Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Wyszukiwarki naszych partnerów

Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
Europejski lider sprzedaży techniki i elektroniki.
Fibaro
Proszę, dodaj wyjątek elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Cyfrowa stacja lutownicza ESD by DaKKi

DaKKi 08 Paź 2010 21:03 51161 72
  • Cyfrowa stacja lutownicza ESD by DaKKi

Witam,
    Przedstawiam moją kolejną konstrukcję - projekt cyfrowej stacji lutowniczej oparty o AVT-987, który powstawał przez około miesiąc czasu (shematy sterownika i zasilacza niżej).
    Elektronikę wykonałem na płytkach ze strony EP, właściwie nic nie zmieniałem.
    Zastosowana kolba to Pensol SL-NI ESD Safe 48W. Trafo - toroidalne 2x12V / 200W (odrobinę za duże, ale takie mi wpadło w ręce).
    Żeby było oryginalnie obudowa nie z zasilacza od PC, a wykonana od zera przeze mnie z blachy cynkowanej, której trochę miałem.
    Starałem się to zrobić jak najdokładniej, idealnie pod wymiar, aby zajmowała jak najmniej miejsca i wszystko rozsądnie rozplanować, poza tym nie mogłem nigdzie znaleźć obudowy o interesujących mnie wymiarach z odpowiednio pochylonym panelem przednim (widoczność wyświetlacza). Najpierw powstał projekt, potem przerysowałem go w odpowiedniej skali na blachę i zacząłem ciąć i wyginać.
    Następnie zamiast malować okleiłem ją czarną folią SERILUX (Wg mnie folia wygląda dużo lepiej niż warstwa sprey'u).
    Efekt końcowy ocencie sami. Niestety zdjęcia robione bardzo marnym aparatem, nie oddają jej rzeczywistego uroku.

A, jeszcze jedno - nie czepiajcie się niebieskiej diody, o gustach się nie dyskutuje (po prostu podoba mi się wykonywanie konstrukcji typu czarna obudowa / plexi + niebieskie,zielone podświetlenie, wyglądają bardzo innowacyjnie w przeciwieństwie do prostackich paneli a'la urządzenia z przed PRLu, wiem, że na forum panują inne stereotypy zwłaszcza o niebieskich ultra-jasnych diodach, ale tak jak pisałem - o gustach się nie dyskutuje).

Cechy stacji:

-Regulacja PID zapewniająca dużą stabilność temperatury
    -Dokładność pomiaru temperatury 1*C
    -Zakres regulacji temperatury 80...450*C
    -Funkcja SLEEP redukująca utlenianie grota
    -Samostrojenie regulatora
    -Uziemiona obudowa i grot kolby (ESD Safe)
    -Gniazdo do ewentualnej zmiany/update'u firmware z tyłu obudowy

Koszty wykonania :

-trafo - 45zł
    -kolba - 35zł
    -wyświetlacz pureGREEN Negative Blackline- 19,80zł
    -procesor - 10,99zł
    -pozostałe części - 15-20zł (z zapasem elementów)
    -gniazdo, włącznik, kabel, wtyczka, folia - 15zł
    -wysyłki (w Olsztynie cieżko z częściami) - 30-40zł

Razem ~ 170zł (jak na stację tej klasy to chyba nawet nieźle)

Schematy :

https://obrazki.elektroda.pl/45_1285865583.jpg
    https://obrazki.elektroda.pl/24_1285865583.jpg

Zdjęcia z budowy:

Cyfrowa stacja lutownicza ESD by DaKKi Cyfrowa stacja lutownicza ESD by DaKKi Cyfrowa stacja lutownicza ESD by DaKKi Cyfrowa stacja lutownicza ESD by DaKKi Cyfrowa stacja lutownicza ESD by DaKKi
    Cyfrowa stacja lutownicza ESD by DaKKi Cyfrowa stacja lutownicza ESD by DaKKi Cyfrowa stacja lutownicza ESD by DaKKi Cyfrowa stacja lutownicza ESD by DaKKi Cyfrowa stacja lutownicza ESD by DaKKi

Cyfrowa stacja lutownicza ESD by DaKKi Cyfrowa stacja lutownicza ESD by DaKKi Cyfrowa stacja lutownicza ESD by DaKKi Cyfrowa stacja lutownicza ESD by DaKKi

Dzięki za komentarze.

Fajne!
  • Fibaro
  • #2 08 Paź 2010 23:15
    DonQuijote88
    Poziom 13  

Kazetel nie gadaj, odróżnić to się da pod względem wykonania.
    Ale jeśli urządzenie ma takie parametry jak kolega twierdzi to należy mu się za to uznanie. W tej cenie można kupić chińską zabawkę, która niewątpliwie ozdobi kosz na odpady elektroniczne. Podoba mi się rozwiązanie kwestii uziemienia. Ile to razy upaliłem tak układ...

• Fibaro
  • #4 09 Paź 2010 07:10
    blantozaur
    Poziom 24  

Konstrukcja dobrze opisana , kolejne etapy na fotkach ,brakuje takich projektów. Cennik bardzo dobry ! Nie molestuje zasady DIY bo w końcu robimy 'swojaki' aby wyszło taniej ?
    Mi osobiście zabrakło by wanienki na gąbkę ale to detal .

• #5 09 Paź 2010 07:35
    ZjemCiKapcie
    Poziom 9  

Przyczepiając się do estetyki :D, nie wiem czy te nity służą również do późniejszego rozebrania stacji gdy należałoby dokonać jakiejś modyfikacji ale ja bym ścianki polutował - tak aby powierzchnia boków była płaska, przy oklejaniu folią wydaje mi się to dość ważne. Inaczej sprawa miałaby się gdybyś malował farbą, wtedy ta kwesta jest nie istotna ;)))

Pozdrawiam i gratuluję konstrukcji

//edit: literówka

• #6 09 Paź 2010 08:18
    Jarosław J
    Poziom 14  

Dołączam swoje wyrazy uznania, mnie tez stacja się bardzo podoba. Chyba nawet gdzieś mam ten numer EP ale nie pamiętam, czy był tam program do Atmegi w Bascomie ?? napisz czy modyfikowałeś ten program do swojego zastosowania !

• #7 09 Paź 2010 09:17
    didii0074
    Poziom 11  

Mógłbyś coś napisać ile czasu kolba się grzeje ?

• #8 09 Paź 2010 09:36
    enemyhilator
    Poziom 15  

Ładnie wyszło, coś wiem nt. części w Olsztynie. Pewna firma dyktuje tutaj ceny brane z kosmosu chyba 3PLN za kondensator 33uf/400V rozbój w biały dzień.
    Gdzie dostałeś trafo tak tanio ?

• #9 09 Paź 2010 09:51
    398216
    Usunięty  
  • Fibaro
  • #10 09 Paź 2010 10:56
    Karol966
    Poziom 30  

Witam
    Nic kolega nie wspomina o sofcie. Zapewne programował kolega procesor samodzielnie tak więc poproszę o soft do uP.

• #11 09 Paź 2010 11:13
    satanistik
    Poziom 27  

Z tą dokładnością pomiaru temperatury jest mały problem - algorytm obsługi termopary nie mierzy temperatury otoczenia a jedynie zakłada że jest to 25°C.
    W algorytmie pomiarowym wartość ta jest dodawana do wyniku i przez to dla 30°C mamy już 5°C przekłamania.
    Można by pokusić się o dodanie LM35 i pomiar dodatkowo wskazanie temperatury na LCD (zawsze to dodatkowa funkcja).
    Dodatkowe funkcje jakie można by dodać to wygaszanie podświetlania w trybie uśpienia.

Mam też pytanie czy w kolbach ayoue również stosowana jest termopara typu K i jak to prosto zmierzyć?

• #12 09 Paź 2010 12:03
    DaKKi
    Poziom 16  

Dzięki za komentarze.

poorchava napisał:
    Mógłbyś napisać coś więcej na temat blachy użytej na obudowę? Jaka grubość i jaką metodą wycinałeś i giąłeś?

Blacha ~0.7mm, wycinana nożycami do blachy, gięta jak na zdjęciach.
    Nie rezonuje od trafa ani trochę, jedynie przy włączeniu słychać minimalne "brzęknięcie" co jest chyba rzeczą normalną. Trafo jest umieszczone na silikonowej podstawce.

ZjemCiKapcie napisał:
    Przyczepiając się do estetyki :D, nie wiem czy te nity służą również do późniejszego rozebrania stacji gdy należałoby dokonać jakiejś modyfikacji ale ja bym ścianki polutował - tak aby powierzchnia boków była płaska, przy oklejaniu folią wydaje mi się to dość ważne. Inaczej sprawa miałaby się gdybyś malował farbą, wtedy ta kwesta jest nie istotna ;)))

Kiedyś już lutowałem podobną obudowę - ogólnie dużo włożonej pracy, stopionej cyny, a efekt taki sobie. Po prostu wygodniej było to ponitować, w wypadku ewentualnej awarii wiercimy 6 nitów. Fakt - przy oklejaniu nienajładniej to wyszło w miejscach nitów, w przyszłości pomyślę o nitowaniu po wcześniejszym oklejeniu blachy.

Jarosław J napisał:
    Chyba nawet gdzieś mam ten numer EP ale nie pamiętam, czy był tam program do Atmegi w Bascomie ?? napisz czy modyfikowałeś ten program do swojego zastosowania !

Na razie w programie nic nie modyfikowałem, zarówno .hex, .epp jak i kod źródłowy dostępne są na stronie EP, w downloadzie:

http://ep.com.pl/?sect=main&pg=download&sk=cyfrowa+stacja+lutownicza

didii0074 napisał:
    Mógłbyś coś napisać ile czasu kolba się grzeje ?

Od zera (25*C) do przykładowych 360*C - 29 sekund.

enemyhilator napisał:
    Ładnie wyszło, coś wiem nt. części w Olsztynie. Pewna firma dyktuje tutaj ceny brane z kosmosu chyba 3PLN za kondensator 33uf/400V rozbój w biały dzień.
    Gdzie dostałeś trafo tak tanio ?

Dokładnie tak, ten kondensator to akurat jeszcze słaby przykład. Trafo kupione na alledrogo.

P.
    DaKKi

• #13 09 Paź 2010 18:48
    Gonza
    Poziom 27  

Słowa uznania za wykonaną własnoręcznie obudowę. Również wykonałem jakiś czas temu stację lutowniczą AVT987, cenowo wyszło podobnie - 175 zł. Wiem, że za tą cenę miałbym już coś ze sklepu, ale wolałem zbudować sam. Większość elementów (trafo, kolba Solomon) kupiłem w Monsterze wysyłkowo - dość przystępne ceny, trafo 2x12V 4,2A w cenie 45 zł, kolba 32 zł. Całość umieszczona w uniwersalnej obudowie KM-85. Wyświetlacz lcd negative niebieski.
    Stacja została opisana w EP lipiec i sierpień 2007. Oprogramowanie napisane w GCC.

• #14 10 Paź 2010 00:14
    yogi009
    Poziom 41  

No, gratulacje dla olsztyniaka :-) Obudowa zrobiona z dużą precyzją, jak na te proste warunki, to robi wrażenie. Myślę, że nieźle by też wyglądała w lakierze z gradientem. Sam rozmyślam nad poskładaniem własnego zasilacza serwisowego i jakiejś w miarę porządnej stacji (nie chińskiej), trochę jednak brak mi ogłady w temacie procesorków. Stąd pytanie, czy masz możliwość poratowania kolegi zaprogramowanym prockiem ? No i jeszcze pytanko o tę kolbę, wiem że chodziło o coś budżetowego z termoparą, ale chyba z ilością dostępnych grotów to raczej nie można poszaleć ?

• #15 10 Paź 2010 16:02
    DaKKi
    Poziom 16  

yogi009 napisał:
    Sam rozmyślam nad poskładaniem własnego zasilacza serwisowego i jakiejś w miarę porządnej stacji (nie chińskiej), trochę jednak brak mi ogłady w temacie procesorków. Stąd pytanie, czy masz możliwość poratowania kolegi zaprogramowanym prockiem ? No i jeszcze pytanko o tę kolbę, wiem że chodziło o coś budżetowego z termoparą, ale chyba z ilością dostępnych grotów to raczej nie można poszaleć ?

Oczywiście zawsze mogę poratować zaprogramowanym układem, ale zaprogramowanie procesora mając gotowy wsad nie jest niczym trudnym :)
    Jeżeli masz dostęp do komputera z portem LPT wystarczy zrobić banalny układzik:

Podłączamy procka, odpalamy odpowiedni program (np.Pony Prog 2000), ładujemy wsad i programujemy.
    Od strony programowej jeżeli będzie miał kolega jakieś problemy zapraszam na PW.

Co do grotów to dostępność do wyboru, do koloru, np. TME, Allegro szukać pod nazwą grot Pensol. Ceny wachają się od 4-11zł w zależności od końcówki.
    Pasują wszystkie groty fi 5.25 (grubość bolca wchodzącego do grzałki), te krótsze, można też kupić dłuższy i odrobinę przyciąć.

P.

• #16 10 Paź 2010 22:02
    skater156
    Poziom 14  

Witam, fajny projekt.Czy to jest ten sam projekt stacji co ten:https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic1426196.html
    Chodzi mi oto czy to samo:D Czy można prosić o pcb?Czy były robione w eagle?Czy taką kolbęmożna kupić na allegro, jeżeli tak to ktoś by mi mógł wysłać na pwm albo tu napisać link?

• #19 10 Paź 2010 22:57
    DaKKi
    Poziom 16  

skater156 napisał:
    Czy to jest ten sam projekt stacji co ten:https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic1426196.html
    Chodzi mi oto czy to samo:D Czy można prosić o pcb?Czy były robione w eagle?Czy taką kolbęmożna kupić na allegro, jeżeli tak to ktoś by mi mógł wysłać na pwm albo tu napisać link?

Z tego co widzę to układ ten sam, tylko, że autor tamtego projektu sam napisał inny program do procesora i upchnął zasilacz wraz ze sterownikiem na jednej płytce.
    Link do PDFa z wzorami odbić lustrzanych płytek podał już kolega @silver_mc - wykorzystałem dokładnie te wzory.
    Kolba zakupiona w TME, na allegro nie było dokładnie tej jak szukałem. Zawsze możesz wykorzystać inną.

P.

• #21 11 Paź 2010 16:27
    DaKKi
    Poziom 16  

Ja wiem czy łatwiejsza, SMD się szybciej montuje - nie trzeba wiercić otworów, przewlekać, ucinać nóżek. Wysypujemy potrzebną ilość elementów z taśmy, ustawiamy na polach lutowniczych i lutujemy do każdego z nich.

P.

• #22 21 Paź 2010 12:01
    EXEN___
    Poziom 10  

dzień dobry zamierzam zbudować tą stacje lutowniczą bardzo proszę o odpowiedź chciałbym zbudować wersje z EP tak jak Pan ale obecnie nie posiadam dostępu do lutownicy kolbowej tylko mam transformatorówke czy nie będzie problemów z wlutowywaniem SMD poniewaz nigdy nie lutowałem elementów smd?

• #23 23 Paź 2010 15:53
    DaKKi
    Poziom 16  

Witam,
    Założyć odpowiedni grot, najlepiej z cienkiego drutu, dobrze zagiąć na końcu i bez problemu można lutować elementy w rastrze 1206, a nawet mniejszym. Sam lutowałem SMD transformatorówką przez dość długi okres czasu i przy odrobinie wprawy wychodzi idealnie.
    Mankamentem jest tutaj dość szybkie przepalanie się cienkiego drutu w lutownicy, ale i tak na jednym grocie jeden taki układ można polutować.

P.
    DaKKi

• #24 25 Paź 2010 11:07
    Quaki
    Poziom 20  

Bardzo fajnie to wyszlo ja jednak mam pytanie do osob znajacych C na tyle zeby przetlumaczyc algorytm samostrojenia sie stacji z tego co zrozumialem jest to samo strojenie regulatora PID ale dokladnie jak to sie odbywa nie bardzo rozumiem (moja znajomosc C jest zdecydowanie zbyt uboga do tego celu)
    Pozdrawiam

• #25 25 Paź 2010 21:22
    marti_944
    Poziom 28  

Witaj!

Cytat:
    A, jeszcze jedno - nie czepiajcie się niebieskiej diody, o gustach się nie dyskutuje (po prostu podoba mi się wykonywanie konstrukcji typu czarna obudowa / plexi + niebieskie,zielone podświetlenie, wyglądają bardzo innowacyjnie w przeciwieństwie do prostackich paneli a'la urządzenia z przed PRLu, wiem, że na forum panują inne stereotypy zwłaszcza o niebieskich ultra-jasnych diodach, ale tak jak pisałem - o gustach się nie dyskutuje).

Na wstęp kapka krytyki.
    Diody się czepiać nie będę, bo jak mówisz - rzecz gustu, prawda.
    Tylko, że sam tu obrażasz gusta innych pisząc "prostackie panele". Albo wciskając ludziom - "zielone z niebieskim wygląda innowacyjnie"... być może, ale nie każdy tak twierdzi.
    A tak technicznie/wizualnie (czepiając się jeszcze ;) ) - widać trochę rysy na obudowie, odrobinę to nie estetycznie wyszło (okleina).

Teraz, żeby nie było, że cham czy czepialski. Masz plusa!
    Druga Twoja konstrukcja świetnie wykonana(mam na myśli DaKKi's Guitar Amplifier+gitarra), ładne lutowanie, technicznie wszystko wygląda dobrze. Parametry mi się podobają, co przy takiej cenie (jak zauważyli koledzy wyżej) są niezłe.

Ogólnie, wszystko jest jak najbardziej ok :)

Pozdrawiam Cię DaKKi, życzę powodzenia przy kolejnych konstrukcjach! \m/

• #26 01 Lis 2010 01:06
    528649
    Usunięty  
  • #27 01 Lis 2010 09:18
    marti_944
    Poziom 28  

Cytat:
    Gdzie można kupić taką kolbę?

Szukaj na Alledrogo. Idzie znaleźć :)

• #28 01 Lis 2010 14:36
    wujcio24
    Poziom 12  

Mnie w tym projekcie jak i ogólnie najbardziej interesuje realizacja ochrony anty ESD. Zajmuje się elektroniką już jakiś czas i na swoim koncie mam lutowanie różnych układów scalonych takich jak Atmega8 (smd i przewlekana), LPC2101 i LPC1111. Do tej pory nie przejmowałem się ochroną anty ESD. Jednak obawiam się że w nowych projektach uwale w taki sposób mikrokontroler. Więc mam następujące pytania:
    1. Czy jeżeli w zwykłej lutownicy wtyk na bolec jest połączony z grotem i elementami metalowymi to czy jest to dostateczna ochrona elektroniki lutowanej (oczywiście jeśli bolec jest prawidłowo podłączony).
    2. Jak dokładnie mam rozumieć coś takiego: "electrostatic discharge voltage" a napięcie wynosi 5000V. Czy to świadczy o tym że układ podczas lutowania będzie trudno uwalić.

• #29 01 Lis 2010 21:00
    DaKKi
    Poziom 16  

marti_944 napisał:
    Cytat:
    Gdzie można kupić taką kolbę?

Szukaj na Alledrogo. Idzie znaleźć :)

DaKKi wcześniej napisał:
    Kolba zakupiona w TME, na allegro nie było dokładnie tej jak szukałem. Zawsze możesz wykorzystać inną.

wujcio24 napisał:

1. Czy jeżeli w zwykłej lutownicy wtyk na bolec jest połączony z grotem i elementami metalowymi to czy jest to dostateczna ochrona elektroniki lutowanej (oczywiście jeśli bolec jest prawidłowo podłączony).
    2. Jak dokładnie mam rozumieć coś takiego: "electrostatic discharge voltage" a napięcie wynosi 5000V. Czy to świadczy o tym że układ podczas lutowania będzie trudno uwalić.

Pewnie świadczy to o tym, że układ teorytycznie powinien wytrzymać wyładowania elektrostatyczne do 5kV.
    Jeżeli chodzi o uziemiony grot, w kwestii samej lutownicy chyba wystarczy, natomiast z tego co wiem do lutowania bardzo wrażliwej na wyładowania elektrostatyczne elektroniki (np. GSM) oprócz sprzętu ESD-Safe zaleca się jeszcze używanie specjalnych mat antystatycznych oraz opasek.

Pozdrawiam !

• #30 02 Lis 2010 17:00
    flp
    Poziom 11  

Interesuje mnie jak dokonałeś kalibracji pomiaru temperatury? Czym mierzyłeś temperaturę grota skoro piszesz że uzyskałeś dokładność 1 st. C

Szukaj w ofercie
Zamknij 
Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME