Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Arrow Multisolution Day
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

POGOTOWIE - kłopoty z zaprogramowaniem, zablokowaniem, fusebit-ami, itp.

mwet 15 Sty 2011 11:57 104569 433
  • #61 15 Sty 2011 11:57
    manekinen
    Poziom 29  

Lockbity są automatycznie resetowane przy wykasowaniu pamięci flash (komenda "chip erase"). O ile nie jest to problem z połączeniami/zimnymi lutami to układ padł, może już wykorzystałeś limit zapisów. Takie uszkodzone komórki można jeszcze teoretycznie ominąć tak jak bad sectory na dysku twardym... program kompilujesz tak aby w te uszkodzone adresy wcisnąć stałe wartości odpowiadające tym które tam "zamarzły", wtedy weryfikacja przejdzie i kod powinien się wykonywać. Teoretyzuję, nie próbowałem. Ale raczej gra niewarta świeczki.

Zdania zaczynamy z wielkiej litery ;)

• Arrow Multisolution Day
  • #62 15 Sty 2011 12:09
    mitsubishit
    Poziom 11  

Limit zapisów chyba ciężko wyczerpać. Co do połączeń, to inna atmega w tej samej podstawce śmiga. Trzeba o tej zapomnieć i tyle. A jak tak myślę jak to było, to problem chyba wystąpił po wykasowaniu pamięci.

• #63 15 Sty 2011 17:02
    pier
    Poziom 23  

Koledzy a w atmega328P jak ustawić zewnętrzny kwarc na 20MHz?

Do tej pory pracowałem na atmega32 i tam Fusebit KLA987 miałem ustawiony na 111111. Nie wiem czy te same ustawienia przejdą w atmedze328?
    Tylko proszę o 100% odpowiedzi ponieważ nie da rady ewentualnie odblokować bądź zmienić procesora.

• #64 18 Sty 2011 10:40
    djleeon603
    Poziom 20  

Witam. Mam problem z programowaniem Attiny2313 zestawem j/w.

Problem polega na tym że mogę odczytać zawartość procesora, ale nie moge nic do niego wgrac ;/
    Próbowalem z zasilaniem zewnetrznym, wewnetrznym. Oraz na 2 programatorach tj zrobilem drugi "simple programmer (na 4 kablach z lpt i zasilaniu)" i wgrywalem przez bascoma.

Efekt obu sposobów taki sam. Odczytac sie da, natomiast zapisac nie ;/

testowane na 2 procesorach - bezskutecznie...

czy ktos mi moze doradzic co mam zrobic?

pozdrawiam

• #65 18 Sty 2011 10:51
    sp3ots
    Poziom 35  

Witam !
    Sample programmer + bascom, jaki masz kabel pomiędzy PC a procesorem ? czy jest ekranowany ?
    Włącz GG
    Pozdrawiam. Stefan

• #66 01 Lut 2011 01:03
    Cersunited
    Poziom 16  

Witam
    Mam następujący dość dziwny problem. Otóż sądząc po objawach udało mi się zablokować w jakiś dziwny sposób dwie Atmegi 8. Wcześniej zmieniałem bez większych problemów Fusy w Atmedze 128 ,16 i w 8 też , jednak teraz Atmegi zablokowały mi się jeszcze .... przed zmiana ustawień. Obie mogłem zaprogramować , załadowałem Hexa po czym wsadziłem w podstawkę(docelowy układ , kwarc 12MHz i 2x kondensator 27pF) po czym już nie mogłem odczytać Fusów a sygnatura w Pony progu - ff i nie rozpoznaje układu. Zaprogramowałem na szybko generator 1 Mhz na Atm16 jednak podłączenie do XTAL1 zablokowanej M8 nic nie daje. Obie Atmegi zablokowały się w ten sam sposób. Płytka jest ok. Czekam na sugestie.
    Pozdrawiam

• #68 01 Lut 2011 10:08
    Cersunited
    Poziom 16  

Wiem że można zbudować programator równoległy jednak w moim przypadku nawet nie zmieniałem Fusebitów tylko At zablokowała sie po włożeniu do układu z przylutowanym kwarcem 12Mhz. (?!) Więc raczej fusebity sie nie wyzerowały

• Arrow Multisolution Day
  • #70 01 Lut 2011 13:47
    Cersunited
    Poziom 16  

dondu>> "Niestety, ale niechybnie przestawiłeś fusy "
    ale właśnie pisze że nawet nie zabrałem się za zmianę fusebitów a atmegi się zablokowały po włożeniu do układu z kwarcem. Szczerze przyznam pierwszy raz coś takiego mi się zdarzyło

• #72 01 Lut 2011 18:57
    Cersunited
    Poziom 16  

Ale jak mogą się fusy pozmieniać jak nawet nie zdążyłem ich ustawić? Przecież kwarc podłączony do XTAL1 i 2 nie mógł zablokować atmegi chodzącej na wewnętrznym oscylatorze chyba?

• #73 01 Lut 2011 20:43
    Kuniarz
    Moderator Projektowanie

No ale Kolego Cersunited, po co marnować czas, skoro można ten problem łatwo rozwiązać. Zbuduj "doctora" i jak on nie zadziała to pisz (w co wątpie). Urządzonko jest proste ale bardzo przydatne, sam uratowałem przed śmietnikiem kilka ósemek i dwie szesnastki ;-)

• #74 01 Lut 2011 20:46
    Cersunited
    Poziom 16  

Nie marnowałem doctor już się trawi :D tylko pytam po prostu co się mogło stać bo jest to dość nie typowa sytuacja. Nigdy nie miałem problemu ze zmianą Fusów nie tylko ze zmianą na zew oscylator i zmianę f taktowania, a tu nawet nie miałem możliwości wejść w ustawienia gdy M8 zamilkła.

• #75 08 Lut 2011 10:41
    SylwekK
    Poziom 29  

Ja miałem ciekawy przypadek z Attiny24 i Attiny13. Przyblokowały mi się 4 sztuki (po 2 z wymienionych) - zero kontaktu z programatorem. Po podaniu zewnętrznego generatora 400kHz (mój programator ma taki wbudowany na wszelki wypadek) dwa układy udało mi się odblokować, a w zasadzie jak tylko programator ich zobaczył to już nawet fusów nie musiałem przestawiać i po odłączeniu generatora wszystko działa jak dawniej i to jest właśnie najdziwniejsze(!). Z pozostałymi dwoma muszę jeszcze powalczyć, chociaż kombinowałem też z zewn. kwarcem i nic to nie dało :(
    Oto prozaiczna przyczyna uszkodzenia:
    Zrobiłem na szybko gniazdo z kabelkami wpinanymi do płytki testowej. Przylutowane były wszystkie sygnały i jedna masa - pierwsza z brzegu. Pech chciał, że akurat na tym pinie w złączu programatora nie było tej masy i dziwne, że w ogóle jakoś to programowało - niestety do czasu. Po prostu masa zamykała się przez, któryś z pinów MOSI lub MISO i to była loteria kiedy nie będzie odpowiedniego zasilania układu, a w efekcie jego błędnego zaprogramowania.
    Rozwiązaniem problemu było połączenie wszystkich pinów masy w gniazdku tak na wszelki wypadek. Od tej pory (odpukać) nie wyskoczył ani jeden błąd programowania czy uwalenia procka.

• #76 09 Lut 2011 22:52
    boom!!
    Poziom 13  

Witam,

chciałbym zaprogramować attiny13v gotowym wsadem, jednak mam problem z ustawieniem fusebitów.Jak ustawić "fusy" w bascom avr tak by odpowiadały ustawionym w avrdude. Zaznaczam że dopiero zaczynam "zabawę" z mikrokontrolerami dlatego proszę o wyrozumiałość.

Konfiguracja w avr dude

Okno konfiguracyjne w bascom avr-stan obecny

Z góry dziękuję za odpowiedź i pozdrawiam.

• #78 18 Lut 2011 17:16
    slimik
    Poziom 9  

Witam mam problemy z zaprogramowaniem układu Atmega8A. Uc jest podłączany do programatora STK200, podczas próby czytania sygnatury Uc (PonyProg, ISP Programmer) wystepują błędy (Unknown Device). Ręczne ustawienie Uc na Atmega 8 (nie ma opcji 8A) też nic nie daje, podczas programowania występują błędy zapisu i operacja zostaje przerwana. Natomiast po podłączeniu układu Atmega8 nie ma żadnych problemów, układ da się zaprogramować, czy ktoś może coś na to poradzić, podpowiedzieć z czego wynikają problemy bo z tego co czytałem różnicę miedzy oboma układami są kosmetyczne.

• #79 18 Lut 2011 17:21
    elektryk101
    Warunkowo odblokowany

slimik napisał:
    Witam mam problemy z zaprogramowaniem układu Atmega8A. Uc jest podłączany do programatora STK200, podczas próby czytania sygnatury Uc (PonyProg, ISP Programmer) wystepują błędy (Unknown Device). Ręczne ustawienie Uc na Atmega 8 (nie ma opcji 8A) też nic nie daje, podczas programowania występują błędy zapisu i operacja zostaje przerwana. Natomiast po podłączeniu układu Atmega8 nie ma żadnych problemów, układ da się zaprogramować, czy ktoś może coś na to poradzić, podpowiedzieć z czego wynikają problemy bo z tego co czytałem różnicę miedzy oboma układami są kosmetyczne.

W ATmega8A nie zmieniałeś fusebitów? Jakim napięciem zasilasz układ? Powinien byc zasilany z +5V.

• #80 18 Lut 2011 17:34
    Fredy
    Poziom 27  

Te układy są niemal identyczne. Myślę że masz po prostu uszkodzonego procka lub mu zapodałeś złe fusy (zablokowane spi, zablokwany reset lub złe taktowanie).
    U mnie ATEMGA 8A i ATMEGA 8 są zamiennie używane.

• #81 19 Lut 2011 10:28
    slimik
    Poziom 9  

Układ zasilany jest napięciem 5V, dziwna sytuacja z tymi fuselock-ami jest bo wszystko mam ustawione na 1 i nie mogę nic z tym dalej zrobić. próba czytania sygnatury kończy się komunikatem Not Known FF, FF, FF, w tej chwili nie mogę nić zrobić z Uc
    Czy w przypadku pozostawienia fusebitów tak jak są domyślnie ustawione na nowo zakupionym układzie może mieć wpływ na pracę układu, czy muszą być koniecznie ustawione tak jak powinny byc?

• #82 19 Lut 2011 11:33
    piotrva
    Moderator na urlopie...

czy kolega mógłby wyjaśnić sprawę nieco jaśniej?
    bo nie rozumiem o co Ci chodzi, fusebity są odpowiedzialne za ustawienia procesora, i jeśli są ustawione nieprawidłowo to procesor może nie działać. fabrycznie masz ustawione tak, że procesor (z serii mega i tiny avr) działa po podłączeniu zasilania bez peryferiów typu kwarc itp...

• #83 19 Lut 2011 12:00
    slimik
    Poziom 9  

No właśnie tak mi się wydaje że powinno działać zakupiłem czystego Atmega8A w AVT i programator nie widział uC, tak jakby coś było zablokowane, wiec postanowiłem kupić zwykłą "8" w sklepie na rogu i ta uruchomiła się bez żadnego problemu i można było ją zaprogramować czego nie można powiedzieć o tej wersji 8A

• #84 19 Lut 2011 12:19
    piotrva
    Moderator na urlopie...

oficjalnie te procesory różnią się jedynie poborem prądu...
    ale teorie teorią, a ja kiedyś dostałem fabryczny atmega2560 i po przylutowaniu okazało się że... nie działa. Programator równoległy (avr dragon) pokazał, że był fabrycznie ustawiony na ext-clk, wyłączony spien i jtagen i załączony rstdsbl :D a wcześniej nie był podłączany nawet do zasilania :D

• #85 19 Lut 2011 16:33
    manekinen
    Poziom 29  

slimik napisał:

Uważam że robisz klasyczny błąd...

Nie podłączasz pinu AVcc do zasilania. W Atmega8 to przechodzi bo ma wewnętrzne zwarcie.

• #87 21 Lut 2011 20:21
    skwarag
    Poziom 10  

Witam!
    Trochę odgrzeję temat. Programator Usbasp.
    Mam identyczną sytuację z atmegą 644 - mkAVR w wersji demo obsługuje tego procka. Kilka razy go programowałem i było OK, ale ostatnio przy próbie programowania program mkAVR się zawiesił - czekałem jak kolega wyżej ok 10 min, a potem wszystko wyłączyłem, restart kompa i już nie mogę się połączyć z atmegą- błąd avdude .
    Odczyt sygnatury w avrdude = same zera.
    Cóż się stało?

Proszę o pomoc!!!

• #88 23 Lut 2011 17:39
    mariusz19925
    Poziom 9  

Mam pytanko jak ustawić fusebity w bascomie tak aby były jednakowe jak w poniższym rysunku przestawionym jest w programie w Burn-o-mat.

• #89 26 Lut 2011 11:11
    skirki
    Poziom 10  

Witam, podczas programowania atmegi 162 programatorem stk500v2 zablokował mi się procesor. Próbowałem już podawać z innego procesora zewnętrzny sygnał zegarowy, ale to nic nie dało. Szukałem również po forum jakiś sposobów ale oprócz podania zew. impulsu nic nie znalazłem.

Jako, że procesor kosztuje 30 zł i tak trochę niechce go wyrzucać do śmieci, chciałem się upewnić czy są jakieś sposoby żeby go odblokować (oczywiscie dostępne dla zwykłego amatora czyli bez programatorów równoległych)

Jestem prawie pewien, że wchodzi tutaj w grę zablokowanie bo nie podejmowałem żadnych działań które mogłyby go uszkodzić (wszystko ładnie poizolowałem i korzystałem z obsługi wlutowanego wyswietlacza) Korzystam z AVR studio i programatora (a raczej kitu AVT opartego o atmege8 (mniej wiecej cos takiego http://sklep.avt.pl/go/_info/index.php?id=482...=1&sess_id=1b14aa32fd328029d1cab5f3e18b02b4)..
    Programator napewno działa bo korzystam z niego do programowania innych avr-ów

• #90 26 Lut 2011 14:51
    INTEII
    Poziom 14  

Witam,

Może wyłączyłeś programowanie po SPI (bit SPIEN w Fuse High Byte)... W takim przypadku uK można zaprogramować tylko programatorem równoległym.

Pozdrawiam,
    Piotr.