Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Fabryka Prądu
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Regulator napięcia niezależny? Do baterii słonecznej.

09 Paź 2010 18:20 1898 4
 • Poziom 8  
  Posiadam baterie słoneczną 130W i chciałbym ją jak na razie wykorzystać do grzania wody (w przyszłości chcę zainstalować więcej baterii).
  Pytanie brzmi czy istnieje regulator 12V (bo jak wiadomo bateria słoneczna daję więcej woltów np.na jałowym 21V w moim przypadku), niezależny od akumulatora? Bo kogo się pytam to mówią, że nie ma takich regulatorów. Ponieważ regulator zwykły musi wiedzieć na jakie napięciu musi pracować dlatego najpierw podłącza się akumulator a później baterie słoneczną.
  Chciałbym taki regulator, który pracował by bez udziału akumulatora i podłączył bym go do grzałki na 12V.
  Chyba , że istnieją grzałki, które posiadają zakres napięciowy (np. 10V...17V, bo tyle wynosi moje napięcie nominalne na baterii słonecznej "17V")?
 • Fabryka Prądu
 • Poziom 35  
  Witam!
  Użycie baterii słonecznej o mocy 130W do ogrzewania wody wydaje się dość problematyczne ze względu na znikomą moc do tego celu. Na biegu jałowym ogniwo produkuje 21 V. Jeżeli moc znamionowa to faktycznie 130W, to prąd znamionowy wynosi nieco ponad 7A. Grzałka to obciążenie czysto rezystancyjne, zatem mam wrażenie, że wszelkie regulatory są zbędne, gdyż napięcie będzie stałe - pod obciążeniem około 16-17V, obciążenie stałe, więc regulacja zbędna. Nawet jeżeli grzałka będzie nieco przeciążona, to ma świetne chłodzenie, gdyż jest zanurzona w wodzie. Nawet temperatua wody w okolicach 90 stopni jest dobrą chłodnicą dla takiej grzałki. Takie grzałki były używane w samochodowych ekspresach do kawy i miały moc 180W.
  Pozdrawiam
 • Fabryka Prądu
 • Poziom 8  
  A czy nie popsuje to baterii słonecznej?, Jeżeli podepnę grzałkę bezpośrednio do panela? I drugie pytanie jeżeli bym podłączył panele równolegle i by wyszło 12 V (w moim przypadku) 16A to czy grzałka 120 W ma stan bycia ? Ampery mogą być większe , o tak spytam.
 • Specjalista - urządzenia lampowe
  El_kuzyn napisał:
  Posiadam baterie słoneczną 130W i chciałbym ją jak na razie wykorzystać do grzania wody (w przyszłości chcę zainstalować więcej baterii).
  Pytanie brzmi czy istnieje regulator 12V (bo jak wiadomo bateria słoneczna daję więcej woltów np.na jałowym 21V w moim przypadku), niezależny od akumulatora? Bo kogo się pytam to mówią, że nie ma takich regulatorów.


  Po pierwsze dość nieszczęśliwe będzie użycie w tym zastosowaniu ogniw fotoelektrycznych - o wiele sprawniejsze będą kolektory podgrzewające wodę bezpośrednio.
  Po drugie jeśli dobierzesz grzałkę na nominalne parametry ogniwa (czyli u ciebie 12V/130W) to nie powinieneś mieć problemu, tyle ze oczywiście przy pochmurnej pogodzie na grzałce odłoży się kilka woltów zaledwie.
 • Poziom 35  
  Grzałka to po prostu opornik i kłania się tu prawo Ohma, z którego takie rzeczy można spokojnie wyliczyć. Jeżeli napięcie zasilające wynosi 12V, to grzałka 120W pobierze swoje 120W i nic więcej. Będzie to prąd 10A, czyli przy wydajności 16A mamy jeszcze 6A do zagospodarowania.