Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Tester serwomechanizmów RC.

emer2 10 Oct 2010 20:17 5925 2
Computer Controls
 • Tester serwomechanizmów RC.

  R/C Servo Tester to "kieszonkowy" emulator sygnału dla serwomechanizmów R/C, służący do testowania i ustawiania serwomechanizmów. Urządzenie to dostarcza cyfrową dokładność, a także prostotę w budowie i eksploatacji. Jak pisze autor układu, stworzył go na potrzebę testowania większej ilości serwomechanizmów.
  Oczywiście są gotowe tego typu testery, które można kupić w sklepie lub gotowe projekty w internecie, ale autor chciał samemu opracować i zbudować taki tester, tak, aby zarazem być prosty i funkcjonalny, przy użyciu niedużej liczby elementów.Celem autora było użycie taniego mikrokontrolera PIC i zrobienia wszystkiego co możliwe, aby jak najbardziej zminimalizować urządzenie i użyć jak najmniejszej liczby komponentów.

  Tester Servo RC jest prosty w użyciu. Zbudowany z użyciem mikrokontrolera PIC12C508. Wystarczy tylko podpiąć baterię składającą się z czterech ogniw i serwomechanizm. Wbudowany potencjometr zapewnia regulowaną pozycję servo, w granicy z przedziału od 1.0mS do 2.0mS. Naciskając przycisk można sobie dokładnie ustawić serwomechanizm w pozycji środkowej.

  Tester serwomechanizmów RC.

  Sygnał jaki jest dostarczany do serwomechanizmu to prosty cyfrowy impuls. Impuls pojawia się co 20mS na poziomie od 3 do 6V DC. Ponieważ serwomechanizmy są różne, szerokość impulsu jest regulowana. Jak doradza autor projektu jeżeli servo wymaga większego napięcia niż 5 V to należy użyć dodatkowo regulatora napięcia LDO np LM2931-5. Na stronie źródłowej znajduje się schemat i program do mikrokontrolera PIC.

  Tester serwomechanizmów RC.

  Link do strony źródłowej:
  Strona źródłowa

  Cool? Ranking DIY
  About Author
  emer2
  Translator, editor
  Offline 
  Has specialization in: projektowanie i montaż elektroniki
  emer2 wrote 434 posts with rating 55. Live in city Warszawa. Been with us since 2008 year.
 • Computer Controls
 • #2
  MarQs11
  Level 19  
  Pchają te mikroprocki do wszystkiego no ;)
  Skoro już sterowanie jest analogowe (potencjometr) to bez sensu jest pchanie tam PICa.
  Do czegoś takiego spokojnie wystarczy NE555 i 3 kondensatory. Szybciej i taniej.

  Tester serwomechanizmów RC.

  Schemat nie mój. Znalazłem dawno temu na forum modelarskim.

  Poza tym, serwa często nie są takie skore do współpracy ze "standardowymi" szerokościami impulsów. Robię obecnie projekt z 7 serwami i każde działa z trochę innym sygnałem. Jedne działają z impulsami 0.3-1.5ms, inne 1-2.5ms. W takim wypadku PICa trzeba by przeprogramować, a w NE zmieniamy jeden rezystor i działa.