieczenie przeciwprzepięciowe torów TV. Zabezpieczenia wymagają wejście urządzeń aktywnych np. wzmacniaczy czy odbiorników telewizyjnych. Zabezpieczenie TRIS-102A jest jednym z ciekawszych, gdyż jest dodatkowo wyposażone w separator galwaniczny. Takie zabezpieczenia są stosowane np. na wejściu sieci kablowej do mieszkania, zabezpieczając sprzęt przed przepięciami oraz prądami płynącymi przez ekran kabla, które powodują np. problemy z przydźwiękiem i zakłóceniami, przy odbiorze programów telewizyjnych na karcie tunera TV w komputerze czy przy odsłuchu muzyki z komputera na sprzęcie Hi-Fi. Pasmo wynosi 5-1000 MHz, a tłumienie 0,7 dB. Takie parametry pozwalają także na prace w sieciach kablowych z kanałem zwrotnym."
  Chyba musisz kupić gotowe urzadzenie, np. tu : http://www.dipol.com.pl/zakupy.htm
  Pozdrawiam.

  0
 • #5 22 Wrz 2004 07:39
  mirek67
  Poziom 15  

  Dzięki za podpowiedzi :) W "mojej" kablówce rolę separatora galwanicznego stanowi urządzenie DIOTECH SP 912/2 (urządzenie ma jedno wejście, gdzie dochodzi sygnał z klatki schodowej i dwa wyjścia - jedno połączone jest z modemem, gdyż TVK jest providerem usług internetowych, za drugim znajduje się urządzenie KOMA F-Kz2, a potem już tylko kable:) ). Pytanie-w jaki sposób przebudować tą pajęczynkę, czy dołożyć dodatkowe urządzenia, o których wspominacie, a jeśli tak, to gdzie - za, czy przed Diotechem (jeśli chodzi o separator). Bardzo dziękuję za porady, pozdrawiam

  0
 • #6 22 Wrz 2004 08:41
  kasprzyk
  Specjalista elektryk

  Witam

  nie znam akurat Twoich urządzeń (nie spotkałem się) generalnie urządzenie w którym masz dwa wyjścia - jedno na TV drugie Dane na internet - to zwrotnica, nie wszystkie zwrotnice posiadają wbudowany separator galwaniczny. Do tej zwrotnicy nie powinieneś ingerowac w sieć - każde Twoje działanie może być odczytane w TVK - jeżeli zmienisz parametry sieci, mogą do ciebie zapukac monterzy ;)
  separator ten musisz zainstalować najlepiej (nie pomylisz przewodów) przed samym komputerem. Zrób sobie połączeniówke 30,40cm, musisz zwróciś uwagę, żeby obudowa separatora nie dotykała w żadnym miejscu komputera

  0
 • #7 22 Wrz 2004 09:04
  pstryk
  Poziom 15  

  Jezu po co tyle komplikacji,dwa kondensatory na ekranie i goracym i masz po problemie,sprawdzone.pozdrawiam.
  A gdybys nie wiedzial jakie to zwykle ceramiczne rzedu kilku nano na goracym a na ekranie cos wiekszego 100,200 itp.jesli by ci spadl sygnal na dolnych eskach to zwieksz je troche.
  Nie wzywaj imienia Boskiego niepotrzebnie <zdzich42>

  0
 • #8 22 Wrz 2004 12:04
  wmak
  Poziom 27  

  Typowy separator - gniazdo wejściowe od starszego telewizora, bywają w Bomisach, pudełko z gniazdkiem antenowym i kawałkiem kabla ekranowanego, ma w żyle 330pF a w ekranie 2x330(lub 470)pF/4kV.
  Kosztuje ze 2 zł, trzeba założyć wtyk antenowy na końcu kabelka.
  Wmak

  0
 • #9 22 Wrz 2004 20:34
  mirek67
  Poziom 15  

  Dziekuję wszystkim za pomoc i podpowiedzi :) Chwilowo zastosowałem rozwiązanie z kondensatorami. Jest dużo lepiej, aczkolwiek jest jeszce jeden poziomy, dużo ciemniejszy pas powoli przesuwający się z góry do dołu ekranu. Oczywiście gdyby ktokolwiek miał jescze jakiś pomysł ( :) ), tradycyjnie i chętnie się z nim zapoznam. Raz jeszcze dziękuję i pozdrawiam.

  0
 • #10 01 Paź 2004 23:42
  Robstar
  Poziom 17  

  Proponuje zadzwonić do twojego operatora. Jeżeli szanują swoich klientów to sami powinni rozwiązać problem instalując izolatory galwaniczne, ewentualnie poproś sąsiadów aby zadzwonili. Jeśli podejdą do tego profesjonalnie to do ciebie nikt nie zadzwoni, a pasy znikną.

  Generalnie masz prawo oglądać kablówke na kompie.

  Jeśli dostarczają usługi internetowe to napewno musza się liczyć z takimi problemami. Zwrotnica którą posiadasz musi być w takiej konfiguracji jakiej jest bo inaczej zmienisz parametry modemu i będzie problem z netem.

  Sprawdz też swoją listwę zasilającą komputer, jeśli posiadasz.

  Pamiętaj że twoja karta może wprowadzać takie pasy nawet w sąsiednich blokach (żadko ale się zdarza - zależy od sieci)
  Wymiana karty raczej przyniesie marny skutek.

  Może przysłużysz się inny lokatorom bo jak oni podłączą kompy do kablówki będą mieli podobny problem i każdy będzie kupował izolator.
  A jak zrobi to serwis to raczej nie będzie takiego problemu w twojej klatce.

  0
 • #11 02 Paź 2004 09:48
  kasprzyk
  Specjalista elektryk

  Witam

  czy ten pas jest tylko w momencie, kiedy podłączony masz komputer - gdy odłączasz pas znika???
  skoro tak to:
  myślę, że Ci którzy profesjonalnie zajmuja sie produkcją takich urządzeń, mają duże doświadczenie w tym temacie, i jeżeli w takim filtrze nie znajdują się dwa kondenstatory tylko więcej elementów - świadczy to o tym, ze urządzenie oparte na dwóch kondensatorach nie jest doskonałe.

  nic do rzeczy nie ma karta telewizyjna, ponieważ każda karta ma bezpośredni kontakt z obudową komputera - wystraczy, że ekran przewodu od tV kablowej dotkniesz do obudowy komputera (oczywiście nie plastykowych czy pomalowanych elementów) a efekt na TV będziesz miał taki sam

  cyt: "Proponuje zadzwonić do twojego operatora. Jeżeli szanują swoich klientów to sami powinni rozwiązać problem instalując izolatory galwaniczne, ewentualnie poproś sąsiadów aby zadzwonili. Jeśli podejdą do tego profesjonalnie to do ciebie nikt nie zadzwoni, a pasy znikną.

  Generalnie masz prawo oglądać kablówke na kompie. "

  oczywiście, że kolega może tak zrobić - przyjdą i na pewno nie założą "prowizorek" typu 2 kondensatory ale trzeba się liczyć z kosztami, tymbardziej, że wina nie leży po stronie kablówki, tylko niepoprawnej instalacji elektrycznej w mieszkaniu czy bloku. Kablówka, że względów bezpieczeństwa uziemia urządzenia w skrzynkach.

  pozdrawiam

  0
 • #12 02 Paź 2004 14:11
  Robstar
  Poziom 17  

  Cytat
  "oczywiście, że kolega może tak zrobić - przyjdą i na pewno nie założą "prowizorek" typu 2 kondensatory ale trzeba się liczyć z kosztami, tymbardziej, że wina nie leży po stronie kablówki, tylko niepoprawnej instalacji elektrycznej w mieszkaniu czy bloku. Kablówka, że względów bezpieczeństwa uziemia urządzenia w skrzynkach"

  W pełni się zgadzam że nie jest to wina kablówki, ale nie jest to również wina klienta że mieszka w bloku żle uziemionym ( różnica potencjałów). Kosztami to raczej nie mają prawa nikogo obciążyć bo by musieli obciążyć cały blok. Operator może mieć jedynie pretensje do spółdzielni, a takich raczej nie będzie miała z wiadomych powodów.

  Mówię o dobrym kablooperatorze który szanuje klienta, a nie o firmie krzak która ma kilka bloków i ma wszystko w d... . tylko chce czerpać zyski.

  Takie pasy mogą również zakłócać prace internetu w jego sieci i operatorowi powinno zależeć żeby takiego efektu nie było.

  Powiem tak że wszystko zależy jak wygląda sieć i jak są uziemione elementy w skrzynkach ( wzmacniacze itp. ) z doświadczenia wiem że może być żle uziemiony wzmacniacz budynkowy i efekt będzie ten sam !, czyli uziemienie może generować pasy. Ale tutaj raczej tego nie ma bo bez karty chyba jest wszystko OK.
  A więc pozostaje tak skonfigurawać sieć kablową żeby tego nie było, wystarczy założyć izolator w każdej skrzynce w bloku ( ewentualnie na wyjściu wzmacniacza ) i problem zniknie raczej na zawsze.

  0
 • #13 02 Paź 2004 15:28
  kasprzyk
  Specjalista elektryk

  Cześć
  zgodzę się z kolegą - ten separator to by było pewne rozwiązanie, ale - mieliśmy już takie sytuacje, że klienta telewizor spalił nam gniazdo - i tu ok! ale jak by był zainstalowany separator - gdzieś między gniazdem a telewizorem - gniazdko by się nie spaliło - ale za to jakaś babcia sprzątająca za telewizorem - mogłaby zatańczyć - oby tylko :)

  prawda jest taka, że nie możemy indywidulanie podchodzić pod klienta, ponieważ za chwilę się okaże że w naszej gestii jest też wstawienie pełnej głowicy kablowej do telewizora który jej nie posiada.
  taka samo jest norma sygnału antenowego na gniazdkach - okazuje się, że dla niektórych sygnał jest za duży dla, innych go brakuje - pierwzych przypadków jest sporo - jest to jakieś uszkodzenia telewizora - zmniejszamy sygnał poprzez stosowanie tłumików stałych u klienta - czy powinniśmy to robić??? według umowy, klient musi posiadać sprawne urządzenia odbiorcze i tylko nasza dobra wola zadecyduje że poprosimy go o naprawę lub będziemy kombinować ze zmniejszeniem sygnału - a to wiąze się z "zaśnieżeniem" obrazu

  jest dużo syutuacji spornych, na które ciężko znaleźć złoty środek
  pozdrawiam

  0
 • #14 02 Paź 2004 17:49
  Robstar
  Poziom 17  

  kasprzyk z tego co widze to jesteś z branży i w 100% się z tobą zgadzam ale co do przydzwięku sieci (pasy na ekranie) to zawsze trzeba to usunąć bez konfliktu z klientem i to nie jest indiwidualna sprawa ponieważ dziś ten klient z tej klatki a jutro inny klient z tej samej klatki lub klatki obok będzie miał ten sam problem.
  Kiedyś jak nie było separatorów ( izolatorów) galwanicznych gdy nie było innego wyjścia to się lokalizowało klienta np. w wieżowcu :D i były negocjacje :D ( chyba każdy wie co mam na myśli).
  A teraz technika poszła do przodu i nie ma takiej potrzeby bo jeśli ktoś wie jak podejś do problemu to może np. w bloku 5 klatkowym rozwiązać problem 1 lub 2 izolatorami i wtedy w tym bloku ten problem zniknie.

  No ale każdy ma swoje zdanie na ten temat.

  Można na ten temat faktycznie dużo rozmawiać jak również na temat poziomu sygnału też tylko to już inna bajka.

  0
 • #15 02 Paź 2004 22:26
  mirek67
  Poziom 15  

  Cieszę się bardzo z dwóch powdów. Pierwszy to, że mój problem wciągnął do dyskusji fachowców, którym chcę podziękować za wszelkie uwagi tu opublikowane. Drugi powód to taki, że dzięki kasprzykowi - problem prawdopodbnie uda się rozwiązać bez uszczerbku dla mojej kasy ( :) ) i dobrego imienia speców zajmujących się na codzień TVK. Dziekuję Wam Panowie, pozdrawiam

  0