Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Nowy nośnik optyczny o pojemności 1 TB od TDK

pseven 10 Paź 2010 13:10 2890 10
  • Nowy nośnik optyczny o pojemności 1 TB od TDKPrzedstawiciele korporacji TDK, podczas tegorocznych targów CEATEC, w Japonii, zaprezentowali koncepcję nowego nośnika optycznego. Nośnik zbudowany został z 16 warstw, z których każda umożliwia zapis 32 Gb danych na każdej ze stron, co pozwala na uzyskanie sumarycznej pojemności 1 TB. Kluczem do uzyskania takich parametrów było stworzenie dedykowanego materiału, który cechuje odpowiednio wysoka transmitancja światła, która wynosi aż 95,1% dla nośnika jednowarstwowego i 72,6% dla nośnika zbudowanego z 16 warstw. Ponadto udało się uzyskać trwałość, szybkość odczytu danych, jak i poziom błędów odczytu na poziomie, który pretenduje technologię do komercjalizacji. Na drodze do wprowadzenia rozwiązania do produkcji masowej stoi problem grubości pojedynczej warstwy danych, która wynosić nie może więcej niż 100 μm, podczas gdy w prototypowym nośniku wielkość ta wynosi 260μm.

Źródło:
    http://techon.nikkeibp.co.jp/english/NEWS_EN/20101009/186359/

Fajne! Ranking DIY
    O autorze
    pseven
    Tłumacz Redaktor
    Z wykształcenia - technik elektronik. Pasja - nowe technologie. Dla portalu Elektroda opracowuje informacje produktowe z dziedziny elektroniki, elektroniki przemysłowej. W zespole Elektroda.pl od 2009 roku.
    Specjalizuje się w: webwriting, tłumaczenia instrukcji obsługi ang-pol
    pseven napisał 8506 postów o ocenie 1575, pomógł 0 razy. Jest z nami od 2009 roku.
    seba_x
    Poziom 31  
    To się staje już nudne ! wychodzi na to że za rok dwa blueray pójdą na złom ? A ja jeszcze się nie nacieszyłem swoim dvd :lol:
    gedzikus
    Poziom 12  
    Już w maju roku 2000 w EDW o tym było.
    Link
    nak71
    Poziom 16  
    Znając nasze realia rynkowe - najprawdopodobniej nigdy te płyty nie wejdą do użytku publicznego.
    Przykład.
    Płyty DVD dwuwarstwowe (9GB) i czterowarstwowe (18GB) - których tak samo rozpisywano się jakieś 10-12 lat temu z czego dopiero niedawno 3-4 lata temu (mogę się mylić) weszły dopiero płyty dwuwarstwowe (9GB), a czterowarstwowe jak do tej pory są w świecie marzeń.
    Tę wiadomość można oceniać jako nowinka techniczna - firmom nie opłaca się wprowadzać płyt o dużej pojemności choćby dlatego że użytkownik aby nagrać 100GB danych potrzebuje kupić teraz kilkanaście płyt a zysk z tych płyt dla firm jest większy niż ze sprzedaży jednej - to chyba logiczne.
    Wielkość płyt będzie nadal uzależniona od wielkości jednego pliku np. filmu blue-ray lub innego w nowej technologii. Do puki pliki będą mieć wielkość dającą się pomieścić na obecnych płytach żadna firma nie wprowadzi nowego nośnika... Być może technologia filmów 3D zmusi producentów no wprowadzenia czegoś nowego, ale nie stanie się tak w przeciągu jednego lub dwóch lat...
    seba_x
    Poziom 31  
    A nie lepiej byłoby zamiast płyt dać ludziom coś w rodzaju kart SDXD lub innych podobnych ?
    Fredw
    Poziom 20  
    Ciekawe jak będzie boleć strata 1 TB danych :D
    Bo wszystko super, ale jakość coraz gorsza. Stare płyty CD, nawet te najpodlejsze działają do dziś, a niektóre nowe po roku potrafią już się sypać. O kasetach magnetofonowych czy wideo nie mówię, bo żadna płyta raczej nie dociągnie do tak długiego okresu życia.
    Jansos
    Poziom 12  
    Fredw napisał:
    Bo wszystko super, ale jakość coraz gorsza. Stare płyty CD, nawet te najpodlejsze działają do dziś, a niektóre nowe po roku potrafią już się sypać. O kasetach magnetofonowych czy wideo nie mówię, bo żadna płyta raczej nie dociągnie do tak długiego okresu życia.

Ja mam starą płytę cd z roku 2000 i mimo tego, że nie leżała w opakowaniu i była często używana, to nie jest porysowana. Trwalsze są chyba tylko rysunki naskalne:D!
    Edit- suma md5 obrazu tej cd zgadza się z sumą md5 z dzisiaj. Ale to nie była nagrywana cd, tylko fabryczna. Wwo- masz i pomyśl.
    andrzejlisek
    Poziom 28  
    gedzikus napisał:
    Już w maju roku 2000 w EDW o tym było.
    Link

Ja też tylko jeden artykuł na ten temat czytałem gdzieś w 2000 lub 2001 i dziwne, że później było słychać tylko o BlueRay i HDDVD, a na temat FMD cisza.

Fredw napisał:

A jakbym założył fabrykę naprawdę dobrych i trwałych płyt, płyta kosztowałaby 5 razy tyle, co obecne, bo jakość zawsze kosztuje, to ciekawe, czy prędzej bym prześcignął wszystkie marki, czy bym splajtował.
    Fredw
    Poziom 20  
    Cytat:
    Ja mam starą płytę cd z roku 2000...

W to, że płyta daję się odczytać uwierzę (sam mam takie płyty i to wypalane), ale w brak rys już nie :D

Cytat:
    A jakbym założył fabrykę naprawdę dobrych i trwałych płyt, płyta kosztowałaby 5 razy tyle, co obecne, bo jakość zawsze kosztuje, to ciekawe, czy prędzej bym prześcignął wszystkie marki, czy bym splajtował.

Gdyby Twoje płyty wytrzymywały tak jak stare kasety, czyli leżały by na półce i po 20 latach można by je było bezproblemowo odczytać (jeśli będą napędy :D) to może nie w ilościach hurtowych, ale na najważniejsze dane bym kupował, nawet mimo wyższej ceny.
    Jansos
    Poziom 12  
    Znalazłem teraz tą płytę w odtwarzaczu i powiem tak:
    - nadruk i te aluminium nie odpada nawet z brzegu
    - ok. 15 malutkich rysek i 2 nawet spore, ale płytkie
    - wyczyściłem izopropanolem cz.da (czystym do analizy- 99,95%) i płyta jest prawie jak nowa!

Izopropanol starczy nawet z oznaczeniem cz. (czysty- 99,8%). Nalewamy kilka kropel na wacik bawełniany i czyścimy. Pozdrawiam- Jansos.
    xspi13
    Poziom 10  
    Co jak co ale ile czasu zajmie nagranie takiej płyty? A jak by mi się porysowała lekko to ile giga danych straconych, chyba że są nie do zarysowania.