Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Subwoofer (domowy) Open Baffle na STX GDN-38-400-8-SE

10 Paź 2010 21:55 8267 20
  • Potrafisz napisać podobny artykuł? Wyślij do mnie a otrzymasz pendrive 32GB.
  • #2 10 Paź 2010 22:15
    Tomq
    Poziom 38  

Długo czekałem na ten subwoofer :)
    Duży plus za nietypowe (niestety!) podejście do audio i chęć maksymalnego zbliżenia się do żywej muzyki.

Waga konstrukcji szokuje, nie wygląda to na aż tak masywny sprzęt.
    Prosiłbym o kilka zdjęć w dziennym świetle, flash nie dodaje uroku fotografowanym przedmiotom.

W kwestii estetycznej można doczepić się prowadzenia kabli, estetyczniej byłoby gdyby były wyprowadzone z tyły i przytwierdzone do podstawki, lub - co lepsze - biegły wewnątrz niej.

• #3 11 Paź 2010 12:24
    651212
    Użytkownik usunął konto  
  • #4 11 Paź 2010 14:33
    przemo-lukas
    VIP Zasłużony dla elektroda

Mam wiele wątpliwości.
    1. Co miałeś na myśli, pisząc "punktowy bas"?
    2. Jakim cudem tak "maleńka" końcówka mocy jest w stanie wysterować taki głośnik, aby móc w samych superlatywach opisywać dźwięk?
    3. Mimo wszystko, sądzę, że odpowiedź impulsowa znacznie lepsza była by w obudowie zamkniętej a z rezonansem obudowy zamkniętej też można sobie poradzić.
    4. Chyba "monitory" nie znajdują się w typowym miejscu odsłuchu?
    5. Jakoś trudno wyobrazić sobie tak duży głośnik w tak małym pomieszczeniu.

pawel83ck napisał:
    ...Stojak ma wysokość 110 cm aby środek promieniowa wypadł mniej/więcej na środku wysokości pokoju co neutralizuje do maksimum negatywny wpływ ścian...

?

Nic tak nie neutralizuje, jak ich brak. :D

Ale tak już zupełnie na marginesie (co do "punktowego basu" i tego "neutralizowania"), kolego, jaka jest długość fali, załóżmy 50Hz?

• #5 11 Paź 2010 14:39
    651212
    Użytkownik usunął konto  
  • #6 11 Paź 2010 20:38
    kingofspace7
    Poziom 20  

a ja miałbym pytanie dotyczące kości tripath. skąd ją kolega wziął? jaka jest jej cena?

• #7 11 Paź 2010 20:49
    651212
    Użytkownik usunął konto  
  • #8 11 Paź 2010 22:06
    przemo-lukas

Kolego, może źle się wyraziłem, nie chodziło mi o to, że obudowa Open Baffle nie może zagrać lepiej niż zamknięta. Aby uniknąć sprzężeń i odpowiednio stroić, odgroda musi być sporo większa niż obudowa zamknięta, tak więc nie bardzo to widzę w tak wąskim pomieszczeniu. Następnym problemem jest to, że mimo wszystko bas jest dość kierunkowy (dość obszerny artykuł na stronie producenta ESA) z tego typu obudów tak więc mamy w sumie trzy źródła dźwięku, a to kłóci się z ideą stereo. Nieprawdaż? No i sam kształt obudowy. Przewidziałeś kolego wpływ odbić fali dźwiękowej od ścian, jednak problemem są również odbicia od ścian Twojej odgrody. Oczywiście stosuje się "skrzydła" w tego typu konstrukcjach aby "wydłużyć" odgrodę jednak nigdy nie ustawia się ich pod kątem 90°.

Tak więc ja widzę to tak. W sumie powinieneś wykonać konstrukcję dwu-drożną (tak jak robi to np WLM w lascala, czyli głośnik szeroko-pasmowy + nisko-tonowy) jednak nie w znienawidzonym b-r tylko w "dipolu". Pomyślał bym również o innym kształcie odgrody. Dobrym pomysłem jest również obudowa typu TL. Z relatywnie mniejszych głośników, można wycisnąć całkiem przyzwoite brzmienie. Pozostawiam to do przemyśleń.

P.s.
    Zapomniał bym. Problem ze "stopą" w Twoim stojaku. Może i na boki konstrukcja nie będzie miała tendencji do przewracania się, jednak do przodu i do tyłu z pewnością tak, biorąc pod uwagę rozmieszczenia środka ciężkości i wymiar podstawy. Może to i szczegół, jednakowoż posiadam dziecko i znając jego ciekawość i zdolność do szybkiego przemieszczania się, nawet nie chcę myśleć, cy by się stało, gdyby konstrukcja przeszło 60kiogramowa przewróciła się. :idea:

• #9 12 Paź 2010 10:29
    651212
    Użytkownik usunął konto  
  • #10 12 Paź 2010 11:01
    398216
    Użytkownik usunął konto  
  • #11 12 Paź 2010 11:12
    651212
    Użytkownik usunął konto  
  • #12 12 Paź 2010 11:17
    398216
    Użytkownik usunął konto  
  • #13 12 Paź 2010 11:25
    651212
    Użytkownik usunął konto  
  • #14 12 Paź 2010 14:10
    przemo-lukas

Bardzo mnie to cieszy, kiedy ktoś podchodzi w "nowatorski" sposób do zagadnień związanych z elektroakustyką. Masz u mnie wielgachny plus. Jednak tak jak pisałem wcześniej taka obudowa musi w pewien sposób modelować dźwięk. Dla świętego spokoju (abym miał pewność, że nic nie dało się już ulepszyć) zrobił bym oddzielną obudowę dla końcówki mocy, ewentualnie inaczej zaprojektował obudowę.

Sam ostatnio bawię się wieloma szerokopasmowymi głośnikami, sporo tańszymi od Twojego i wcale nie czuję dyskomfortu, ze nie jest to beyma czy inna znana firma, choć znalazły się u mnie takie perełki jak fostexy, daytony czy dynacordy (wszystko zakupione okazjonalnie). Wiele frajdy dają obudowy typu open baffle, jednak ja osobiście bardziej jestem przekonany do obudów TL.

Fajną sprawą są również TAMPY. Mam na stanie właśnie TA 2024. Jednak taką mocą nie mogę się pochwalić.

Dla mniej wtajemniczonych podam link to tego typu "końcóweczek" (tu będzie TA2020 i TA3020):
    http://www.kafka.elektroda.eu/pdf/tripath/TA2020.pdf
    http://www.datasheetcatalog.org/datasheet/Tripath/mXwtryx.pdf
    http://pdfdata.datasheetsite.com/web/26737/TA3020.pdf

• #15 12 Paź 2010 14:27
    651212
    Użytkownik usunął konto  
  • #16 12 Paź 2010 17:25
    kasztan1983
    Poziom 11  

Ze zdjęć zauważyłem, że płyta, na której stoi cała konstrukcja wydaje się nieproporcjonalnie mała w stosunku do wysokości. Czy subwoofer nie ma tendencji do przechylania się do przodu lub do tyłu?

Podoba mi się estetyka wykonania.
    Widać, że swoją konstrukcję zrobiłeś tak jak chciałeś a nie jak wyszło.
    Pozdrawiam
    Łukasz

• #17 12 Paź 2010 17:33
    651212
    Użytkownik usunął konto  
  • #18 12 Paź 2010 21:37
    kasztan1983
    Poziom 11  

Witam, Spytałem ponieważ wizualnie wydawało się że jest inaczej. Na zdjęciach nie widać grubości użytego metalu. Musi być całkiem ciężka ta podstawka;)

• #19 13 Paź 2010 18:21
    Tomq
    Poziom 38  

Z racji dużego doświadczenia autora w amatorskich konstrukcjach DIY (miałem przyjemność zamienić z nim kilka słów poza forum) i nietypowości konstrukcji (czyli ukazania, że nie wszystko trzeba robić w jeden oklepany sposób) zastanawia mnie dlaczego temat został przeniesiony do działu "początkujący/niedokończone".

Natomiast co do kwestii wielkości pomieszczenia, to jeśli pokombinować przy jego akustyce to nie będzie stanowiło ono dużego ograniczenia. Materiały tłumiące i rozpraszające w odpowiednich miejscach zredukowałyby nadmiar odbić.

• #20 13 Paź 2010 20:23
    kborowiec
    Poziom 18  

W opisie brak mi słowa odnośnie elektronicznej korekcji pasma przenoszenia kolumny, która praktycznie zawsze powinna występowac w tego rodzaju konstrukcjach. W tym przypadku obudowa ma, jak na OB, niewielkie wymiary (szacunkowo 50x50 cm) przedniej ścianki, stąd spadek charakterystyki rozpoczyna się od około 400 Hz, a przy 50 Hz poziom jest niższy o ok. 16 dB od poziomu tonów średnich. Nie uwzględniłem w tych obliczeniach ścianek bocznych więc rzeczywiste wyniki będą ciut lepsze, lecz nie zmienia to konieczności użycia korekty charakterystyki przenoszenia. Dla obudowy 100x100 cm spadek zaczyna się przy 200 Hz i mamy 50 Hz -10 dB.

• #21 15 Paź 2010 23:17
    651212
    Użytkownik usunął konto