Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Relpol przekaźnikiRelpol przekaźniki
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Zwarcie i wyłączająca różnicówka.

09 Paź 2010 11:46 10599 21
  • Poziom 9  
    Słuchajcie pojawił mi się nowy problem z piecem o którym pisałem wcześniej. Podłączenie jest zrobione wg połączenia ze schematu i przez rok użytkowania nie było żadnych problemów aż do dziś. Mianowicie. Przez lato bezpiecznik B10 był wyłączony i teraz kiedy chciałem załączyć piec musiałem podnieść zapadkę bezpiecznika. Podniosłem ją i wywaliło mi różnicówke, więc podniosłem różnicówke i piec zaczął działać ale po 2 godzinach wywaliło znów bezpiecznik B10. Znów go podniosłem i po 10 min znów wywaliło. Co może być tego powodem. Domyślam się że skoro wywala różnicówke to jest gdzieś zwarcie N do PE, ale przecież różnicówkę wywaliło mi w momencie załączenie bezpiecznika B10. Czy może to być jakieś zwarcie w piecu?
  • Relpol przekaźnikiRelpol przekaźniki
  • Poziom 43  
    Witam!

Wyłącznik różnicowoprądowy może zadziałać również w przypadku zwarcia L-N. Z takim właśnie zwarciem masz do czynienia. Tu na odległość można tylko poradzić przeprowadzenie pomiaru rezystancji izolacji obwodu, pieca. Powodem mogą być również pozostałe elementy widoczne na fotce.
  • Poziom 27  
    Witam!
    Tyko w piecu -może woda coś zalała?
  • Relpol przekaźnikiRelpol przekaźniki
  • Poziom 9  
    No własnie tylko bezpiecznik pieca wywala, a pieca nie zalała żadna woda.

Na tym forum obowiązują zasady poprawnej pisowni właściwe dla języka polskiego. Znaki przestankowe stawia się bezpośrednio po wyrazie, potem spacja. Zdanie zaczyna się wielką literą. Znaki diakrytyczne /ogonki/ są integralną częścią naszego języka!
    Popraw wszystkie swoje posty w tym temacie!
    [Akrzy]
  • Poziom 26  
    Kol.kret602 , na załączonym zdjęciu nie ma róznicówki , czy róznicówka jest poza ta skrzyneczką z eSką , programatorem , stycznikiem ??
    Możliwe że cewka stycznika zakończyła żywot
  • Poziom 9  
    Różnicówka jest poza tą skrzynką - z obserwacji wywnioskowałem, że bezpiecznik B10 jest za mały bo strasznie się grzeje. Kupię bezpiecznik B16 i je zamienię. Zobaczymy czy coś to da. Może po roku działania jego styki skończyły swój żywot.
  • Poziom 43  
    Witam!

Podaj kolego co to jest za piec.
    Jaka jest jego moc?
    Jaki jest przekrój przewodu piec zasilający.
    Czy jest zasilany za pomocą gniazda.
    Jeżeli wyłącznik nadmiarowy był dobry w roku ubiegłym a dziś się grzeje to oznacza, że jest on przeciążony.
    Zwiększając wartość zabezpieczenia możesz doprowadzić do powstania pożaru.
  • Poziom 26  
    By upewnić się czy cewka stycznika nie jest przyczyną zamieszania to proponuje odłączyć przewód miedzy eSką a "2" na styczniku lub zamontować inny stycznik o podobnych parametrach .

Czy instalacje do pieca wykonał elektryk ??
  • Poziom 28  
    Jak wywala RCD to nie wina układu sterującego. Zwarcie L-N nie spowoduje zadziałania RCD ! Chyba zaprzeczamy zasadzie działania RCD

albo jest uszkodzony przewód zasilający piec lub sam piec.
  • Poziom 22  
    Pomierz omomierzem cewkę stycznika i rezystancję pieca to pierwsza sprawa a druga to dobór zabezpieczenia. 10 A może być trochę za mało. Spróbuj B 16A. PCm raczej nie powinien wyzwalać różnicówki chociaż nigdy nie wiadomo. Dla pewności pomiń go i zewrzyj zasilaniez wyjściem sterującym poza zegarem

Moderowany przez retrofood:

Następna "porada" naruszająca pkt 12 regulaminu zaowocuje ostrzeżeniem.

• Poziom 28  
    kolego kkas12

Zwracam honor:D

Teoretycznie nie może zadziałać przy zwarciu w przewodach czynnych, ale praktyka jest inna.
    Praktycznie RCD przy prądach powyżej >6xIn może zadziałać wskutek zwarcia w przewodach czynnych. Spowodowane to jest dopuszczalną niesymetrią w budowie przekaźnika różnicowego.

człowiek uczy się całe życie.

Pozdrawiam.
  • Poziom 9  
    Aktualnie wymieniłem bezpiecznik z B10 na B16 i dalej to samo. Jutro zobaczę tak jak sugeruje 12robert12 czy przewód zasilający nie został uszkodzony. Jeżeli chodzi o całą resztę:
    PIEC - Inproel 3KW
    Przewód - od tablicy 4mm2 o długości około 15m później jest połączony w kostce z 2,5mm2 o długości 5m i do pieca.
    Jeżeli chodzi o es-a B10 został wymieniony na B16 i już się nie grzeje.
    Jeżeli mogę Was prosić to pokażcie mi schemat jak mogę ominąć stycznik. Jutro sprawdzę stan kabla od kostki do pieca. Dziękuję za wszystkie odpowiedzi.
  • Specjalista elektryk
    kret602 napisał:
    .
    Jeżeli chodzi o es-a B10 został wymieniony na B16 i już się nie grzeje.

A wykonałeś pomiary? Upewniłeś się, że możesz tam zastosować takie zabezpieczenie? Z wymianą zabezpieczeń to nie jest tak, że wsadzisz sobie "większe" i będzie wszystko ok.
  • Poziom 9  
    Nie pomiarów nie robiłem bo nie mam jak tego zrobić. Jedyne co teraz robię to obserwuję teraz co się dzieje z bezpiecznikiem, a na noc poprostu to wyłączę aby nie doprowadzić do jakiegoś przegrzania lub pożaru. Jak narazie to wszystko co mogę zrobić.
  • Poziom 28  
    kolego kret602

Raz piszesz że piec ma 2kW a drugi raz, że 3kW.
    Jeżeli piec ma 3kW to normalne że zabezpieczenie 10A się "grzało" - wyzwalacz przeciążeniowy działa na takiej zasadzie.

Piec 3kW - ok. 13A
    Piec 2kW - ok. 9A
  • Poziom 9  
    Pokaż mi gdzie napisalem ze mam piec 2KW bo chyba jestem ślepy
  • Poziom 26  
    kret602 napisał:
    Aktualnie wymieniłem bezpiecznik z B10 na B16 i dalej to samo.

Co oznacza to samo ?? bezpiecznik i wył . róznicowy wyłączają zasilanie ?? nie wiem dlaczego pomijasz moją sugestie co do cewki stycznika ( przecież cewka może mieć zwarcie między zwojowe )

kret602 napisał:
    Jeżeli mogę Was prosić to pokażcie mi schemat jak mogę ominąć stycznik.

Jeśli chcesz pominąć stycznik to idący do pieca czarny (fazowy) przewód ze swojej fotografii musisz podpiąć pod wyjście z bezpiecznika . podłączając pod sterownik możesz uszkodzić styki ( nie znam ich obciążalności prądowej stąd moje obawy )

kret602 napisał:
    Jutro sprawdzę stan kabla od kostki do pieca.

Jak chcesz to zrobić ?? optycznie ?? bezsens, weź miernik do sprawdzenia stanu izolacji i wykonaj pomiary
  • Poziom 9  
    12robert12
    Tak mam drugi piec ktory ma 3KW

and61 napisał:
    Jeśli chcesz pominąć stycznik to idący do pieca czarny (fazowy) przewód ze swojej fotografii musisz podpiąć pod wyjście z bezpiecznika . podłączając pod sterownik możesz uszkodzić styki ( nie znam ich obciążalności prądowej stąd moje obawy )

Tak zrobiłem jak piszesz i problem znikł czyli teraz podejrzewam albo zegar który steruje załączaniem pieca w drugiej taryfie , albo stycznik 20A.
  • Pomocny post
    Poziom 26  
    kret602 napisał:

and61 napisał:

Tak zrobiłem jak piszesz i problem znikł czyli teraz podejrzewam albo zegar który steruje załączaniem pieca w drugiej taryfie , albo stycznik 20A.

Najprostszy sposób by sprawdzić czy to stycznik to : podłącz fazę z bezpiecznika na cewkę przez włącznik (może być od światła)
    jak zaznaczyłem na tej fotce
  • Poziom 9  
    Tak jak sugerował and61 i problem rozwiązany- Stycznik do wymiany