Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Fabryka Prądu
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Regulator napięcia niezależny? Do baterii słonecznej.

09 Paź 2010 15:14 5527 4
  • Poziom 8  
    Posiadam baterie słoneczną 130W i chciałbym ją jak na razie wykorzystać do grzania wody (w przyszłości chcę zainstalować więcej baterii).
    Pytanie brzmi czy istnieje regulator 12V (bo jak wiadomo bateria słoneczna daję więcej woltów np.na jałowym 21V w moim przypadku), niezależny od akumulatora? Bo kogo się pytam to mówią, że nie ma takich regulatorów. Ponieważ regulator zwykły musi wiedzieć na jakie napięciu musi pracować dlatego najpierw podłącza się akumulator a później baterie słoneczną.
    Chciałbym taki regulator, który pracował by bez udziału akumulatora i podłączył bym go do grzałki na 12V.
    Chyba , że istnieją grzałki, które posiadają zakres napięciowy (np. 10V...17V, bo tyle wynosi moje napięcie nominalne na baterii słonecznej "17V")?
  • Fabryka Prądu
  • Poziom 13  
    Możesz zamontować jakąkolwiek grzałkę na 24 v i będzie dobrze tylko będzie dawać trochę mniejszą moc niż nominalna. Np. grzałka 300W na 24 V. Policz rezystancję. Wychodzi 1,92 oma. Czyli moc przy 12 V wyniesie 75 Wat. Nie brałem pod uwagę zmian rezystancji pod wpływem temperatury. Gdy napięcie na ogniwie wzrośnie to moc oddawana przez grzałkę też wzrośnie, nie musisz dawać żadnego regulatora. Grzałka o większym napięciu po to aby zbyt szybko się nie spaliła.
    Pozdrawiam
  • Fabryka Prądu
  • Poziom 32  
    Grzalka tez nie moze miec za duzej mocy, bo wtedy Rwew baterii slonecznej bedzie wieksza niz Rwew grzalki i wiekszosc mocy wydzieli sie w baterii, a nie grzalce.
  • Poziom 8  
    Mam tą grzałkę 120W (12V). Napięcie z 21V na pracy jałowej - spada po podłączeniu grzałki na 3V, natężeniu prądu wynosi 0A (przy dniu pochmurnym nie wiem jak to przy dniu słonecznym by wyglądało, więc muszę poczekać na słońce). Ale jak na razie grzałka w ogóle nie grzeje.
  • Poziom 12  
    Obliczenia optymalnego obciążenia (grzałki)
    Napięcie mocy maksymalnej to 17V, moc ogniwa 130W, prąd mocy maksymalnej to 7.65A. Dla największego zysku energetycznego rezystancja obciążenia powinna wynosić 17V/7.65A = 2.22ohm.
    Ponieważ nie ma grzałek na 17V najlepiej zastosować grzałkę na 24V o mocy (24V)^2 / 2.22ohm = 260W.
    Jak widać stosując obciążenie przystosowane do pracy na wyższe napięcie, można w pełni wykorzystać moc ogniwa z "zapasem mocy" grzałki.

Obliczenia dla grzałki 12V 120W
    Rezystancja grzałki to 1.2ohm. Prąd będzie większy niż prąd mocy maksymalnej ale nie większy niż zwarciowy - strzelam że będzie to ok 8A. Dla 8A maksymalna moc oddawana do grzałki wyniesie (8A)^2 * 1.2ohm = 76.8W.
    Żeby uzyskać większą moc z ogniwa należałoby zwiększyć rezystancję obciążenia do 2.22ohm czyli ZMNIEJSZYĆ moc grzałki.
    Dla uzyskania optymalnego obciążenia grzałka powinna mieć moc (12V)^2 / 2.22ohm = 65W.
    Wynika z tego że nie jesteśmy w stanie w pełni wykorzystać mocy ogniwa nie przeciążając jednocześnie obciążenia przystosowanego do napięć mniejszych niż napięcie mocy maksymalnej.

Kombinowane optimum
    Dla pełnego wykorzystania mocy ogniwa możesz zastosować 2 grzałki na 12V i 6V połączone szeregowo.
    Grzałka 12V powinna mieć moc: (12V)^2 *3)/(2 *2.22ohm)= 97W
    Grzałka 6V powinna mieć moc: (6V)^2 * 3)/(1 * 2.22ohm)= 49W

Obciążenie, moc, ograniczenia
    Dla większych rezystancji obciążenia niż wyliczone na początku optimum ograniczeniem jest napięcie ogniwa (można przyjmować średnie z napięcia rozwarcia a mocy maksymalnej), dla mniejszych obciążeń ograniczeniem jest prąd (można przyjmować średni z prądu zwarciowego i mocy maksymalnej). Tak czy inaczej odbieganie od optymalnej wartości obciążenia znacząco wpływa na sprawność układu.

Podałeś że podczas pomiaru na grzałce było 3V, grzałka ma 1.2ohma czyli prąd powinien przekraczać 2A - czemu wyszło Ci 0??