Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Objawy uszkodzonej cewki w Fiacie Punto.

maciekchn 09 Oct 2010 12:36 19475 7
 • #1
  maciekchn
  Level 21  
  Witam.
  Jakie mogą być objawy uszkodzonej cewki?
  U mnie sprawa wygląda tak, że auto miało problemy z ruszeniem na LPG strasznie szarpało. Na PB ruszało lecz praca silnika nie jest taka jak powinna.
  Silnik pracuje w miarę równo lecz, gdy wcisnę pedał gazu robi pr pr pr do 2.5tys obrotów.
  Później dopiero gazuje. Kable wymienione, świece też.

  Aha i 2 problem to dziś zmieniałem płyn w chłodnicy poluzowałem termostat woda uciekła. Później z dolnego węża chłodnicy zalałem nowym płynem zimowym. Poczekałem aż się załączy wentylator, stopniowo dolewając i gnąc węże.
  Parownik pokrył się szronem.
  Czy to zapowietrzony układ i odpowietrzy się z czasem jazdy?
 • #2
  tzok
  Moderator of Cars
  Jakie Punto? Jaki silnik? Nie ubywa Ci płynu z chłodnicy?

  Układ chłodzenia w Punto nie odpowietrza się sam a już zwłaszcza jak jest LPG. Masz dwa odpowietrzniki - jeden na chłodnicy, drugi na wężu idącym do nagrzewnicy, niestety masz LPG więc zapewne najskuteczniejszą metodą na odpowietrzenie będzie popuszczenie węża przy reduktorze.
 • #3
  maciekchn
  Level 21  
  Punto 1 z silnikiem 1,1 z 97roku instalacja lovtec.Nie wiem czy ubywa bo dopiero zmieniłem.Wczesnej miałem wodę des. czasem dolewałem ale b.sporadyczne.
 • #4
  tzok
  Moderator of Cars
  Jesteś w stanie stwierdzić czy jest iskra na wszystkich cylindrach - tylko nie zdejmuj fajki ze świecy na pracującym silniku ani nie uruchamiaj silnika z odpiętą jedną świecą, jeśli nie masz przyrządu do sprawdzania iskry (taka specjalna świeca z "okienkiem") możesz przepinać po jednym kablu zapłonowym do dodatkowej świecy dotykającej gwintem masy silnika, jest to jednak dość zgrubna metoda.

  Masz w tej instalacji emulator lambda? Jak jest ustawiona emulacja sondy?

  Jesteś pewien, że nie pracuje jednocześnie na benzynie i gazie? Zakręć zawór na butli LPG i spróbuj się przejechać tylko na benzynie.
 • #5
  maciekchn
  Level 21  
  Iskra musi byc bo odpala na dotyk.Auto jeździ można jechać lecz nie przyspiesza jak powinien czasem strzeli jak gazuje...Jadać autem czuje jak bym miał 300kg ładunku + jak jadę słychać pr pr pr pr Na analizatorze wyszło ze jest dużo węglowodoru (lub cos takiego)
 • #6
  tzok
  Moderator of Cars
  Wysokie stężenie HC jak najbardziej świadczy o niesprawności układu zapłonowego lub zbyt bogatej mieszance paliwowo-powietrznej.
  Auto bez problemu zapali na 3 cylindrach i będzie jechać, w przypadku tego silnika nawet nie zauważysz różnicy w pracy silnika na wolnych obrotach.

  Jak słychać prrrr to możesz mieć jeszcze zawory do regulacji.

  Zakręć gaz i pojeździj trochę na samej benzynie, a najlepiej wykasuj adaptacje sterownika na diagnostyce. Sprawdź cewki zapłonowe (pasują z malucha ELX) i kompresję silnika.
 • #7
  maciekchn
  Level 21  
  Kupie cewkę może to ona...Znajomy miał podobnie ze nie chciał jeździć na PB okazało sie filtr paliwa :)


  Zakręć gaz i pojeździj trochę na samej benzynie, a najlepiej wykasuj adaptacje sterownika na diagnostyce. Sprawdź cewki zapłonowe (pasują z malucha ELX) i kompresję silnika.

  Gaz zakręciłem pojeździłem i różnicy żadnej nie było...Ciśnienie sprawdzę za 1tydz jak będę u znajomego.
 • #8
  maciekchn
  Level 21  
  Problem z autem rozwiązany ostatecznie nie potrafię powiedzieć co było powodem awarii bo wymieniłem 3 rzeczy od razu (cewkę przepustnice rozrząd)