Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Podłączanie się z routerem/AP do hotspota z loginem i hasłem

bogmarcin 12 Paź 2010 20:41 8877 59
    piterus99
    Poziom 43  
    Za każdym razem musisz mu robić site-survey,wybierać sieć i wpisywać ewentualne hasło, więc generalnie żadna różnica - i tak trzeba do adminki, i tak.
    bogmarcin
    Poziom 10  
    Ups, czyli zarówno z hotspotem jak i z siecią jakąś routerową będzie to samo - jeśli będę chciał się zalogować do nowej sieci czy innego hotspota, to muszę wejść na stronę administratora? Ale jak zabiorę router i przyjadę po jakimś czasie w to samo miejsce, to jeśli nic nie zmieniałem w ustawieniach, to powinno działać? Czy też muszę wejść, aby wyszukał sieć?

Poza tym jeśli chodzi o ten drugi tryb, czyli "router" (WAN po kablu), to tu chyba już nie trzeba by wchodzić na stronę administratora, jeśli zmieniałoby się hotel, pomimo, że pokazywałyby się zawsze strony logowania bardzo podobne do hotspotów, czyli logowanie byłoby też przez login i hasło w przeglądarce?
    bogiebog
    Specjalista Sieci, Internet
    Cytat:
    Ale jak zabiorę router i przyjadę po jakimś czasie w to samo miejsce, to jeśli nic nie zmieniałem w ustawieniach, to powinno działać? Czy też muszę wejść, aby wyszukał sieć?

musisz wejść i wyszukać sieć
    bogmarcin
    Poziom 10  
    Jestem na etapie poszukiwania routera mającego możliwość obsługi WRT i chciałem Cię zapytać czy nie da się takich rzeczy na jakimś OpenWrt zrobić?

Poza tym jak dokładnie działa to oprogramowanie, tzn. czy wgrywa się go zamiast oprogramowania producenta oczywiście w routerach, gdzie taka możliwość istnieje? I czy są to całe olbrzymie skrypty-konfiguracyjne, które zawierają, że tak powiem całą konfigurację routera, a ponadto listę funkcji potrzebnych do zaawansowanej konfiguracji routera/AP? Jeśli tak, to nie wiesz może czy najnowsza edycja OpenWrt zawiera m.in. QoS dla urządzeń i telefonii Voip oraz pracę w trybie WISP? Poza tym czy, żeby zrobić tam jakąś własną konfigurację, trzeba znać pythona czy bardzo duże już możliwości nietypowej konfiguracji daje ten ich interfejs graficzny?

Natomiast wracając jeszcze do tego niezmieniania konfiguracji routera pracującego zawsze w trybie Gateway-Router, to tutaj chyba nie będzie potrzeby wchodzenia na stronę admin.?
    bogmarcin
    Poziom 10  
    Dzięki. Chciałem Cię jeszcze zapytać o jedną rzecz. Mianowicie często w opisie routerów pada wśród ich trybów m.in. AP, ale nie WISP czy to może być czasami jednoznaczne? A jeśli tak, to kiedy? Wystarczy, że będzie NAT?
    bogiebog
    tryb AP - taki WIFI switch
    tryb WISP - dzielenie sygnału radiowego - implikuje NAT

Ściąg podręcznik do airlive duo, tam tryby są świetnie zobrazkowane.
    bogmarcin
    Poziom 10  
    Cześć, przejrzałem ogólnie możliwości Tomato, DD-Wrt i Open-Wrt i z tego, co widziałem, w żadnym z nich nie ma trybu u nazwie WISP, natomiast na przykład są różne tryby Clienta. Czy można powiedzieć, że tryb WISP=Client (lub AP-Client) + NAT? Czy to jest to samo czy są jeszcze jakieś różnice?

Poza tym, nie jestem pewien, ale chyba wszystkie edycje tych wolnych oprogramowań routera/AP są niezależne od systemu operacyjnego, pod którym pracuje taki router/AP, wyposażony w to oprogramowanie? Innymi słowy, jeśli dana edycja posiada swój graficzny interfejs użytkownika, otwierany w przeglądarce internetowej, w którym można dokonywać olbrzymich zmian konfiguracyjnych, to chyba router taki będzie działał w każdym systemie operacyjnym, a nawet pod każdym systemem operacyjnym da się wprowadzić zmiany konfiguracyjne poprzez ten interfejs? Jak to z tym jest?
    bogmarcin
    Poziom 10  
    Dzięki za szybką odpowiedź Bogiebog :)
    Orientujesz się może czy któreś z tych wolnych oprogramowań ma opcję uruchomienia trybu "WISP+Uniwersal Repeater" czy "WISP + AP", mam tu na myśli słownictwo AirLive, ale może jest to gdzieś indziej jeszcze inaczej nazywane; mnie chodzi po prostu o połączenie trybu WISP z możliwością rozdzielania internetu nie tylko poprzez LAN, ale także bezprzewodowo? Chodziłoby zatem o coś, co mogłoby pracować albo jak G.DUO albo jak, nazwijmy to, "G.DUO na jednej antenie", bo i takie rozwiązania już widziałem (właśnie AirLive).
    bogiebog
    Z tego co wiem to raczej nie.

Przecież nie chcesz (i nie należy) siać ruchem z LANu do bazy dostawcy, wyobraż sobie że robisz transfer po lanie i cały ruch idzie do bazy dostawcy, mulisz bazę dostawcy, to po prostu (WISP+Repeater z tej samej anteny) nie ma sensu.

Dodano po 1 [minuty]:

Cytat:
    mnie chodzi po prostu o połączenie trybu WISP z możliwością rozdzielania internetu nie tylko poprzez LAN, ale także bezprzewodowo?

Dwa radia WIFI musisz mieć mój drogi padawanie,
    albo Airlive DUo, albo RouterWIFI+APek.
    bogmarcin
    Poziom 10  
    Dzięki. A jak to jest z bezprzewodowym podłączaniem się do zwykłego routera WiFi, czy wtedy router/AP mógłby pozostać w trybie WISP?

Jak wtedy wpisuje się hasło WEP czy WPA, jeśli połączenie jest szyfrowane? Wchodzi się na stronę routera/AP i po kliknięciu na sieć generowaną przez tamten źródłowy router WiFi powinna wyskoczyć jakaś informacja z miejscem na wpisanie tego hasła?
    bogiebog
    Cytat:
    A jak to jest z bezprzewodowym podłączaniem się do zwykłego routera WiFi, czy wtedy router/AP mógłby pozostać w trybie WISP?

tryb WISP służy do podziału łącza bezprzewodowego, "dzieliś" (za pomocę techniki NAT) jeden IP adres co masz od dostawcy między wiele komputerów na wewnętrznej sieci LAN. AP tak nie robi, po prostu każdy komputer dostaje swój IP adres - AP to po prostu switch bezprzewodowy.

Jak się łączy z siecią zabezpieczoną to komputer wykrywa tryb szyfrowania i monituje użytkownika o hasło.
    bogmarcin
    Poziom 10  
    Zatem, jeśli Cię dobrze zrozumiałem, to zarówno w trybie AP, jak i WISP będzie się można połączyć z tym routerem źródłowym i w obu przypadkach hasło WEP czy WAP będzie się wpisywało na komputerze, a nie na stronie routera-odbiorcy?

W konsekwencji w trybie AP trzeba wpisać to hasło na każdym komputerze/PDA podłączonym do tego routera-odbiorcy, a w trybie WISP wystarczy na jednym tylko i dostęp do internetu będzie miało każde urządzenie podłączone do routera-odbiorcy. Czy tak?
    bogiebog
    W trybie AP nie podłączysz do drugiego APeka z wyjątkiem gdy oba wspierają AP+WDS lub AP+bridge.

Cytat:
    W konsekwencji w trybie AP trzeba wpisać to hasło na każdym komputerze/PDA podłączonym do tego routera-odbiorcy, a w trybie WISP wystarczy na jednym tylko i dostęp do internetu będzie miało każde urządzenie podłączone do routera-odbiorcy. Czy tak?

Tryb WISP daje neta na kabel, wiec nie ma tu mowy o żadnym haśle dla komputerów wpiętych po kablu. Hasło (jeśli wogóle) zostaje wpisane do konfiguracji WISP.
    bogiebog
    Dla każdego hotspota musisz zmienić ustawienia trybu WISP, czyli wybrać nową bazę. Reszta zostaje tak samo.
    bogmarcin
    Poziom 10  
    Czy orientuje się ktoś z Was czy router/AP posiadający standard N pracuje także w większym zasięgu w standarcie b/g? Czy to baza musi nadawać też w standarcie N, żeby to powięszenie zasięgu charakterystyczne dla 802.11n mogło mieć miejsce?
    bogiebog
    Cytat:
    Czy orientuje się ktoś z Was czy router/AP posiadający standard N pracuje także w większym zasięgu w standarcie b/g?

nie

Aby łącze "N" zestawiło obie strony muszą wpierać "N" tryb. Zasięgu nie zwiększysz tylko przepustowość.
    bogmarcin
    Poziom 10  
    Super, dzięki za szybką odpowiedź. Czyli, że zasięg się nie zwiększy jeśli tylko jedno urządzenie pracuje w N. Ale odnośnie tej przepustowości, to nie zrozumiałem - czy chciałeś powiedzieć, że prędkość transmisji pomiędzy dwoma urządzeniami pracującymi w b/g zwiększy się jeśli jedno z nich zacznie pracować w N?
    bogiebog
    Cytat:
    że prędkość transmisji pomiędzy dwoma urządzeniami pracującymi w b/g zwiększy się jeśli jedno z nich zacznie pracować w N?

nie, łacze się nie zestawi w taki wypadku bo "n" nie podłączy do "b/g"
    bogmarcin
    Poziom 10  
    Jestem ciekaw waszego zdania odnośnie tego w którym z trybów b/g/n oraz przy jakich mocach i antenach uzyska się najlepszy zasięg w budynkach? Problem polega na tym, że zarówno w pracy jak i nierzadko w hotelach mój brat doświadcza bardzo dużych trudności ze złapaniem sygnału, czasem wręcz pokrycie falami jest jakby w ogóle nie obecne na danym piętrze, bo komórka nawet sieci nie wykrywa.
    bogiebog
    Propagacja sygnału w zabudownie to loteria - pewniaków nie ma. Interferencje, odbicia, tłumienia. Medium niejednorodne, cegły, beton, zbrojenie.
    U mnie w pokoju w jedym miejscu jest -65db a 50cm dalej nie ma sygnału -95db.

"N" standard z wieloma antenami ma być teoretycznie lepszym standardem do transmisji w zabudowie.
    "G" urządzenia oferuja wiele anten (diversity antennas) w celu polepszenia odbioru sygnału.
    "B" mniej czułe na zakłócenia niż "G" - czyli "B" powinno dać większy zasięg niz "G"
    Stanley_P
    Poziom 26  
    bogiebog napisał:
    <...>, kup DUO przez internet, wypróbuj, ma 10 dni na zwrot.

Witam

Dziś trafiłem na ten wątek, więc małe sprostowania, uzupełnienia:

Możliwość zwrotu przy zakupach przez internet dotyczy niemal wszystkich towarów, nie tylko G.DUO. Domyslam się oczywiście, że zaszedł mały błąd podczas pisania - zamiast "ma" miało być "masz' ;-)

bogmarcin napisał:
    Dobrze wiedzieć, z tymi 10 dniami, fakt spotkałem się z tym już w kilku sklepach internetowych, zapewne wynika to z praw konsumenta. <...>

Dokładnie, jest na to stosowna ustawa, artykuły. Generalnie 10 dni na tzw. zwrot bez podania przyczyny dotyczy wszelkich zakupów na odległość, np. przez internet, telesprzedaż, katalogi wysyłkowe, itp. Jednak przy odsyłaniu to klient płaci za przesyłkę, no bo dlaczego sklep miałby ponosić dodatkowe koszty dlatego że ktoś się np. rozmyślił.

bogiebog napisał:
    Cytat:
    Ale dlaczego uważasz, że G.DUO sobie nie poradzi z TTL? On ma przecież możliwość i zwiększenia i zmniejszenia, a nawet wpisania konkretnej wartości TTL.

no to mea culpa, tak stwierdziłem bo zrobiłem szukaj "TTL" w manualu (PDF) Duo i nic nie znalazło.

EDIT: ale widzę że słowo TTL jest tylko na obrazku WAN konfiguracja, dlatego nie wyszukało.

Z tym TTL tak do końca nie jest jasne, przynajmniej dla mnie. Stosowna opcja oczywiście istnieje w konfiguracji interfejsu WAN. Nawet kiedyś ciut się bawiłem - zwiekszanie/zmniejszanie TTL było odpowiednio odzwierciedlone i widoczne przy "pingowaniu".
    Niemniej według tego topicu:
    https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic1644292.html
    użytkownikowi nie udało się rozwiązać problemu przez modyfikacje TTL w G.DUO, a jedynie przez zmiany w rejestrze Windows. Co rzecz jasna utrudni lub wręcz uniemożliwi korzystanie urządzeń typu telefony Wifi, PDA, itp.
    Problem był też zgłaszany w tym poście:
    https://www.elektroda.pl/rtvforum/viewtopic.php?p=8018941#8018941
    lecz juzer już się potem nie odezwał i tylko przypuszczam, że mogło chodzić o TTL.
    Ponieważ nie zetknąłem się "w praniu" z tym zabezpieczeniem, mam zatem prośbę do forumowiczów dysponujących odpowiednim sprzętem i umiejętnosciami o zasymulowanie i sprawdzenie tej opcji (w miarę wolnego czasu i chęci).

bogmarcin napisał:

I tu mam pytanie do Was wszystkich - czy G.DUO ma prawdziwy QoS? Tzn. czy napewno jest tam możliwość przydzielenia określonego kawałka łącza, powiedzmy 60kb/s dla tego telefonu IP, tak, żeby nie przejmować się liczbą programów i urządzeń korzystających z internetu poprzez ten router. Innymi słowy, ażeby mieć gwarancję, że jak telefon zadzwoni czy ja będziemy chcieli prowadzić rozmowę, to automatycznie zostanie mu przydzielone to 60kb/s, nawet poprzez przycięcie łącza innym biorcom internetu podłączonych do G.DUO, oczywiście gdyby było to konieczne?

Co prawda IMO zostało dostatecznie wyjaśnione TUTAJ
    niemniej w skrócie, przynajmniej wg. moich dosyć pobieżnych eksperymentów: DUO nie ma takiej opcji jak opisałeś, a tylko w zasadzie proste zarządzanie pasmem, bez możliwosci nadawania priorytetów. Owszem, można urządzeniu o określonym IP lub MAC przydzielić pasmo np. 60kb/s, ale będzie ono przycięte na stałe, nawet jeśli reszta pasma będzie wolna.
    Słowo QoS poprawilem w Elektrodowym rankingu routerów na Zarządzanie pasmem, czyli zgodnie z tym jak opcja rzeczywiście nazywa się w konfiguracji (aczkolwiek gdyby głebiej wnikać w definicje i znaczenia skrótu QoS, uważam, że G. DUO jakis-tam szczątkowy posiada...).
    Jakkolwiek inną jeszcze sprawą jest, czy ta opcja jest w ogóle potrzebna w sytuacjach jakie opisałeś: o ile dobrze zrozumiałem G.DUO bedzie wożony i podłączany do rożnych hotspotów? Czyli użytkowany w bardzo zmiennych warunkach - raz cale pasmo może wynosić np. kilka Mb/s, innym razem zaledwie kilkadziesiąt kb/s. Poza tym nie mamy tu przecież do czynienia z wieloma juzerami, ktorym trzeba temperować pazerność na pasmo. Jeżeli brat będzie np. rozmawiał przez telefon ip (o ile w ogóle się połączy, hotspot mu to umożliwi), to chyba w tym samym czasie nie będzie intensywnie ściągał na laptopie dużych plików, setek torrentów?

Pozdrawiam -

Stanley
    bogmarcin
    Poziom 10  
    Jeśli chodzi o QoS, to niestety jest potrzebne i to dobrze rozbudowane, takie np. jak jest na Open-Wrt, zwłaszcza z nakładką Gargoyle. Trochę już siedzę w telefonii Voip i miałem już różne z nią doświadczenia. Spotykałem się też z najróżniejszymi opiniami na jej temat, osobiście jednak jestem przekonany, że nie powinno się wyłączać QoS w przypadku takim jak telefon IP jeśli nie ma się naprawdę szybkiego internetu rzędu kilkudziesięciu MB/s (dane takie zresztą zawarte są na jednym z artykułów na Wikipedii na ten temat). Ale nawet wtedy jest to względne, gdyż wszystko zależy od użycia tego łącza. Natomiast wracając na ziemię, podam prosty przykład pochodzący z użytkowania dość typowego współczesnego komputera (1GB RAM, 1,8Ghz, Linux Lynx, download 1,5Mb/s, upload 256kb/s). Otóż niedalej niż wczoraj musiałem zadzwonić ze Skype i miałem włączone Chromium (linuksowa wersja Google Chrome) z kilkunastoma stronami włączonymi, poza tym jedynie niezajmujący wiele miejsca słownik. W momencie gdy rozpocząłem rozmowę wręcz nie mogłem zrozumieć, co druga strona mówi, trwało to jakieś kilkasekund, kiedy uświadomiłem sobie co jest powodem - po wyłączeniu przeglądarki (minęło znów dobre kilkasekund zanim wszystkie strony zostały zamknięte) rozmowa natychmiast stała się przejrzysta - tzn. nietylko można było świetnie zrozumieć rozmówcę, ale nie było żadnych zniekształceń nawet pojedyńczych słów, a więc tak, jak to jest zwykle na tym komputerze pod tym OS.

Teraz wyobraź sobie, że łącze ma trzy razy mniejszą przepustowość niż moja lub na komputerze uruchomionych jest jeszcze więcej aplikacji...

Inna rzecz, że jeśli chodzi o softphony (nie o telefony IP), to w pewnych przypadkach myślę, że może się okazać, iż sama prioryteryzacja, nawet najlepsza, na poziomie routera, nie załatwi wszystkiego, wtedy, przydałby się jeszcze dodatkowo QoS na poziomie systemowym lub programowym (a są takie aplikacje).
    Stanley_P
    Poziom 26  
    bogmarcin napisał:
    <...> Natomiast wracając na ziemię, podam prosty przykład pochodzący z użytkowania dość typowego współczesnego komputera (1GB RAM, 1,8Ghz, Linux Lynx, download 1,5Mb/s, upload 256kb/s). Otóż niedalej niż wczoraj musiałem zadzwonić ze Skype i miałem włączone Chromium (linuksowa wersja Google Chrome) z kilkunastoma stronami włączonymi, poza tym jedynie niezajmujący wiele miejsca słownik. W momencie gdy rozpocząłem rozmowę wręcz nie mogłem zrozumieć, co druga strona mówi, trwało to jakieś kilkasekund, kiedy uświadomiłem sobie co jest powodem - po wyłączeniu przeglądarki (minęło znów dobre kilkasekund zanim wszystkie strony zostały zamknięte) rozmowa natychmiast stała się przejrzysta - tzn. nietylko można było świetnie zrozumieć rozmówcę, ale nie było żadnych zniekształceń nawet pojedyńczych słów, a więc tak, jak to jest zwykle na tym komputerze pod tym OS<...>

Witam

Tym akurat przykładem mnie nie przekonałeś, więc zapytam: czy mierzyłeś w tym czasie obciążenie procesora oraz obciążenie łącza? Bo właśnie tak się składa, że Skype używam dosyć często, również na sprzęcie o podobnej wydajności i kilka razy też miałem przypadek, że przeglądarka potrafiła dosyć skutecznie zakłócić jego działanie. Okazało się, że powodem było nie zajęcie pasma, lecz procesora. Czasem flash czy inne g...no załadowane wraz ze stroną potrafiło skutecznie "przybić procka". W Windzie zamiast systemowego Task Managera polecam do obserwacji darmowy Process Explorer - fajna ikonka w systrayu pokazująca obciążenie procesora w osi czasu ;-) (a poważniej: sporo bardziej zaawansowanych opcji "pod maską"). Odnośnie pasma: według moich obserwacji Skype podczas transmisji audio zajmuje w porywach 5-5,5KB/s (osobno RX i TX), czyli zaledwie około 40kbit/s. W przypadku wspomnianego łącza down-1,5Mbit/s/up-256kbit/s pozostaje jeszcze kupę pasma w obie strony (okolo 1,46Mbit/210kbit/s). Zatem nie bardzo wierzę, aby to brak pasma był w tym przypadku przyczyną problemów (zakładam, że nie ssałeś w tym czasie torrentów, albo nie buforował się jakiś plik wideo). Dodam też w tym miejscu, że czasem korzystam z pewnego starego łącza xDSL o symetrycznej przepustowości ok 100kbit/s, (słownie: stu kilobitów na sekundę), czyli ok 10-12KB/s i jakość audio w Skype jest przeważnie znakomita. Oczywiście, w czasie rozmowy mogę zapomnieć na tym łączu o otwieraniu stron, nie wspominając o ściąganiu plików - tzn. mogę surfować, ale jest to natychmiast słyszalne w Skype ;-)

Powyższe było trochę OT, natomiast odnośnie QoS i G.DUO, oraz wracając nieco do meritum topicu: faktem jest, że ten router go nie posiada, a przynajmniej nie w takim wydaniu jak domniemywam chciałbyś widzieć. Jeżeli uważasz, lub z Twoich doświadczeń wynika, że QoS jest absolutnie niezbędny, oraz brat nie panuje nad tym co robi (hm, jak już pisałem, rozumiałbym jeszcze sytuację z kilkoma juzerami, stałe łącze o znanych parametrach...), nie pozostaje nic innego, niż zbudowanie odpowiednika G.DUO z dwóch "pudełek" połaczonych skrętką - w tym jedno zwierające router z odpowiednio rozbudowanym QoS. Czy takie coś (dwa pudełka, dwa zasilacze, dodatkowe kabelki, itp.) zda egazmin "ciągane w teren", podłaczane do różnych hotspotów (czytaj: non stop przekonfigurowywane), tego nie wiem. Nie znam też, że tak napiszę stopnia zaawansowania informatycznego Twojego brata, wydaje mi się jednak, że łatwiej jest zapanować nad jednym pudelkiem niż dwoma. Dodam też, że i mnie zdarza się zabrać G.DUO "w teren", jakkolwiek nie tak intensywnie (w sumie trzy-cztery miejsca), nie miałem też na razie przypadku podłaczania do hotspota wymagającego logowania przez www. Niemniej moje doświadczenia są jak na razie jak najbardziej pozytywne - jak już chyba kiedyś pisałem: G.duo leży sobie na parapecie, zaś ja w pomieszczeniu mogę swobodnie korzystać z netu na laptopach, PDA, bez uwiązania kabelkami (aby polepszyć odbiór na Radio1, dokupiłem antenę panelową TetraAnt 14dBi).
    Mam też nadzieję, że jeżeli dojdzie do realizacji calego zamierzenia, zdasz kiedyś tutaj relację z wyników...

Pozdrawiam -

Stanley
    bogmarcin
    Poziom 10  
    Stanley_P napisał:
    Tym akurat przykładem mnie nie przekonałeś, więc zapytam: czy mierzyłeś w tym czasie obciążenie procesora
    OK. masz rację, możliwe, że to był powód, niemniej obserwuje czasem statystyki przesyłu danych w odpowiednich log'ach mojego routera i zaskakują mnie zawsze olbrzymie ilości danych, które są transmitowane, gdy tylko mam włączone te kilkanaście stron. Ale, jak powiedziałem masz rację, wymagałoby to bardziej precyzyjnego przebadania.

Najważniejszy argument pozostaje jednak ten sam: jeśli zaczyna brakować łącza, trzeba je zapewnić i sam powiedziałeś, że przy 100/100kbps Skype zaczynał siadać jak się włączy jakąś aplikację - a myślisz, że w przypadku hotspotów hotelowych, kiedy goście wypełniają wszystkie pokoje, sytuacja może nie być podobna?

Poza tym w sytuacji nawet większej przepustowości nie wystarczy tu tylko zapewnienie odpowiedniego pasma dla telefonu, gdyż potrzebna jest jeszcze prioryteryzacja, w tym prioryteryzacja na porty lub IP odpowiedzialne za rozmowy przychodzące, w przeciwnym razie uzyskuje się coś, z czym ja walczę od dawna na swoim routerze Fritzbox, który jest fabrycznie wręcz przewidziany m.in. do rozmów Voip, ale nie przyjmuje czasem rozmów przychodzących, zapewne dlatego, że funkcja "przekierowywanie portów" z jakiegoś powodu (którego firmowa obsługa tech. jeszcze nie rozgryzła) dezaktywuje mi się przy każdym odłączeniu zasilania.
    bogiebog
    Na swoim routerze możesz mieć wszystko ustawiane jak chcesz, ale jak pakiety wejdą w AP-ek/router hotelowy to co tam się dzieje już nie masz żadnej kontroli, a tam także może być "piekło" pakietowe.
    bogmarcin
    Poziom 10  
    Jasne, ale zawsze jednego piekła mniej :)

Awaryjnie pozostaje funkcja routera 3G, której niestety G.DUO nie posiada i posiadać nie będzie, bo nie ma wejścia USB.

Ale a propos nieposiadanych funkcji przez routery, to w końcu przecież wielu producentów pozostawia tutaj sobie możliwość upgrade'u sprzętu i dodawania czasem bardzo zaskakujących i potrzebnych funkcji poprzez upgrade firmware. Także może i tak będzie z AirLive G.DUO, czego wszystkim szczęśliwym jego posiadaczom z całego serca życzę ;)
    Stanley_P
    Poziom 26  
    bogmarcin napisał:
    Jasne, ale zawsze jednego piekła mniej :)

@bogmarcin: generalnie rozumiem o co Co chodzi (a przynajmniej tak mi się wydaje ;-)): chcesz już od strony swojego (tzn. brata) sprzętu zapewnić priorytet telefonii ponad wszystko. Czyli jeżeli hotspot daje realne pasmo załóżmy około tych 60kbit/s, czyli załóżmy akurat w miarę jeszcze wystarczające do przeprowadzania poprawnych jakościowo rozmów, ale nic ponadto - niech w trakcie rozmowy zatrzymają się wszystkie strony otwierane w przeglądarkach, ustanie transmisja wszelkich ściaganych w tym czasie plików, etc.
    Pytanie moje (pytam autentycznie): czy w praktyce, gdy z routera ma korzystać właściwie jeden użytkownik, nie jest on w stanie zapanowac bez QoS nad tym co robi, z jakich korzysta aplikacji? Pisałeś np., że czasem otwierasz kilkanaście stron w przeglądarce (domniemywam, że brat podobnie ;-)) Ja też czasem działam w podobny sposób (np. coś intensywnie szukam), z tym, że w miarę staram się potem ich ilość ograniczać do kilku, zamykać niepotrzebne. A tym bardziej gdy wiem, że mogę mieć do czynienia z łączem o stosunkowo niskiej przepustowości. Poza tym strona stronie nierówna: przykładowo forum Elektroda jest stosunkowo lekka, wczyta się i już. Natomiast niektóre portale zawierają np. osadzone pliki wideo , które po otwarciu strony są buforowane i zajmują czasem nawet przez kilka-kilkanaście minut niemal całe pasmo lub jego znaczną część (pomijam reklamy we flashu, itp. badziew, który odpowiednim softem można próbowac wyciąć).

Cytat:

Awaryjnie pozostaje funkcja routera 3G, której niestety G.DUO nie posiada i posiadać nie będzie, bo nie ma wejścia USB.

A to już trochę inna broszka, o którą wcześniej nie pytałeś... Zresztą w tym topicu raczej OT. Na stronach Airlive widziałem wynalazek pt. Air3G. Ale tylko tyle mogę na jego temat powiedzieć, nawet nie wiem (nie szukałem) czy jest sprzedawany w Polsce, ile kosztuje, itp.
    http://www.airlive.com/product/product_3.jsp?pdid=PD1263500510006

Wracając na chwilę do G.DUO, na wszelki: być może odnosisz wrażenie, że chcę Ci go na siłę zachwalić, udwodnić, że jest do celu który przedstawiłeś na początku topicu najlepszy. Zaręczam, że nie mam żadnych udziałów w Airlive ;-)
    Chciałem tylko zauważyć, że jeżeli chcesz mieć niewielkie dwuradiowe urządzenie do odbioru/rozprowadzania sieci w standardzie b/g zawarte w jednym pudełku, poza G.DUO alternatywy na rynku w tej chwili nie ma (jeżeli jest już inaczej, proszę o sprostowanie).

I jeszcze jedna sprawa z tej dyskusji:
    Cytat:

Ups, czyli zarówno z hotspotem jak i z siecią jakąś routerową będzie to samo - jeśli będę chciał się zalogować do nowej sieci czy innego hotspota, to muszę wejść na stronę administratora? Ale jak zabiorę router i przyjadę po jakimś czasie w to samo miejsce, to jeśli nic nie zmieniałem w ustawieniach, to powinno działać? Czy też muszę wejść, aby wyszukał sieć?

Generalnie tak jak napisał @bogiebog, przed podłączeniem do hotspota należy wejść w panel administracyjny wykonać Skanowanie sieci (site survey), wybrać daną sieć, podłaczyć się (ewentualnie podać jeszcze klucz, jeżeli punkt dostępowy go wymaga). Ale można też - jezeli spodziewamy się kiedyś ponownie podłączyć do danej sieci - po udanym nawiązaniu połączenia zapisać całą konfigurację routera. I tak własnie robię gdy przemieszczam się z G.DUO do moich kilku stałych miejsc: rozkładam router i antenkę, łączę się z laptopa (przez WiFi) z panelem administracyjnym, wczytuję konfigurację odpowiednią dla danego miejsca i po restarcie routera mam już internet (albo wczytuję konfiga jeszcze przed planowanym wyjazdem i na miejscu mam urządzenie już gotowe do pracy - jeden restart mniej ;-)). Wykonałem też sobie przedłużacz kabelka 12V, gdyż ten znajdujący się przy oryginalnym zasilaczu bywa czasem trochę krótki przy takich "mobilnych" zastosowaniach.

Cytat:

Ale a propos nieposiadanych funkcji przez routery, to w końcu przecież wielu producentów pozostawia tutaj sobie możliwość upgrade'u sprzętu i dodawania czasem bardzo zaskakujących i potrzebnych funkcji poprzez upgrade firmware. Także może i tak będzie z AirLive G.DUO, czego wszystkim szczęśliwym jego posiadaczom z całego serca życzę ;)

Zgadza się i takich upgradeów dla G.DUO już było kilka. Listę zmian i poprawek można znaleźć na stronach Airlive. Przykładowo, początkowo chyba w ogóle nie było funkcji Zarządzania pasmem, o czym może świadczyć brak opisu oraz screenów tej opcji w oryginalnej instrukcji obsługi. Niemniej chyba najbardziej by wszystkich posiadaczy ucieszyło pojawienie się firmware nieoficjalnego... ;-)

Pozdrawiam -

Stanley