Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Sklep HeluKabel
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

AQUA - Podwodny robot kontrolowany wodoszczelnym tabletem

danielde 09 Paź 2010 16:34 1298 0
 • AQUA - Podwodny robot kontrolowany wodoszczelnym tabletem
  Wodoodporny kontroler zaprojektowany i stworzony przez naukowców z York University umożliwił swobodną kontrolę podwodnego robota poruszającego się w wyjątkowy sposób.

  AQUA, wyposażony w płetwy robot-amfibia jest mały i zwinny, a zaprojektowano go w celu zbierania trudno dostępnych danych dotyczących wraków oraz raf. Bezprzewodowa kontrola nad robotem odbywa się za pomocą wodoodpornego tabletu zbudowanego w York. Pozbycie się przewodów w przypadku podwodnych robotów dla naukowców było od dawna wyzwaniem. Jak wiemy woda zakłóca sygnały radiowe, utrudniając tradycyjną komunikację bezprzewodową poprzez modem. Z kolei komunikacja kablowa, biorąc pod uwagę środowisko pracy robota, tworzy problemy natury nawigacyjnej.

  Z racji, że na rynku nie ma urządzenia, które spełniałoby wymagania, naukowcy postanowili stworzyć wodoszczelny do głębokości 18 metrów prototyp - AQUATablet. Komputerowy tablet zamknięto w aluminiowej obudowie z przezroczystą, akrylową pokrywą. Jego kontrola odbywa się za pomocą przełączników oraz wyświetlanych na ekranie instrukcji. Poza tym kontrolowanie robotem może odbywać się za pomocą fizycznych ruchów tabletu. W tym trybie robot musi być połączony z tabletem cienkim kablem optycznym. Kabel wykorzystany jest też do transmisji wideo z umieszczonej w robocie kamery.

  "W tej chwili znajdujący się na głębokości 18 metrów nurek może operować robotem będącym około 10-12 metrów głębiej w stosunku do jego pozycji. Jest to oczywiście znacznie dogodniejszy dla nurka sposób kontroli, a jednocześnie bezpieczniejszy", powiedział Michael Jenkin z York.

  Więcej informacji w źródle.


  Link


  źródło:Link

 • Sklep HeluKabel