Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Ulepszenie starego komputera - co wymienić/dokupić?

10 Paź 2010 10:22 2632 18
  • Poziom 9  
    Witam, posiadam dosyć już wysłużony komputer, prawie pięcioletni:
    - AMD Athlon 64, 2000 MHz (10 x 200) 3200+
    - MSI K9N Neo v1.0 (MS-7260) (3 PCI, 2 PCI-E x1, 1 PCI-E x16, 4 DDR2 DIMM, Audio, Gigabit LAN)
    - 512 MB (DDR2-667 DDR2 SDRAM)
    - NVIDIA GeForce 7300 GT (256 MB)

Do tej pory nie potrzebowałem nic lepszego, ale w końcu postanowiłem go troszkę ulepszyć. Budżet skromny - do 700zł/800zł - bo i za wiele "mocy" nie potrzebuje. Chciałbym aby komputer przynajmniej przez rok (później się go wymieni) posłużył mi do pogrania w jakieś gry sprzed roku/dwóch/trzech oraz do ogólnej pracy. Prosiłbym o poradę co do wymiany (przede wszystkim chyba karty graficznej, dodania trochę RAMu, zmiana procesora), polecenia jakichś części, tak aby zmieścić się w budżecie. Najlepiej jakieś konkretne zestawienia, bo jestem dosyć zielony w doborze części do komputera.

Pozdrawiam,
    Adam

(Jeśli by były potrzebne jakieś dodatkowe informacje to proszę pisać.)
  • Poziom 27  
    Dokup jedynie 1GB ramu i będzie dobrze, jeżeli ma pracować tylko przez rok.
  • Poziom 42  
    Podaj jaki masz zasilacz. Twoja płyta obsługuje Athlon X2 i na taki należałoby wymienić. Kup 2x1GB RAM DDR2, kartę graficzną raczej maksymalnie 9600GT bądź odpowiadający Radeon.
  • Poziom 9  
    Zasilacz - iBox KY-350ATX / 350W
  • Poziom 42  
    IBOX'y nie należą do dobrych zasilaczy. Wymień go najpierw na jakiś markowy 400W to będziesz miał zapas mocy.
  • Poziom 42  
    Najtańszy zasilacz to Coolermaster 420W bądź Delta 400W. Procesor Link.
  • Poziom 43  
    Zasilacz, procesor, ram i karta graficzna.
  • Poziom 9  
    Ok, już w miarę się zorientowałem co i jak. Czy moglibyście jeszcze podać jakieś inne modele dobrych (a nie drogich ;)) kart graficznych odpowiednich dla moich potrzeb?
  • Poziom 43  
    Zależy jakie karty graficzne preferujesz ATI lub Nvidi.
  • Poziom 9  
    Właściwie jest mi to obojętne. Ważne aby współgrała z resztą ;)
    Do tej pory miałem Nvidie, więc niech będzie dalej coś od nich ;)
  • Poziom 43  
    Jaką gotówkę zamierzasz przeznaczyć na zakup karty graficznej?
  • Poziom 9  
    Do 250/300 zł, chyba że da się coś taniej.
  • Poziom 15  
    Tak jak koledzy wyżej piszą ramu dorzuć tak 2 po 1GB (koszt około 250zł), masz DDR2, grafika wygląda na ok, ale jeśli okaże się że nie... to GF8800 albo 9400, ale tutaj jak wspomniał daavid117 wiąże się wymiana zasilacza bo może nie obsłużyć tego, granie w gry obciąża pamięć, grafikę w znacznym stopniu.
    Powyżej 600 nie opłaca się dokładać, bo dołożysz drugie tyle i masz ładny sprzęcik (np. ja na allegro kupiłem roczny sprzęt za 1000 który normalnie w sklepie albo z samych części stał za ok 1300 - 500gb dysk, GF9800-1024MB, 2GB Ramu)
  • Poziom 42  
    No nie strasz autora. 2GB DDR2 można spokojnie kupić za 100 zł. Podawanie kart 9400GT i 8800GT obok siebie nie jest na miejscu. Pierwsza to karta do oglądania filmów zaś druga to karta graficzna z prawdziwego zdarzenia nadająca się do gier. Karta graficzna do 300zł? Szukaj 9800GT lub może nawet 9800GTX/GTS250 (jak dobrze poszukać). Procesor, jeśli kupisz X2 i tak będzie ograniczał nieco te karty dlatego wcześniej wspomniałem o 9600GT.
  • Poziom 42  
    Komputer ok, z tym że nie jest to oryginalny ACER i nie wiadomo jakiej marki jest zasilacz, jakie pamięci. Lepiej zmodernizować ten zestaw, kartę graficzną i RAM można później przełożyć do nowszego komputera.
  • Poziom 19  
    wyrobekj napisał:
    A może ten komputer??
    http://allegro.pl/moc-c2d-e6850-2x-3-00-2gb-ddr2-250gb-dvd-rw-xp-i1264300918.html
    Jeszcze jakaś karta grafiki i popracuje z rok, może dwa a zamiast inwestować w stary komputer będziesz miał relatywnie nowy?

Generalnie tak, tyle, że na starcie stówa na używany zasilacz i dwie następne na używaną grafikę. Więc razem jest już 900 zł. A za takie pieniądze można by próbować składać już coś na S. AM3 i DDR3 zostawiając napęd, dysk i obudowę z poprzedniego kompa.

HD3870, GF 8800GT 512 MB, to chyba jedne z tańszych a lepszych używanych kart jakie można dostać za ~ 220 zł.
    Mocniejszego nic póki co nie opłaca się wkładać. Wiązałoby się to automatycznie z wymianą procesora lub jego podkręceniem tak by nie ograniczał karty.
  • Poziom 9  
    Witam, odświeżę temacik bo mam jeszcze pytanie, a piszę dopiero teraz w związku z ograniczonym dostępem do internetu ze względu na prace.

Zakpiłem w dniu wczorajszym 2x1GB w dualu, a jutro mam zamiar zamówić ten procesor - AMD Athlon X2 5600+ (Link). Czy jest to dobry wybór, nie będzie sprawiał problemów?

PS. Czy standardowe chłodzenie które mam na swoim aktualnym procesorze będzie się nadawać do wyżej wymienionego 5600+?

Adam.