Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Pomiar agregatu prądotwórczego

09 Paź 2010 07:58 10269 14
 • Poziom 20  
  Witam. Mam takie pytanie. Wykonuje pomiar agregatu prądotwórczego który generuje napięcie 230V. Po podłączeniu miernika do wykonywania pomiarów instalacji elektrycznych (z atestem i ważnymi badaniami kalibracyjnymi) w gnieździe na agregacie miernik pokazuje takie parametry:
  między zaciskiem L-N 238V
  między zaciskiem l-Pe 127V
  między zaciskiem N-Pe 123V
  częstotliwość 52,7Hz
  Dla mnie (nie mam uprawnienia na pomiar agregatów i w tej dziedzinie jestem laikiem) takie gniazdo powinno być traktowane jak zwykłe gniazdo w domu, i według tych pomiarów coś jest nie tak. Mogę dodać że agregat jeździ na aucie i sam silnik jest uziemiony z rama od agregatu za pomocą linki ŻO a rama od agregatu przykręcona do konstrukcji pojazdu. Podczas pomiaru ciągłości miernikiem wyszło że agregat ma połączenie metaliczne z ramą swoją i pojazdu a na dodatek bolec Pe z gniazda też ma połączenie (według miernika) z ramą, agregatem, o karoserią auta. Należy wspomnieć że na karoserii pojazdu jest ładunek "- 12V-". Według mnie coś jest nie tak z tymi wynikami co wyszły na pomiarze gniazd? Proszę o podpowiedz czy tak powinno być czy nie lub czego to może być przyczyna?
 • Użytkownik usunął konto  
 • Poziom 20  
  kurcze nie mierzyłem ale pamiętam że na karcie produktu było napisane L-Pe 89G ohm i jeszcze trzy były podane ale nie pamiętam. A możesz wytłumaczyć do czego to potrzebne
 • Poziom 39  
  To co jest na karoserii nie ma dla agregatu znaczenia , dla niego to jest 0 - ziemia
  (przecież nie ma połączenia z + akumulatora).
  Wyniki są poprawne, przy prądnicy synchronicznej jednofazowej między "ziemią" a biegunami (L-N) będzie połowa napięcia i tak jest.
 • Poziom 20  
  a jak to wyliczyłeś bo jestem ciekaw

  Zdanie zaczyna się dużą literą, a kończy np. kropką. Proszę poprawić wszystkie posty. [retrofood]
 • Poziom 39  
  To nie wynika z liczenia tylko budowy agregatu. Problem zaczyna się jak jest bardzo niesymetrycznie , tutaj masz 4V różnicy , to tyle co nic.
 • Poziom 11  
  w sieci domowej jest uziemiony przewód neutralny i ochronny
  i dopiero w rozdzielni domowej są one rozdzielone na N i PE i dlatego w warunkach normalnej pracy nie występuje między nimi napięcie a w agregacie przewody N i PE są rozdzielone no i nie są uziemione no bo samochód to kiepskie uziemienie dlatego wyszły takie pomiary .
 • Poziom 39  
  Trzeba agregat traktować jak sieć w USA ;) i będzie wszystko jasne.
 • Poziom 20  
  No dobra ale ja obudowę agregatu uziemiłem za pomocą linki ŻO do konstrukcji hali gdzie co drygi filar ma przyspawaną bednarkę i nic się z pomiarów nie zmieniło?
  Czyli mam rozumieć że taki wynik jak mi wyszedł z pomiarów jest prawidłowy? jak tak to może ktoś mi łopatologicznie wytłumaczyć bo nie do końca rozumiem?
  A i jeszcze jedno takie napięcia między neutralnym a uziemieniem nie wpływają źle na urządzenia podłączone do nich bo przecież tak jak napisaliście w warunkach domowych nie ma napięcia między N-Pe?
 • Specjalista - Instalacje Elektryczne
  Takie agregaty dają 2x115-120V. Tu wychodzi wszystko w normie, jak na chińczyka, to całkiem nieźle, bo tylko 4V różnicy :)
 • Poziom 34  
  Podłącz żarówke miedzy N-PE albo L-PE, podejrzewam że nie zaświeci, bo połowa napięcia powstaje w skutek zbliżonej pojemności izolacji między L, N a PE i obudową prądnicy. Uzwojenie nie ma żadnego połączenia z obudową agregatu i jest to logiczne.
 • Użytkownik usunął konto  
 • Poziom 22  
  Brak uziemienia powoduje taki pomiar pomiędzy L-PE
 • Poziom 20  
  No ok to rozumiem. Dziękuje za wyjaśnienie.
  A jak była by większa różnica w pomiarach?
  Bo tu jest 4V (to nie jest chiński agregat), a przy jakiej różnicy należy się martwić bądź nie dopuścić agregatu do użytku?
 • Poziom 11  
  To nie chodzi o to decyzję czy dopuścić agregat do użytku czy nie podejmuje się na podstawie pomiarów rezystancji izolacji uzwojenia a tego nie mierzyłeś to co zmierzyłeś to parametry pracy agregatu a te napięcie pomiędzy N a PE wynika z pojemności izolacji tworzy się tak zwany dzielnik napięcia pojemnościowy ponieważ w sieci domowej N jest zwarte z PE to takie napięcie nie występuje a z powodowane jest to innymi warunkami pracy sieci domowej niż agregatu agregat ma odizolowane od ziemi L i N a PE nie a sieć tylko L co nie oznacza że masz uziemiać N po prostu zastosowana jest inna ochrona przeciw-porażeniowa

  Zdanie zaczyna się dużą literą. A przewód ochronny oznacza się PE a nie Pe. Proszę poprawić. [retrofood]
  Już poprawione