Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Wyszukiwarki naszych partnerów

Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
Europejski lider sprzedaży techniki i elektroniki.
Fibaro Fibaro
Proszę, dodaj wyjątek elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Fiat Albea czujnik temperatury zewnętrznej w lewym lusterku

deavt 10 Paź 2010 12:54 6347 9
  • #1 10 Paź 2010 12:54
    deavt
    Poziom 11  

Witam,
    posiadam Fiata Albea 1.2 16V 2003. Wskaźnik temperatury zewnętrznej wskazuje -30. Czy ktoś wie w czym może być problem i jak go rozwiązać?
    Podejrzewam, że gdzieś w instalacji mogło zrobić się zwarcie lub rozwarcie gdyż jest to graniczna temperatura. Możliwe, że trzeba wymienić czujnik - ale jak?

Czytałem, że czujnik ten jest w lewym (mała wypustka pod lusterkiem). Próbowałem rozkręcić lusterko, ale skończyło się tylko na odkręceniu go od samochodu. Wykręciłem dwie śrubki mocowania (na zewnątrz samochodu pod uchwytem) dzięki temu dało się lusterko wyjąć. Dalej widać tylko 3 śrubki których przeznaczenie nie jest mi znane. Po ich odkręceniu nie dało się nic zdjąć. Na tym skończyły się moje dokonania.

A może usterka jest w jakim innym miejscu? Bezpiecznik? Jakaś kostka spinająca przewody?

Nie wiem czy to może mieć coś wspólnego, bezpiecznik od klaksonu przepala mi się po dłuższym trąbnięciu.

Jeśli ktoś wie w czym tkwi problem, jak go rozwiązać, bądź zna sposób diagnozy, będę wdzięczny za pomoc.

Ps. Nie chcę powierzać mojej Albeiki w ręce mechanika :)

• Fibaro
  • #2 08 Sty 2011 08:10
    hucalm
    Poziom 13  

No i jak, czy już coś wiadomo - u mnie pojawiło sie to samo. Podejrzewam że to czujnik "padł" i bez wizyty w serwisie się nie obejdzie :(

• Fibaro
  • #3 08 Sty 2011 08:53
    emeryt2
    Poziom 42  

Rozbierz lusterko i sprawdz czy nie masz przegnitych kabelków od czujnika.

• #4 15 Sty 2011 21:54
    marjanek69
    Poziom 2  

U mnie było podobnie -30 sotpni.Lusterka nie demontowałam.Wyjąłem sam wkład.Plastyk blokujacy czyjnik od góry maksymalnie odgiety-wytrzymał,miałem obawy.Wypchniecie czujnika od dołu,odcięcie przewodów-zalecam zaraz przy czujniku.Jak się okazało przewody łączace czyjnik w obudowie zniszczone przez wodę.
    Naprawa czujnika ,zlutowanie z obciętymi przewodami i wszystko gra.
    Dla zainteresowanych moę podesłać zdjęcia czujnika po naprawie

• Fibaro
  • #5 16 Sty 2011 12:58
    hucalm
    Poziom 13  

Ja kupiłem za 30,- czujnik na allegro, idealnie przypomina oryginał, i teraz wszystko jest OK :D

• #6 09 Lut 2011 19:39
    gacek24
    Poziom 1  

mam pytanko jak wyciągnąć wkład lusterka od fiata albea tak zeby nie pękło bo chce zmienic czujnik a boje sie ze rozwale wkład pozdrawiam

• #7 06 Kwi 2011 09:58
    deavt
    Poziom 11  

marjanek69, czy możemy Cię prosić o informację jak udało Ci się wyjąć wkład lusterka?
    Wszyscy będą Ci napewno bardzo wdzięczni.

• #8 07 Kwi 2011 00:01
    marjanek69
    Poziom 2  

Do wkładu lustera przyklejony jest plastykowy krążek srednicy około 5 cm.
    W lusterku są cztery zaczepy trzymające ten plastyk.
    Trzeba wyczepić minimum dwa,najlepiej górne.
    Wkład ustawiamy maksymalnie w dół.
    Do odhaczenia użyłem patyczka do szaszłyków, nie niszczy lakieru ani szkła.
    Powodzenia :D

• #9 23 Mar 2013 16:29
    deavt
    Poziom 11  

Okazało się, że moje lusterko jest trochę inne. Być może istnieje różnica między lusterkiem mechanicznym a elektronicznym. Moje jest sterowane elektronicznie. Poniżej opis, jak można zdemontować lusterko i jak wygląda od środka.
    Szkło wydaje się być przyklejone do mechanizmu i nie widzę sposobu na jego demontaż bez
    a) stłuczenia,
    b) połamania obudowy.
    U mnie była połamana obudowa, która ułatwiła mi dostanie się do środka.

Przewody lusterka
    Kostka łącząca przewody znajduje się wewnątrz samochodu pod przyciskami sterującymi położenie lusterka. Niestety jest ona zbyt duża, aby ją przełożyć przez otwór prowadzący na zewnątrz. W związku z tym jej rozłączenie nie pomoże w niczym. Jeżeli chcesz zastąpić lusterko nowym, konieczne jest przecięcie przewodów.

Ponieważ przyczyną wadliwego działania czujnika może być również ta kostka, opiszę jak się do niej dostać:
    - odkręć klamkę otwierającą drzwi od wewnątrz
    - zdejmij górną zaślepkę do rączki/uchwytu drzwi i poluzuj śrubę (klucz imbusowy)
    - pod dolną uszczelką szyby znajdują się 4 zatrzaski trzymające tapicerkę drzwi, podwadź śrubokrętem miejsce obok każdej z nich, powinny puścić,
    - możliwe jest teraz odchylenie tapicerki i uwolnienie plastiku z przyciskami i głośnikiem
    - na zdjęcia widać miejsca zatrzasków w czarnym plastiku z przyciskami od sterowania lusterkiem, należy podwadzić również te zatrzaski. Niestety łatwo coś połamać. Mi pękł jeden zatrzask.

Odkręcenie lusterka od samochodu:
    - pod spodem lusterka zdjąć gumową uszczelkę
    - odkręcić dwie śrubki
    - delikatnie manipulując, można odczepić lusterko od drzwi samochodu.

Lusterko od środka
    Wnętrze lusterka przymocowane jest do obudowy na 5 śrub. Trzy widoczne po odczepieniu lusterka od samochodu, dwie wewnątrz, za szkłem (ostatnie zdjęcie).
    Fiat Albea czujnik temperatury zewnętrznej w lewym lusterku Fiat Albea czujnik temperatury zewnętrznej w lewym lusterku Fiat Albea czujnik temperatury zewnętrznej w lewym lusterku

• #10 16 Kwi 2016 15:22
    Gregory32
    Poziom 8  

Witam, ostatnio w mojej albei padł czujnik,po ściągnięciu tapicerki i panelu sterowania lusterkiem dotarłem do kostek łączących lusterko z instalacją,bezproblemowo przechodzą przez otwór bez obcinania..... po rozłączeniu owych kostek wyświetlacz temperatury nadal pokazuje -30 ,więc dochodzę do wniosku że przewód z czujnika idzie wewnątrz drzwi. Chciałbym bez ściągania lusterka dowiedzieć się które to przewody,może ktoś coś wie na ten temat.

Szukaj w ofercie
Zamknij 
Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME