Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Serwer na Windows XP czy Linux Debian?

DVDM14 10 Paź 2010 10:44 5661 16
  • #1 10 Paź 2010 10:44
    DVDM14
    Poziom 35  

Witam!
    Niedługo mam zamiar uruchomić prywatny serwerek WWW (nic wielkiego, mała stronka + udostępnianie kliku plików i tyle), i zastanawiam się nad wyborem systemu operacyjnego. Po eksperymentach na maszynie wirtualnej wytypowałem 2 warianty:

1. Windows XP professional SP3 + pakiet WebServ(Apache2 z PHP5, MySQL5, CesarFTP)
    2. Linux Debian 5.0.6 "Lenny" z interfejsem KDE + pakiet XAMPP for Linux (Apache2 z PHP5 & PEAR, MySQL5, Perl5, ProFTPD)

No i teraz czeka mnie ciężki wybór. Wiem, że rozsądniejszym wyborem byłby Linux, lecz mam z nim sporo problemów(jestem nowicjuszem i cały czas uczę się go okiełznać), zaś serwer na Windows`ie mógłbym znacznie szybciej uruchomić i skonfigurować. Tyle że w przypadku Windows`a pojawia się problem bezpieczeństwa. Nie wiem jak duży jest on w praktyce(dużo się nasłuchałem opinii typu "miałbyś więcej włamań niż normalnych wejść", lecz pochodzą one w dużej części od znajomego fanboy`a Apple i nie jestem pewien czy mogę im ufać, a więc proszę was o obiektywną opinię). No i do tego dochodzi jeszcze kwestia sprzętu. Jako że będzie to mały serwerek, to sprzęt także potężny nie będzie, stary PC z procesorem 500MHz podkręcanym do 700MHz, 300MB(jak się uda załatwić to 400MB) RAM`u; dysk 10 lub 20GB. Do tego dochodzi jeszcze kwestia połączenia z router`em (TPLINK TD-W8901G), niestety ze względów na konstrukcje budynku w którym mieszkam nie mogę doprowadzić do serwera skrętki Ethernet i będę skazany na WI-FI. O ile w przypadku Windows`a wiem że to nie będzie zbyt dużym problemem, to w przypadku Linuxa obawiam się komplikacji, lecz tego niestety nie mogę sprawdzić na maszynie wirtualnej. Głównym problemem którego się obawiam jest to, iż w przeciwieństwie do oprogramowania służącego jako serwer sieć WI-FI nie będzie działać bezpośrednio po włączeniu systemu, lecz dopiero po zalogowaniu się do mojego konta użytkownika. Oczywiście mógłbym ustawić autologowanie, ale to zmniejszyło by ilość dostępnej pamięci RAM oraz prędkość włączania się serwera. Co prawda nie wiem czy moje obawy w tym przypadku są słuszne, ponieważ są to tylko moje przypuszczenia. Rzeczona sieć WI-FI jest zabezpieczona WEP 128-bits .

Jak widać jestem w impasie między tymi dwoma wyborami. Prosiłbym o wasze opinie który wariant będzie jednak lepszy.
    Pozdrawiam!

0 16
  • #2 10 Paź 2010 11:00
    yogi009
    Poziom 42  

Jeśli to ma być starszy komputer przeznaczony do pracy jako serwer www na pewno bym go nie podkręcał, niech pracuje odrobinę wolniej, ale stabilnie. Osobiście jednak wybrałbym linuksa, można wtedy zrobić to w trybie tekstowym i masz bardzo dobrą wydajność (brak okienek - lżejszy system).

0
  • #3 10 Paź 2010 11:06
    Anonymous
    Użytkownik usunął konto  
  • Pomocny post
    #4 10 Paź 2010 11:12
    Anonymous
    Użytkownik usunął konto  
  • #5 10 Paź 2010 11:58
    siewcu
    Poziom 34  

Z tych dwóch tylko Linux. Debian nie jest specjalnie trudny w obsłudze, nie miałem większych problemów z ogarnięciem go - pierwszy linux z którym miałem do czynienia.

0
  • #6 10 Paź 2010 13:38
    DVDM14
    Poziom 35  

@yogi009:
    Cóż w takim razie postaram się zamiast podkręcać załatwić trochę szybszy procesor. Nie potrzebuję zawrotnej prędkości, starczy mi żeby "jako tako" działało phpBB, więcej wymagać nie będę. Co do systemów typowo konsolowych, to testowałem Ubuntu Server Edition i po 4 dniach męki poddałem się, niestety to przekracza me możliwości...

@Monter_CDRinfo:
    Karty WI-FI jeszcze nie mam, dopiero będę ją kupował, więc jeśli wskazałbyś jakiś model który powinien działać problem zostałby rozwiązany. Popytam się też czy ktoś nie ma jakiejś na zbycie, może trafi się odpowiednia.
    "Mułowatości" Win XP niestety doświadczyłem, nawet na 3x lepszej maszynie ździebko przymulał serwer.
    Zaś co do FreeNAS`u, to wygląda obiecująco, lecz nie wiem czy podoła. Jak napisałem na początku tego postu, chcę uruchomić forum w phpBB i kilka stronek w zwykłym HTML`u, a więc potrzebuję obsługi PHP i serwera MySQL.

@siewcu: Zgadzam się, Debian jest dość łatwy w obsłudze, a do tego mniej mulasty od Ubuntu, dlatego go wytypowałem. Nie umiem zrobić tylko jednego: ustawić startu XAMPP`a przy włączaniu się systemu. Aby uruchomić XAMPP musi zostać wykonana z uprawnieniami root`a następująca komenda:

Code:
    /opt/lampp/lampp start

Wiesz może jak rozwiązać ten problem?

Gusioo napisał:

A na Linuksie to nie? Wystarczy źle ustawić uprawnienia i można buszować po dyskach.

Mam zamiar użyć domyślnego konfigu, jedyne co zmienię to uprawnienia katalogu /opt/lampp/htdocs/ (katalogu z udostępnianymi przez apache`a plikami) na chmod 777.

0
  • #7 10 Paź 2010 16:00
    yogi009
    Poziom 42  

Wejdź na forum ubuntu.pl i na pewno znajdziesz potrzebne informacje. W sumie ubuntu to taki obrazkowy Debian.

0
  • #8 10 Paź 2010 16:53
    DVDM14
    Poziom 35  

Cytat:
    W sumie ubuntu to taki obrazkowy Debian.

Nie rozumiem o co ci chodzi, przecież Debian ma środowisko graficzne. Chyba że chodziło ci o to, iż Ubuntu wywodzi się z Debian`a. Ale tak czy inaczej poszukam tam i zobaczę czy zadziała.

0
  • #9 10 Paź 2010 17:23
    dt1
    Moderator - Komputery Serwis

Wtracę swoje... Maszyna z procesorem 500MHz i 256MB RAMu z powodzeniem starczy na odpalenie serwerka na linuxie. Nie pchałbym się w instalację KDE/Gnome czy w ogóle środowiska graficznego (bo po co?). Koledze na Celeronie 533/256MB RAM/30GB HDD testując dla samego siebie poszczególne dystrybucje instalowałem kolejno Debiana, Slackware, a ostatecznie (obecnie) Gentoo. Na każdym z nich Apache2, PHP5, MySQL, PostgreSQL, Samba i proftpd. Na żadnym nie instalowałem X'ow. Wszystkie dystrybucje spokojnie dały radę i działały bezawaryjnie (decyzja dotycząca zmian dystrybucji była podyktowana chęcią poznania nowej dystrybucji, a nie awarią czy inną koniecznością zmiany). Oczywiście serwowane strony nie były jakieś potężne (forum na phpbb, aktualnie ok 30000 postów i jakieś drobiazgi).

A jeśli chodzi o łączenie się z siecią bezprzewodową - przy WEP jest to proste, przy WPA/WPA2 teoretycznie nieco trudniejsze... Ogólnie kolega mi podsunął oprogramowanie o nazwie wicd. Od tego czasu połączenie się z jakąkolwiek siecią (zabezpieczoną WEP, WPA, WPA2 albo niezabezpieczoną) jest dziecinnie proste. Właściwie przypomina to mechanizm Windowsowy: program pokazuje listę sieci, dostarczasz mu klucz sieciowy i decydujesz, czy ma się z siecią łączyć z automatu czy nie... Warto sprawdzić, działa pod konsolą i w środowisku graficznym.

0
  • #10 10 Paź 2010 18:51
    DVDM14
    Poziom 35  

No to przynajmniej problem z autostartem XAMPP rozwiązany, znalazłem fajny opis:

Cytat:
    W konsoli jako root wykonać komendę:

chmod 777 /etc/rc.local

Następnie przy użyciu edytora w pliku /etc/rc.local w ostatniej linii usunąć "exit 0" i dodać:

/opt/lampp/lampp start

Serwer jest w pełni sprawny przed zalogowaniem się do systemu(autologowanie wyłączone).

Na razie wygląda na to że jednak zdecyduje się na serwer w wariancie nr.2 z mojego pierwszego posta.

Jak skompletuje sprzęt(czekam na dostawę kliku części no i muszę wybrać jaką kartę WI-FI kupić) przetestuje wszystko i sprawdzę czy poprawnie działa.

0
  • #11 10 Paź 2010 20:18
    Anonymous
    Użytkownik usunął konto  
  • #12 11 Paź 2010 15:01
    DVDM14
    Poziom 35  

Aktualnie prowadzę testy graficznego Debiana o którym wcześniej mówiłem w ciężkich warunkach(moja maszyna fizyczna jest dość słaba[ma już ponad 7 lat]) Odpalam go na maszynie wirtualnej[na samą wirtualizację idzie 30%-chwilami 56% zużycia procesora] z silnie ograniczoną ilością RAM`u, a następnie dodatkowo obciążą system-host oraz maszynę wirtualną. W takich warunkach zainstalowałem na nim phpBB i muszę przyznać, że jak na bardzo zasobożerny skrypt działa płynnie. Przy obciążeniach jakie generuję średnia moc obliczeniowa dostępna dla maszyny wirtualnej odpowiada procesorowi o prędkości ok. 400MHz (obliczenia nie są dokładne). PhpBB działa z na tyle znośną prędkością, że chyba jednak zdecyduje się na Debiana z GUI i pakiet XAMPP. No ale cóż, pewność że dobrze wybrałem będę miał dopiero jak uruchomię wszytko na maszynie, która ma być używana jako serwer.

0
  • #13 12 Paź 2010 10:38
    Mery84
    VIP Zasłużony dla elektroda

Offtop o wyższości serwera z GUI nad jego wersją bez wyciąłem.
    Nie ma różnicy. Możesz mieć serwer z GUI jak lubisz korzystać z Synaptica, Adepta i bóg jeden wie czego jeszcze. Taki serwer nie różni się absolutnie niczym od tego pozbawionego X`ów.

Kolejna rzecz. Ubuntu to distro oparte na systemie pakietów deb zaczerpniętym z Debiana. Podobnie jak system pakietów i wszystko z nim związane Ubuntu niemal w większości swojej konstrukcji opiera się na rozwiązaniach Debianowych stąd zwany jest Debianopochodnym podobnie jak np. Knoppix czy Mint.

Nic nie stoi na przeszkodzie żeby na serwerze mieć zainstalowanego X.org + dowolnego menedżera okien i nie ma tu absolutnie żadnego prikazu z góry, że na Ubuntu ma być GNOME albo na Debianie KDE. apt-get i instalujesz sobie co Ci się żywnie podoba, konfigurujesz, używasz.

Korzystanie z XAMPP uważam osobiście za rozwiązanie na wyrost i nie jest to zbyt wygodne.
    Bezpieczniej i lepiej jest poinstalować wszystko samodzielnie. Na początek masz instalacja bezpiecznego Apache2 + MySQL + PHP5 wraz z konfiguracją i zabezpieczeniem tego interesu.

http://mery84.eu/archives/96

Na dniach pojawi się jeszcze opis optymalizacji MySQL i podstaw użytkowania go. Nie zapomnij o podstawie bezpiecznego Apache czyli mod_security choć wątpię w Twoje podejście do bezpieczeństwa serwera skoro stosujesz takie triki:

Cytat:
    W konsoli jako root wykonać komendę:

chmod 777 /etc/rc.local

Następnie przy użyciu edytora w pliku /etc/rc.local w ostatniej linii usunąć "exit 0" i dodać:

/opt/lampp/lampp start

Najlepiej posłuchaj jeszcze wybitniejszej porady zrób sobie (tu jest ironia):

Code:
    chmod -R 777 /

Idź w google poczytaj czym jest chmod, co daje ustawienie chmod na 777 i jaki ma to wpływ na bezpieczeństwo. Prawo do zapisu plików jak rc.local ma mieć tylko i wyłącznie root, a Ty dałeś wszystkim.

Instalacja serwera na Debianie czy to Lenny czy testowy Squeeze to nic trudnego wystarczy odrobina wysiłku. Pokazałem Ci jak zainstalować Apache bezpiecznego, wkrótce dopiszę jak ustawić VirtualHosty, wydelegować folder plików www w inne miejsce niż /var/www czy wsadzić Apache w chroot i mieć serwer www w piaskownicy - sandbox.

Google to wszystko wiedzą od dawna wystarczy mieć trochę chęci.

P.S. Nieistotne jest czy będziesz to robił na serwerze pozbawionym x`ów, po sesji zdalnej SSH przez Putty czy w KDE lub GNOME. Rezultat otrzymasz zawsze ten sam.

0
  • #14 12 Paź 2010 15:55
    DVDM14
    Poziom 35  

@Mery84: obawiam się że twoja metoda nie chce u mnie działać, po zrobieniu wszystkiego wedle twoich instrukcji na etapie instalacji oprogramowania otrzymuje coś takiego:

Code:
    debian:~# apt-get install apache2 php5 mysql-server-5.0 php5-mysql mysql-client

Czytanie list pakietów... Gotowe
    Budowanie drzewa zależności
    Odczyt informacji o stanie... Gotowe
    E: Nie udało się odnaleźć pakietu apache2

Ale w takiej sytuacji postanowiłem się "nawrócić" i dać szanse konsolowemu Ubuntu Server Edition. Zdaje mi się że twoje instrukcje powinny na nim działać. Nie wiem jakim cudem, ale wcześniej nie dokopałem się w żaden sposób do instrukcji edycji plików programem "nano". Nie wiem tylko jednego: jak w Ubuntu Server Edition wydawać komendy z uprawnieniami root`a? Wybaczcie ale z jakiś powodów nie mogłem tego zrobić(robiłem jak w instrukcji ale tylko zacinałem system). Na wszelki wypadek teraz ściągnę instalkę od nowa, może wcześniej coś było uszkodzonego.

PS. teraz postaram się bardziej dbać o bezpieczeństwo. A XAMPP wydał mi się rozwiązaniem dobrym bo... prostym. Wiem że to kiepskie podejście, ale teraz zrobię to inaczej.

0
  • #15 12 Paź 2010 16:02
    Mery84
    VIP Zasłużony dla elektroda

Sprawdź:

Code:

serwer:~# aptitude search apache2
    i   apache2                                             - Metapakiet serwera HTTP Apache

Po znalezieniu metapakietu apache2 będzie jeszcze lista innych paczek dla apache2.
    Sources.list poprawiłeś tak jak zalecam?

W Ubuntu jako root masz dwie opcje. Każde polecenie poprzedzasz poleceniem sudo lub logujesz się na konto root poleceniem sudo su
    Poradnik na Ubu będzie działał oczywiście tylko nie próbuj czasem uzupełnić na Ubuntu sources.list o podane tam wpisy dla Debiana.

0
  • #17 23 Paź 2010 19:24
    DVDM14
    Poziom 35  

No i w końcu wybór padł na Ubuntu Server Edition. Serwer stoi na maszynie z 256MB RAM`u oraz procesorem 700MHz i działa na tyle dobrze, że phpBB działa bez problemów.

Zamykam.

0