Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Optex
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Jak działa system wywołania w unifonach 1131/1?

10 Paź 2010 14:56 4821 5
 • Poziom 20  
  Cześć.Mam pytanie jak działa system wywołania w unifonach URMETU chodzi mi o zasadę działania.Na schemacie zacisk CA w unifonie ma być podłączony do kasety bramowej.A jeśli mam cztery słuchawki i chcę zadzwonić z unifonu 4 tylko na unifon 2.Da się tak podłączyć żeby dzwonił tylko unifon 2?
 • Pomocny dla użytkowników
  W tego typu (i podobnych) analogowych unifonach wywołanie działa w następujący sposób. Każdy unifon w stanie czuwania ma do żyły wywołaniowej przyłączoną słuchawkę. Generator, który mieści się w zasilaczu (zwanym niekiedy centralką) jest cały czas załączony i czeka na przedłużenie mu drogi. Naciśnięcie któregoś z przycisków przedłuża mu ją i trafia do konkretnego abonenta.
  Na poniższym schemacie wspomniany generator opisałem jako DU (dzwonek unifonu)
  Jak działa system wywołania w unifonach 1131/1?

  Z tego co się domyślam, masz unifon z dodatkowym przyciskiem. Umozliwia on prace z innym analogicznym unifonem. Wtedy to zasilacz ma dodatkowy generator (interkomowy), aby można było odróżnić rodzaj wywołania (zwenętrzne lub wewnętrzne).
  Jak działa system wywołania w unifonach 1131/1?
 • Poziom 20  
  Dziękuje Zybex za wyjaśnienie.Czyli w zasilaczu muszę mieć dwa zaciski gdzie jeden to jest generaror działający od kasety do unifonu a drugi to wyj generatora do dodatkowego przycisku wywołania interkom.Mam zasilacz typ 19L1 mam nadzieje że mam dodatkowy zacisk generatora.W dodatku muszę mieć połonczone unifony dwoma dodatkowymi przewodami tak tak jak na rysunku czyli G/T i A.
 • Pomocny post
  Pomocny dla użytkowników
  W sumie od biedy można by było dać ten sam generator, ale z dodatkowym jest lepiej. Bywały unifony z wieloma przyciskami do łączności wewnętrznej, jak ten poniżej. Nie różnią się one niczym szczególnym, poza dodatkowymi przyciskami.

  Jak działa system wywołania w unifonach 1131/1?
 • Poziom 20  
  Tak masz rację ale mój zasilacz ma dodatkowe wyjście czyli nie ma problemu.Problem będzie z znalezieniem przewodów od unifonów ja tego nie łączyłem więc czeka mnie dzwonienie przewodów.Jeszcze tylko jedno pytanie:takie rzeczy jak sterowanie otwieraniem bramy (czyli kolejny dodatkowy przycisk na unifonie)to nie jest wpięte w zasilacz tylko idzie do sterowania do bramy tak?
 • Pomocny dla użytkowników
  przeme napisał:
  sterowanie otwieraniem bramy (czyli kolejny dodatkowy przycisk na unifonie)to nie jest wpięte w zasilacz tylko idzie do sterowania do bramy tak?

  Przycisk do otwierania elektrozaczepu występuje standardowo (obowiązkowo)w każdym unifonie. Te dodatkowe nie zawsze, ale to nie jest teraz istotne.
  Pytasz jak to jest podłączone. Powinieneś przecież mieć schemat do tego Urmeta 19L1. Tu masz jego dane ogólne:

  Zasilacz 19L1 należy do najnowszej generacji zasilaczy produkcji MIWI-URMET. Zasilacz posiada, zapewniające dużą niezawodność działania, skuteczne zabezpieczenia antyprzepięciowe. Przeznaczony jest do współpracy z:

  - panelami MIWI.
  - modułem rozmównym MR2

  Zasilacz 19L1 jest modyfikacją zasilacza 18L1, polegającą na dodaniu przerzutnika
  bistabilnego automatycznie przełączającego zasilacz pomiędzy pracą w trybie interkomowym, a domofonowym. Dodatkowym elementem jest triak włączający
  obwód elektrozaczepu. Podobnie jak wszystkie zasilacze produkowane przezMIWI-URMET posiada wbudowany obwód realizujący funkcję „zwrotki”.

  Opis zacisków:
  ~12 wyjście napięcia zmiennego 12V
  podświetlenia przycisków panela oraz
  zasilania elektrozaczepu;
  ~0 zacisk zamykający obwody zacisków
  „Z” i „~12”;
  - 0 masa;
  MU wejście sygnału mikrofonu z unifonów;
  SU wyjście na głośnik unifonu;
  GP zacisk do podłączenia głośnika
  w module rozmównym;
  MP zacisk do podłączenia mikrofonu
  modułu rozmównego;
  G wyjście generatora wywołania do
  panela z przyciskami.
  T wyjście generatora wywołania do
  przycisków wywołania w unifonach.
  Obciążenie tego wejścia przełącza
  zasilacz w tryb pracy interkomowy
  LZ sterowanie włączeniem elektrozaczepu
  (załączenie przez zwarcie do masy);
  Z podłączenie elektrozaczepu (po
  załączeniu zwiera do „~12”).

  W zasilaczu 19L1 możliwa jest regulacja głośności panela i unifonu oraz ewentualna wymiana bezpiecznika bez konieczności rozkręcania obudowy.

  Jak działa system wywołania w unifonach 1131/1?