Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Award BootBlock BIOS v1.0 - moduł ROMOS

09 Paź 2010 23:48 3562 2
  • Poziom 28  
    Miałem wgrany zmodyfikowany bios beh_70.bin (dodany moduł gPXE). Wszystko działało OK. Zachciało mi się dodać moduł romos romospci.bin [64 kB] Dodałem cbrom'em jako /pci , zrobiłem płytę startową z obrazem dyskietki Win95 + awdflash i nowy bios z modułem romos.bin, wszystko niby się wgrało ale po restarcie pojawia się tylko:
    Code:
    Award BootBlock BIOS v1.0

Copyright (c) 1998, Award Software, Inc.
    BIOS ROM checksum error
    Detecting floppy drive A media...
    INSERT SYSTEM DISK AND PRESS ENTER

Próbowałem już dyskietki startowej Win95, WinXP, drdflash.exe, awdflash.exe, uniflash.exe i zawsze pojawia się komunikat: Unknow Flash Type !
    Próbowałem też programatorem Universal Flash Programmer 6.03 epsilon + Willem EPROM 0.97ja i niby Erase działa ale po wybraniu Blank Test pojawia się info: Device is not empty! i nie mogę wgrac pliku .bin :-(
    Zachciało mi się FreeDOS uruchamianego z BIOS'u :-)
    Aha. Kość biosu to Winbond W49F002U-12B w willemie wybieram AT49F002
    Czy jedyny sposób to wymiana kości na jakiś zamiennik?
    Wyjmowałem baterię, przestawiałem zworkę Clear CMOS, odłączyłem wszystkie napędy oprócz floppy, wyjąłem inne moduły RAM zostawiając tylko jeden.

Próbowałem też UniFlash 1.40 z autoexec.bat i bez bo można uruchomić ręcznie przecież po starcie komputera z dyskietki startowej. Wpisałem uniflash -chiplist i mój chip jest pod DA0B więc zrobiłem tak:
    uniflash -force DA0B bios.bin
    Program wyświetlił forced i wybrałem z menu aby programował razem z BOOTBLOCK podając nazwę pliku bios.bin. Do połowy flashuje na czerwono później trochę na zielono i na końcu 2 kratki znowu na czerwono i wyskakuje ..VERIFICATION ERROR
    Próbowałem też opcji FORCE na kość ATMEL czyli 1F07 i1F08 z -chiplist i programuje tak samo ale wolniej. Po restarcie nadal zgłasza się AWARD BootBlock :-(. Mam programator przecież i żeby programatorem się nie dało?!
    Aha. Opcję -REPAIR można stosować tylko dla chipów Winbond i SST
    P.S. Wcześniej miałem wygięte 2 piny w napędzie dyskietek i nie mogłem wystartować z dyskietki przy tym komunikacie BootBlock bo taśma była źle podłączona i jeszcze to mnie wkurzyło :bad-words:
    -----------------------------------------------------------------------------
    UDAŁO SIĘ W KOŃCU !! :D
    Zacząłem zastanawiać się po co na forum i w google piszą żeby uruchamiać programowanie z pliku AUTOEXEC.BAT skoro komputer da się uruchomić z dyskietki startowej z interpreterem poleceń COMMAND.COM skąd można ręcznie uruchomić programowanie. AUTOEXEC.BAT jest po to bo musimy odłączyć kartę graficzną :-) i nie widzimy co wpisywać z klawiatury. Na forum znalazłem temat gdzie ktoś radził aby wymienić kartę graficzną na PCI na czas programowania a ja mam jeszcze lepszy sposób :-) no bo mało kto ma pod ręką kartę PCI dzisiaj.
    Napiszę szczegółową instrukcję programowania
    1. Przygotowujemy dyskietkę startową np. za pomocą drdflash.exe
    2. Wrzucamy na dyskietkę pliki: UNIFLASH.EXE w wersji 1.40, BIOS.BIN (plik naszego biosu) i AUTOEXEC.BAT o treści:
    Code:
    UNIFLASH -FORCE XXXX -E BIOS.BIN
    gdzie XXXX to wartość z listy uniflash -chiplist (lista kości BIOS'ów, w moim przypadku będzie to DA0B)
    3. ODŁĄCZAMY ZASILANIE
    4. Odłączamy wszystkie napędy oprócz napędu dyskietek
    5. Wyjmujemy wszystkie karty rozszerzeń PCI, ISA, kartę graficzną AGP oraz moduły RAM jeśli jest więcej niż jeden
    6. Przestawiamy zworkę Clear CMOS na płycie głównej, WŁĄCZAMY ZASILANIE i wciskamy kilka razy przycisk power na obudowie lub przy ODŁĄCZONYM ZASILANIU wyjmujemy baterię na jakiś czas aby zresetować zawartość CMOS
    7. WŁĄCZAMY ZASILANIE i uruchamiamy komputer z przygotowanej dyskietki i czekamy (w mojej konfiguracji trwa to ok. 1 minuty) aż cała procedura zakończy się potrójnym sygnałem dźwiękowym który generuje uniflash
    8. Wciskamy przycisk power na obudowie i trzymamy aż komputer się wyłączy
    9. Włączamy komputer i cieszymy się naprawionym BIOS'em :-)

Myślę że chodzi tu o jakiś konflikt adresowania pamięci RAM, pamięci karty graficznej i kości BIOS bo raczej na pewno mam sprawną kartę graficzną i moduły RAM
  • Poziom 43  
    Temat otwarty na prośbę Autora.
  • Poziom 28  
    Nawiązując do tematu chcę opisać podobny przypadek z Award BootBlock BIOS 1.0 tylko na innej płycie głównej - Clayton CVOAT217. Bios uszkodziłem w ten sam sposób co poprzednio na płycie Abit dodając moduł ROMOS RayeR'a. Tym razem dodałem jako /ISA. Po restarcie oczywiście Award BootBlock. Korzystając z zamieszczonej tutaj instrukcji naprawy Abit zacząłem naprawiać BIOS Clayton'a tym samym sposobem i okazało się, że w tym wypadku to nie działa. UNIFLASH zupełnie sobie nie poradził z tym problemem ani w trybie ręcznym ani automatycznym z opcją -FORCE. Próbowałem wgrywać dwie wersje BIOS'u (starszą i nowszą) i jedną programował bez jednego obszaru a drugą jeszcze gorzej, bez dwóch obszarów
    kończąc programowanie komunikatem VERIFICATION ERROR. Po wybraniu opcji programowania bez BOOTBLOCK'a program wysoce nie zaleca takiego programowania więc nie programowałem w ten sposób. Z problemem poradził sobie zwykły awdflash (wersja dołączona do oryginalnego BIOS'u):
    Code:
    awdflash bios.bin /py/sn

Nie wiem czy to było potrzebne ale tak jak poprzednio zresetowałem wcześniej CMOS wyjmując baterię na jakiś czas i odłączyłem wszystkie napędy, karty PCI i AGP. W międzyczasie miałem problem z dyskietkami (ostatnie kilka sztuk jakie posiadam) - kombinowałem tak, że startowa to jedna a bios na drugiej :-). Wcześniej pisałem:
    Cytat:
    Na forum znalazłem temat gdzie ktoś radził aby wymienić kartę graficzną na PCI na czas programowania

Mając to na uwadze od razu zmieniłem kartę graficzną na PCI S3Trio64V2/DX i to był błąd!. Okazuje się, że wtedy komputer nie chce startować z dyskietki startowej. Myślałem, że to wina uszkodzonej dyskietki ale po zmianie karty na AGP nagle zaczął z niej startować. Sprawdzałem to kilka razy wkładając na przemian obie karty AGP i PCI. Karta PCI S3 powoduje problem ze startem z dyskietki.
    Jeśli karta graficzna AGP (jak w tym przypadku) nie powoduje problemu z programowaniem to nie potrzeba AUTOEXEC.BAT, wystarczy standardowa procedura programowania czyli uruchomienie komputera z dyskietki startowej przygotowanej np. za pomocą drdflash + pliki awdflash i bios.bin a następnie po zgłoszeniu A:\> ręczne uruchomienie programowania.
    Code:

Copyright (c) 2000, Award Software, Inc.

BIOS ROM checksum error

Detecting floopy drive A media...

Drive media is : 1.44Mb
    Starting Caldera DR-DOS...

A:\>awdflash bios.bin /py/sn

Na początku próbowałem też startu za pomocą napędu CD-ROM i płyty startowej z emulacją dyskietek ale niestety w moim przypadku Award BootBlock BIOS v1.0 działa tylko z kontrolerem napędu dyskietek co by się zgadzało z tym co napisał tzok w tym temacie.
    Cytat:
    BootBlock obsługuje wyłącznie stację dyskietek i klawiaturę na PS/2...

W internecie można znaleźć jednak informacje z których wynika iż ta sama wersja Award BootBlock BIOS 1.0 potrafi startować z napędu CD lub z dysku co wygląda wtedy tak:
    Code:

BIOS ROM checksum error

Detecting IDE ATAPI device...
    Found CDROM, try to Boot from it... Pass

Code:
    Award BootBlock Bios v1.0

Scanning BIOS Image in HardDrive...

Ciekawe od czego to zależy, czyżby tylko od aktualnie podłączonego napędu (HDD, CD-ROM lub FDD)? Po wpisaniu w wyszukiwarkę internetową zapytania o treści "Detecting IDE ATAPI device" i przeanalizowaniu kilkunastu linków doszedłem do wniosku iż opcja startu z CD-ROM'u jest tylko w komputerach HP, Compaq i ASUS i chyba chodzi o bios Phoenix-Award (Award po przejęciu przez Phoenix). Prawdopodobnie zwykłe (starsze) Award'y 4.51 i 6.00 posiadają start tylko z napędu dyskietek.
    P.S. Użytkownik elektrody lotharek sprzedaje urządzenia, które są rozwiązaniem na bolączki z uszkodzonymi dyskietkami tylko ta cena :-)