Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
AdexAdex
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Siemens NIxdorf 17'

22 Wrz 2004 11:12 1074 4
  • Poziom 12  
    Naprawiam monitor Siemens NIxdorf 17'
    Usterka: Po właczeniu monitora(był zimny) po około 5 minutach ekran zwęza się na dole ekranu po jakims czasie wraca spowrotem no i tak do znudzenia. Po obejrzeniu elementów zauważyłem że okropnie grzeje się scalak TDA9302H , który odpowiada za pion. Sprawdziłęm zimne luty wokół niego i wymieniłem elki. Dalej to samo , wiec przykreciłem mu wiekszy radiator i głodziłem go wentylatorem. Zauwazyłem że usterka jest mniejsza ekran nie zweża sie juz tak bardzo. Jestem początkujący i zastanawiam się teraz czy jego wymina usunie problem ?? Prosze o opinie
  • AdexAdex
  • Poziom 26  
    nie jest drogi to możesz spróbować. jak masz oscyloskop to sprawdź czy się coś tam na nim nie wzbudza.będzie widzć zaszumienia a takie zjawy lubią scalak podgrzewać.
    z drugiej strony dośc duża temperatura radiatora w tych pionach to często norma.
    pozdrawiam.
  • AdexAdex
  • Poziom 12  
    Niestety oscyloskopu nie mam. Tez podejrzewam że się wzbudza ale wtedy wymiana scalaka chyba nic nie da. Coś wyczytałem o generatorze h/v TDA9109 ale nie pamietam czy tam takie coś jest (chwilowo nie mam dostepu do monitora) schematu tez szukałem i nie moge znależć model:Siemens Nixdorf MCM171V
  • Poziom 34  
    Cześć.
    Sądzę, że jak Wymieniłeś kondensatory elektrolityczne (szczególnie te na zasilaniu) i Poprawiłeś zimne luty, a nic nie pomogło to chyba będzie scalak do wymiany. Oczywiście ten od pionu. Możesz jeszcze sprawdzić kondensatory rzędu nF w układzie tego scalaka.
    Pozdrawiam.
  • Poziom 12  
    Sprawdziłem na płycie głównej w monitorze i jest ten "TDA9109-3" tylko czy jest na pewno padnięty i jaka jest ewentualnie jego cena. Czytałem inne posty i inni pisali że jak grzeje się TDA9302H(wygląda to tak jakby sie wzbudzał) to padnięty jest właśnie generator h/v. Co o tym sądzicie. Zaznaczam że u mnie monitor wyrażnie reaguje na zmiany temperatury. Po włączeniu monitora gdy był zimny wszystko jest OK. Dopiero po kilku minutach pojawia się usterka. Gdy dmucham ciepłym powietrzem z wentylatora na płyte głowną(miejsca gdzie są wspomniane scalaki) to usterka się powieksza (ekran zwężony jest tak do połowy i silnie drga w pionie) a jak jeszcze bardziej ogrzewam to ekran staje się czarny. Jak się dobrze przyjrzę do widać niewielką teczę(zrobił bym zdjęcia ale nie mam czym). Czasami jak troche pochodzi to usterka chwilowo ustepuje. Pamiętam jak dostałem ten monitor to myslałem że jest zawilgocony wiec chodzil przez dwa dni non stop(dzien i noc (wygaszacz właczyłem)) i jakoś usterka znikła póżniej chodził tak przez dwa miesciące bez wyłaczenia wszystko było ok ( nie pytajcie sie o rachunki za prąd bo mieszkam w akademiku :) )

14.03.2005:
    W końcu wymieniłem generator h/v TDA9109-3 i TDA9302H i pudło dalej to samo. Już chyba tylko oprócz tego mi kondensatory do sprawdzenia zostaną tylko nie wiem które. Pewnie te wokół wspomnianych układów.