Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Zestrojenie Alana 78PLUS z anteną Cobra magnesówka

KickAss 10 Oct 2010 13:47 1875 7
    KickAss
    Level 10  
    Witam.
    Z góry sorry za lame.
    Trafiło mi się do zestrojenia zestaw Alana 78PLUS z anteną Cobra magnesówka. Z opowieści wiem że magnesówki gdzie nie na wierzchu jest TYLKO promiennik ciężko się stroi.
    Moje pytanie: Czy to normalne, że w takiej antenie jest przejście z "sygnału" na "masę"?
    sprawdzałem miernikiem sygnał przechodzi z promiennika na koniec przewodu; masa na całej długości - jest. Na samym przewodzie nie ma przebicia sygnał-masa. Natomiast jak wszystko poskręcałem tak jak było to obwód się zamyka - sygnał wraca przez masę i na odwrót. Czy tak powinno być???
    c2h5oh
    Moderator
    robson42 wrote:
    ...antena jest zwarta i tak powinno być, jest to spowodowane zrobionym odczepem do masy na którymś zwoju cewki, tak zrobiona cewka ma za zadanie odprowadzać ładunki elektrostatyczne do masy.

To raczej drugorzędna sprawa. Główną rolą cewki jest dopasowanie impedancji promiennika do impedancji kabla antenowego.

KickAss poczytaj tutaj:
    https://www.elektroda.pl/rtvforum/viewtopic.php?p=7047082#7047082
    KickAss
    Level 10  
    Cała instalacja wygląda tak:
    Zasilacz stacjonarny 13,8V + Alan78PLUS + magnesówka Cobra. Kiedyś pracowało to na zasilaniu samochodowym u znajomej. Teraz jej się znudził sprzęt i dała go mnie.
    Squelch wycina szumy dopiero w okolicach 4/5 gałki. SWR na poziomie 2,5; moc na wyjściu ok1,8W :(
    Albo przyjarane, albo nie wiem co.
    c2h5oh
    Moderator
    KickAss wrote:
    Cała instalacja wygląda tak:
    Zasilacz stacjonarny 13,8V + Alan78PLUS + magnesówka Cobra...

Wychodzi na to, że sprzęt pracuje w domu.
    W tym momencie kłania się sprawa poprawnej instalacji antenowej. Było już wielokrotnie pisane o stosowaniu anteny samochodowej z podstawą magnetyczną w domu. Poszukaj tych postów na forum.

KickAss wrote:
    Squelch wycina szumy dopiero w okolicach 4/5 gałki.

Przy takiej antenie wszystko jest możliwe. Tylko prawidłowo zamontowana antena odsunięta od metalowych obiektów (ściany też) zapewni prawidłowe działanie radiotelefonu. Jeżeli antena jest w pomieszczeniu lub na parapecie to możesz liczyć na odbiór zakłóceń a nie użytecznego sygnału.

KickAss wrote:
    SWR na poziomie 2,5; moc na wyjściu ok1,8W :(

Taki SWR jest spowodowany nieprawidłowym dopasowaniem anteny. Antena na podstawie magnetycznej wymaga odpowiedniej powierzchni metalowej na której powinna być zainstalowana. Powierzchnia ta stanowi przeciwwagę która jest niezbędna do pracy tej anteny. Jeżeli nie zapewnisz takiej przeciwwagi (o wymiarach typowego dachu samochodu) to zapomnij o poprawnym SWR.
    Nie da się poprawnie zmierzyć mocy nadajnika gdy jest on obciążony źle dopasowaną anteną. Jeżeli te 1,8 W o których piszesz jest na sztucznym obciążeniu 50Ω to radiotelefon wymaga naprawy.
    zales.vip
    Level 28  
    Jaki to model Cobry?
    np. Cobra HG A1500 nie ma odczepu na masę i nie ma "przejścia" pomiędzy "żyłami" przewodu.
    KickAss
    Level 10  
    OKi.
    Wszystko gada jak ta lala :)
    Się wku****em i zaniosłem zestaw do serwisu. Kolo podpiął samą antenę do miernika o orzekł SWR 1.2 (mierzone na kaloryferze czyli promiennik w poziomie) czyli ~OK.
    Radio zostawili sobie na dłużej. Na drugi dzień odebrałem radio. Do wymiany wkładka mikrofonu i przelutowane bebechy (zimny lut?).
    Za całość dałem 10 PLN. Teraz wszystko jest OK.
    Jak coś to polecam serwis CARO na Przybyszewskiego 99 w Łodzi. To już trzecie radio, które mi robili. Szybko, sprawnie i tanio.
    Dzięki wszystkim za podpowiedzi.
    Pozdrawiam.