Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
TermoPasty.pl
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

POGOTOWIE - kłopoty z zaprogramowaniem, zablokowaniem, fusebit-ami, itp.

mwet 25 Lut 2014 12:33 105769 433
  • #391 25 Lut 2014 12:33
    Eagle
    Poziom 23  

Bariera językowa ?

AT45DB321D stona 21 punkt 11.

Cytat:

“Power of two” binary page size configuration register is a user programmable, nonvolatile register that allows the page size of
    the main memory to be configured for binary page size (512 bytes) or standard DataFlash page size (528 bytes). The power of
    two page size is a one-time programmable configuration register, and once the device is configured for power of two page size,
    it cannot be reconfigured again. The devices are initially shipped with the page size set to 528 bytes. The user has the option of
    ordering binary page size (512-byte) devices from the factory. For details, please refer to Section 24., “Ordering Information” on
    page 43

Cytat:
    2. Standard parts are shipped with the page size set to 528 bytes.
    The user is able to configure these parts to a 512-byte page size, if desired.

Czyli szalenie uproszczając temat: pamięć dostarczana jest z fabryki z rozmiarem strony 528 bajtów. Użytkownik może przeprogramować ją jednokrotnie na tryb 512 bajtów na stronę. Programator o tym informuje.

• TermoPasty.pl
  • #392 26 Lut 2014 20:53
    elektryk1234567890
    Poziom 9  

Czy ktoś może powiedzieć dlaczego nie mogę wgrać żadnego programu na nowy mikrokontroler prosto ze sklepu. Podłączam go na płytkę stykową i pod programator USBASP, a w eclipse wywala błąd że nie odnaleziono połączenia. Wszystkie połączenia kanda są podłączone poprawnie.

• #393 26 Lut 2014 20:55
    Yagiman
    Poziom 12  

Witam, czy mikrokontroler jest zasilany?

• #394 26 Lut 2014 21:01
    elektryk1234567890
    Poziom 9  

mikrokontroler jest zasilany z portu usb (z programatora 5V), (ze złącza kanda (VCC)) podaję na jedną linię płytki stykowej i z niej przewodami doprowadzam napięcię na odpowiednie piny procesora.

• TermoPasty.pl
  • #395 26 Lut 2014 21:01
    Marek_Skalski
    Moderator Projektowanie

Eclipse "wywala błąd" na temat braku połączenia między PC a programatorem czy między programatorem a uC?
    Jaki procek?
    Wrzuć wyraźne zdjęcia, to może coś znajdziemy. Na razie musisz poczekać jakieś 15 minut (aż kawa ostygnie), bo jeszcze nie mam dostępu do fusów ;)

elektryk1234567890 napisał:
    ...VCC)) podaję na jedną linię płytki stykowej i z niej przewodami...

A gdzie masa?

Aha, no to może najpierw zainstaluj sterowniki do programatora?

• #396 26 Lut 2014 21:05
    mi14chal
    Poziom 28  

No i oprócz zdjęć daj też schemat.

• #397 26 Lut 2014 22:20
    elektryk1234567890
    Poziom 9  

Taki sam komunikat wyskakuje gdy podłączam sam programator bez podłączonego mikrokontrolera.

Dodano po 5 [minuty]:

Procesor to atmega32. Próbowałem też na 644 p i też to samo. Jeśli chodzi o schemat to otworzyłem notę pdf atmega 32 i odpowiednio podłączyłem wszystkie wejścia mosi, miso itd. oraz zasilanie i masy do płytki stykowej i programatora i powinno działać.

Dodano po 2 [minuty]:

Masę oczywiście również podłączyłem. Programator ma pobrane sterowniki.

Dodano po 49 [minuty]:

Eclipse wywala błąd na temat braku połączenia między programatorem a uC

Dodano po 14 [minuty]:

W układzie nie używałem żadnych kondensatorów, rezystorów itp.

• #398 26 Lut 2014 23:25
    emarcus
    Poziom 35  

elektryk1234567890 napisał:

Taki sam komunikat wyskakuje gdy podłączam sam programator bez podłączonego mikrokontrolera.

Ten komunikat 'mówi', że nie widzi programatora pod wskazanym portem.
    Otwórz tylko "Device Manager"; obserwując zmiany tego okna wciśnij wtyczkę od programatora do gniazda USB. Ukaże ci się nowy 'device' . Jeżeli jest przy nim (!) lub (?) znaczy to że masz problem z jego driverem, jeżeli pokaże się bez uwag (normalnie), to problem jest w konfiguracji softu - nakładki do avrdude; - nie poprawnie wskazany port.

e marcus

• #399 27 Lut 2014 00:23
    mi14chal
    Poziom 28  

Tylko czemu na screenie jest "avrispv2" a autor tematu ma USBASP?

• #400 13 Mar 2014 09:24
    tomek9298
    Poziom 9  

Witam.
    Konstruuje sześcian led ze strony leyanda.de/light/ledcube.php, wykonałem już wszystko, zostało tylko zaprogramowanie procesora.Posiadam programator "usbasp" i programuję kość nakładką AVR-BURN-O-MAT. Po wybraniu procesora, (zakładka)nie ustawiałem fuse'ów, wgrałem program, kość ruszyła, ale wyświetlany obraz poruszał się wolno i tutaj zauważyłem, że nie ustawiłem atmegi na zewnętrzny oscylator.

Ustawiłem w Burn-o-Mat'cie tak i zapisałem fusy w Atmedze, po czym brakło z nią kontaktu.
    Do Atmegi do nóżek Xtal, podpięty jest oscylator 16 MHz wraz z 22p kondensatorami. Czy ktoś może mi pomóc? Mam jeszcze jedną pustą kość do zaprogramowania. Może coś pominąłem?

• #401 13 Mar 2014 09:44
    tehaceole

Poziom 28  

Jak dla mnie to brakuje Ci tylko ustawienia CKOPT. Tak mi BURN O MAT ustawił fuski dla zewnętrznego kwarcu: POGOTOWIE - kłopoty z zaprogramowaniem, zablokowaniem, fusebit-ami, itp.
    Spróbować możesz w ustawieniach z przełącznikiem "-B" zmniejszającym prędkość transmisji bo teoretycznie programowania procka nie zablokowałeś.
    Jaki masz do niego kwarc podpięty?

• #402 13 Mar 2014 16:38
    tomek9298
    Poziom 9  

Witam. Po ustawieniu AVR-BURN-O-Mat tak jak mi napisałeś wystąpił oto taki komunikat:

Code:
    C:\WinAVR-20100110\bin\avrdude.exe -C C:\WinAVR-20100110\bin\avrdude.conf -p m32 -P usb -c usbasp -B150 -U flash:w:C:\Users\Tomek\Desktop\led_cube_1.2\ledcube\avr1.hex:a 

avrdude.exe: set SCK frequency to 4000 Hz
    avrdude.exe: warning: cannot set sck period. please check for usbasp firmware update.
    avrdude.exe: error: programm enable: target doesn't answer. 1
    avrdude.exe: initialization failed, rc=-1
                 Double check connections and try again, or use -F to override
                 this check.

avrdude.exe done.  Thank you.

Na stronie konstruktorów pisze, że hfuse powinien być D9, a iFuse powinien być FF. W Burnie, pokazuje mi w hex editor hfuse C9, ifuse FF coś jes nie zaznaczone ? oto moje ss'y wraz z plikami źródłowymi ze strony. POGOTOWIE - kłopoty z zaprogramowaniem, zablokowaniem, fusebit-ami, itp. POGOTOWIE - kłopoty z zaprogramowaniem, zablokowaniem, fusebit-ami, itp. POGOTOWIE - kłopoty z zaprogramowaniem, zablokowaniem, fusebit-ami, itp. POGOTOWIE - kłopoty z zaprogramowaniem, zablokowaniem, fusebit-ami, itp.

Czy teraz muszę podpiąć zewnętrzny oscylator 4Mhz do już zaprogramowanej Atmegi tak jak mówi Program ? Czy może zacząć programować od początku na nowej kości.? Aktualnie do nóżek mam podpięty 16Mhz oscylator.

Po zmienieniu -B150 na -B50 (przez przypadek nie dałem 1) Atmega też nie ruszyła. Oto Kod :
    Code:
    C:\WinAVR-20100110\bin\avrdude.exe -C C:\WinAVR-20100110\bin\avrdude.conf -p m32 -P usb -c usbasp -B50 -U flash:w:C:\Users\Tomek\Desktop\led_cube_1.2\ledcube\avr1.hex:a 

avrdude.exe: set SCK frequency to 16000 Hz
    avrdude.exe: warning: cannot set sck period. please check for usbasp firmware update.
                 this check.

Bez komendy -B150 nie mogę połączyć się z atmegą oto kod
    Code:

this check.

Czy do prawidłowego zaprogramowania nowej kości, mam mieć ustawiony tak program jak na ss'ach niżej ?
    POGOTOWIE - kłopoty z zaprogramowaniem, zablokowaniem, fusebit-ami, itp. POGOTOWIE - kłopoty z zaprogramowaniem, zablokowaniem, fusebit-ami, itp. POGOTOWIE - kłopoty z zaprogramowaniem, zablokowaniem, fusebit-ami, itp.

• #404 03 Kwi 2014 16:01
    =HarnaS=
    Poziom 13  

Witam, muszę zaprogramować ATMEGĘ128. Mam programator wellon vp-990 który ma też wyjście ISP. Programator obsługuje ten układ bo jest na liście. Wszystkie masy i zasilania atmegi połączone razem. Nie działa programowanie po SPI i JTAG. Dołączam zdjęcia z pinoutem wellona.
    POGOTOWIE - kłopoty z zaprogramowaniem, zablokowaniem, fusebit-ami, itp. POGOTOWIE - kłopoty z zaprogramowaniem, zablokowaniem, fusebit-ami, itp. [/syntax]

• #405 03 Kwi 2014 16:17
    mi14chal
    Poziom 28  

Po pierwsze gratulację, że robiłeś zdjęcia aparatem... Ale co do problemu, pokaż schemat podłączenia. Po drugie co znaczy nie działa? Wyświetla się jakiś komunikat czy coś? Atmega sprawna? Nie zablokowałeś jej?

• #406 04 Kwi 2014 11:18
    el2010tmp
    Poziom 25  

mi14chal napisał:
    Po pierwsze gratulację, że robiłeś zdjęcia aparatem...

Ja również gratuluję :)
    Jest na klawiaturze taki przycisk [PrtScSysRq] - lub podobnie. Po jego naciśnięciu cały ekran ląduje w schowku. Można go później wkleić np. do painta. [Alt]+[PrtScSysRq] kopiuje tylko zawartość aktywnego okna.

• #407 10 Kwi 2014 18:17
    Lighter1
    Poziom 10  

Witam!
    Próbowałem wczoraj zaprogramować po raz pierwszy w życiu AVR. Korzystałem ż MkAVRCalculator.
    Wsad się załadował, jednak coś z fusami mi się pokopało. Miałem ustawić je takie:
    -U hfuse:w:0xc8:m -U lfuse:w:0xeF:m, a cały czas były domyślne (pracował na wewnętrznym oscylatorze)
    po wpisaniu ich w okienka u góry MkAVRCalcualtora jednak zapis nie nastąpił ( zaznaczyłem zapis flasha i fusebitów) Postanowiłem ręcznie ustawić je w konsoli AVRDUDE i wynik jest poniżej. Fusy chyba zmieniłem bo o ile wcześniej dioda zielona się świeciła (od zasilania) to teraz nie świeci się. A komputer dalej rozpoznaje go jako "nie rozpoznane urządzenie" Chciałem wrócić do poprzednich fusów ale wyskoczył błąd jak niżej. Teraz w MkAVRCalcualtor po kliknięciu Sprawdź AVR wyskakuje: błąd AVRDUDE.
    Jak zrobić żeby to zagadało?
    Miałem plik oprócz dmx.hex, boot.hex czy on powinien być załadowany?
    Atmega jest uwalona?
    Dodam jeszcze ze słyszę bzyczenie kwarcu 12Mhz. Zmieniłem go na inny ale dalej go słyszę. Czy to normalne?
    Schematy: https://www.elektroda.pl/rtvforum/viewtopic.php?t=2790615&highlight=dmx

• #408 10 Kwi 2014 18:44
    kuuczoo
    Poziom 26  

Ustawiłeś Atmega8 na zewnętrzny oscylator RC 8-12MHZ a nie rezonator kwarcowy...

• #409 10 Kwi 2014 18:48
    Lighter1
    Poziom 10  

A da się to zmienić tak aby to działało?

• #410 10 Kwi 2014 19:19
    kuuczoo
    Poziom 26  

Teoretycznie tak.
    Wymontuj kwarc i kondensatory. Między Vcc a Xtal1 wsadź rezystor 1k. Teraz powinieneś móc się z procesorem skomunikować i przestawić go tak jak potrzebujesz (najlepiej na początek z powrotem na wewnętrzny RC (do sprawdzenia), a dopiero potem docelowo.
    Piszę teoretycznie gdyż tak wynika z datasheet'a procesora, ale miałem podobny problem i mi się nie udało...
    No i przede wszystkim na początek polecam znaleźć program z rozpisanymi prawidłowo Fusami...

• #412 10 Kwi 2014 19:49
    kuuczoo
    Poziom 26  

Nie sądzę. Masz kwarc 12MHz i to Ci jest właściwie potrzebne. Teraz musisz tylko ustawić fusebity dla tego kwarcu. Jak - tego Ci nie powiem bo nie wiem. Używam AVRStudio 4.8 a w nim wybieram ustawienia z listy, nie muszę znać kombinacji fusebitów...

• #414 10 Kwi 2014 20:41
    kuuczoo
    Poziom 26  

Tak. Dla 12Mhz takie ustawienia powinny byc ok.

• #415 10 Kwi 2014 21:42
    Lighter1
    Poziom 10  

Wszystko chodzi! Okazało się że miałem kwarc zwarty przez kulkę z cyny... Dzięki śliczne ;]

• #416 12 Kwi 2014 19:31
    robo1973
    Poziom 14  

Witam !!!!
    Chciałem wgrać wsad : http://diy-elektronika.pl/202-usbasp-programator-avr-na-usb
    W Bascom wpisałem dla zewnętrznego generatora 12Mhz

avrdude -p m8 -c usbasp -U hfuse:w:0xC8:m U lfuse:w:0xBF:m

Nie chciało mi zaprogramować. Zmieniłem następnie

avrdude -p m8 -c usbasp -U hfuse:w:0xC9:m U lfuse:w:0xEF:m

Teraz nie mam komunikacji z procem. Może mi ktoś wytłumaczyć co jest?
    Czy da się go jakoś postawić czy tylko Atmega fusebit doctor

• #417 13 Kwi 2014 09:12
    Eagle
    Poziom 23  

Cytat:
    Może mi ktoś wytłumaczyć co jest?

Ustawiłeś taktowanie na external crystal.

Sprawdź tu : Fuse calculator

Ustaw swój procesor mega8 a na końcu strony ustaw odpowiednio to co wysłałeś do uC.

Aby to naprawić musisz podpiąć kwarc albo podać sygnał zegarowy i przeprogramować fuse bity na takie jak potrzebujesz.

• #418 13 Kwi 2014 09:46
    Gienek
    Poziom 35  

Jeżeli fuse bity zostały zaprogramowane (a takie są wymagane do programatora), to masz zaprogramowany zewnętrzny kwarc. Podłącz kwarc do programowanego procesora i komunikacja z nim powinna działać.

• #419 13 Kwi 2014 09:55
    robo1973
    Poziom 14  

Dzięki koledzy za odpowiedź. Tylko właśnie, że mam podpięty zewnętrzny generator 12 MHz i nie widzi proca.
    Sprawdzę jeszcze podłączenia ale było wcześniej ok. Po wgraniu wsadu do programatora USBasp tak właśnie się stało. W płytce do programatora też nie działa procek. Jutro jeszcze sprawdzę i dam znać co i jak
    Pozdrawiam !!!!

• #420 09 Lut 2015 15:08
    _Lucas_
    Poziom 7  

Witam,potrzebuje pomocy przy 93c56.Czy ktoś z Was może Mi powiedzieć jak podpiąć tą pamięć do XProg'a? Chodzi mi o podłączenie układu poprzez dolutowanie przewodów,układ wylutowany. Szukam już wszędzie i nic na ten temat nie znalazłem. Pozdrawiam POGOTOWIE - kłopoty z zaprogramowaniem, zablokowaniem, fusebit-ami, itp.