Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Relpol
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Zasilanie awaryjne kotłowni

fryk 08 Paź 2010 13:30 7314 5
  • #1 08 Paź 2010 13:30
    fryk
    Poziom 8  

Witam,

Marzy mi się zabezpieczenie kotłowni i wentylacji w domu w razie "W" np. w zimie przy -20st.

Do "obsłużenia" mam:
    - dwie pompy c.o. po 35W
    - piec (dwa ślimaki + dmuchawa), pobór w sumie 20-230W, średnio na dobę 60W/h,
    - rekuperator 30-60W, średnio 40W.

Jest więc tego w sumie 70+230+60 = 360W maksymalnie, średnio 70+60+40 = 170W.

Wymyśliłem taki zestaw:
    - aku 200ah (540zł),
    - przetwornica 300/600w (120zł),
    - agregat 1100W z prostownikiem 12V (370zł);
    w sumie ok 1000zł więc nie byłoby tragedii.

Akumulator przez noc (10h) to pociągnie a od rana agregat + ładowanie aku (20A*12V=240W) w razie gdyby przerwa prądu była dłuższa.

Ok, zdaję sobie sprawę, że tak byłoby idealnie ale poczytałem trochę to forum (generalnie jestem zielony) więc spodziewam się, że wyprowadzicie mnie ze świata baśni ;) i pomożecie dobrać coś co da radę (może się zdarzyć, że to NIGDY nie zostanie użyte) i nie zrujnuje domowych finansów (jeszcze się wykańczamy na domku więc jest chudziutko) ;)

0 5
  • Relpol
  • #2 09 Paź 2010 01:30
    Miwhoo
    Specjalista - Instalacje Elektryczne

Według mnie mocno przekombinowane, chyba, że szykujesz bunkier na wojnę atomową.
    Jeśli mogę spytać, jaki jest sens wg Ciebie zasilać awaryjnie rekuperator?
    Czy coś się poważnego może wydarzyć po jego wyłączeniu?
    Do urządzeń, które przetwarzają prąd i napięcie dolicz straty mocy rzędu nawet 20%.

Co innego piec stałopalny [śmieciuch lub groszkowiec], gdzie nie ma możliwości wygaszenia pieca po zaniku zasilania i mogłoby to doprowadzić do zagotowania się CO.

Nie wiem, w której części Rumi mieszkasz, ale z tego, co mi wiadomo, to wyłączenia nie trwają dłużej niż 4-5h przy poważnych naprawach / modernizacjach sieci. Generalnie sprawę rozwiązałby UPS, który po zaniku zasilania podtrzymuje tylko pompy, bo gdy braknie prądu automatyka pieca nie poda paliwa do paleniska.

Wszystko zależy od tego, jakie masz wymagania odnośnie systemu podtrzymania. Wersję o małym nakładzie finansowym opisałem powyżej. Jak chcesz mieć "full wypas" to zrób "fazę życia", którą będzie zasilał agregat po zaniku sieci i będą do niej przyłączone najważniejsze urządzenia w domu [lodówki, piec CO, alarm, automatyka bram itp.], do tego wszystkiego dorzuć system Samoczynnego Załączania Rezerwy [SZR] i rozrusznik elektryczny do agregatu. Pełna niezależność od zakładu energetycznego :)

Na etapie projektowania możliwości jest więcej niż pomysłów, które przychodzą do głowy, brutalnie eliminuje je grubość Twojego portfela...

0
  • Relpol
  • #3 09 Paź 2010 12:32
    bestboy21
    Poziom 39  

Kolega Miwho zapomniał dodać żebyś bardzo ostrożnie podchodził do wyboru przetwornicy. Nie wszystkie pompy chcą chodzić na aproksymowanej sinusoidzie , jedna jakoś się kula tylko głośno chodzi a inna w cale...(a jeszcze masz ślimak i dmuchawę) . Ślimak skutecznie wywala wszystkie zabezpieczenia w UPS/przetwornicach o ile będzie chciał działać w co wątpię (sinusoida).
    Przetwornica z czystym sinusem to dużo więcej jak 120zl.

0
  • #4 09 Paź 2010 19:51
    Miwhoo

Fakt, zapomniałem. Chińszczyzna po taniości odpada. Jak znajdę, to wrzucę przebieg wyjściowy obserwowany na oscyloskopie podczas pracy takiej chińskiej przetwornicy. Do sinusa duuużo mu brakuje... zupełnie tak samo, jak w tanich agregatach prądotwórczych...

0
  • #5 11 Paź 2010 11:17
    fryk
    Poziom 8  

Wow! Ogromne dzięki za zainteresowanie moim wątkiem!

@miwhoo: rekuperator daje nam powietrze (tlen) do domu. Jeśli staje jesteśmy jak w puszcze. Dla spokojnego snu chcę mieć go "z bani".

Z tego co widzę to kwestia sprowadza się do zakupu porządnej przetwornicy/agregatu z dobrym (czystym) "sinusem".
    No i tu jest problem - bo niby jak to sprawdzić? A jeszcze większy - jak ja mogę to sprawdzić?
    Czy jest jakiś serwis www lub czasopismo które testuje/porównuje takie produkty? W innym razie jak ja mogę dokonać dobrego zakupu?
    Idealnie byłoby, żeby do każdego produktu była charakterystyka tego sinusa (wykres?). Czy sensownym jest przed zakupem poprosić o coś takiego?

Co do rozwiązania to trochę poczytałem i mam kolejne pytania:

1. Czy jest możliwy legalny (inne mnie nie interesują) SZR na samym agregacie bez dodatkowych zabawek? Po prostu przerwa prądu z sieci = auto start agregatu. Jaki kosz takiego rozwiązania bo tego nigdzie nie wyczytałem.

2. Czy to jest możliwe (+legalne), że w mojej rozdzielni odłączam wyłącznikiem różnicowym sieć i do jakiegoś gniazdka w domu wtykam wyjście z agregatu i w domu jest prąd w pozostałych gniazdkach?

3. Czy jest sposób aby zbadać/pomierzyć charakterystykę prądu jaki będzie potrzebny do pieca+pomp oraz rekuperatora i na bazie tego dobrać odpowiedni agregat/przetwornicę która to bez problemu pociągnie? Czy to jest trudne? Jakie narzędzia są potrzebne, żeby to zrobić?

4. Wyczytałem tu, że jeśli nie będzie prądu w sieci to mogę przełączyć się na 2 lub 3 fazę. O co z tym chodzi? W domu mam siłę (kuchenka) czyli mam 3 fazy? Faza to rozumiem jakby 1 przewód z sieci energetycznej tak? Co muszę zrobić, żebym mógł ewentualnie przełączać się pomiędzy nimi i jaki to koszt?

Z góry dziękuję za wyrozumiałość bo sam widzę jak się czytam, że jestem totalnym lajkonikiem :)

0
  • #6 11 Paź 2010 20:45
    Miwhoo

1. Możliwe i legalne, pod warunkiem zgłoszenia faktu posiadania zasilania awaryjnego z samoczynnym załączaniem do zakładu energetycznego.

2. Możliwe, ale ani legalne, ani bezpieczne, ot, rzeźba...

3. Co do agregatu, to były już tematy o tym. Przyzwoity przebieg i częstotliwość dają trójfazowe z elektroniczną regulacją...

4. Montujesz układ w rozdzielni, który na wyjściu ma jedną fazę, a na wejściu 3 i wybiera sobie jedną z nich. Jak którejś braknie, to przełącza się na inną, która akurat ma zasilanie...

0
  Szukaj w 5mln produktów