Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Instalacja: Monitoring 16 kamer

dgpx 10 Oct 2010 22:47 3598 9
Bosch
 • #1
  dgpx
  Level 14  
  Witam,

  Trafiło mi w ręce zlecenie na monitoring złożony z 16 kamer (4 rezerwa). Jestem już po testach z inwestorem na obiekcie. Wymgania:
  - nie jest potrzebna rejestracja w nocy
  - jedno wejście główne, kamera przy wejściu: identyfikacja osoby przy wychodzeniu; osoba obca dla inwestora.
  - rampa+magazyn: widok ogólny (nie można nieczego wynieść bez wózka widłowego).Wybrałem sprzęt:
  - 4 kamery zewnętrzne: SAMSUNG SCC-B 2335 + szkiełka FUJINON+obud. z grz.
  - 2 biuro: SAMSUNG SCC-B5333
  - 6 magazyn: SAMSUNG SCC-B2331 + szkiełka FUJINON+ obud.

  Potrzebuję Waszej podpowiedzi:
  1. Czy Samsung SCCB2331+ szkiełko Fujinon to najlepsze połaczenie w sytuacji, gdy chcemy rozpoznać osobe obcą ? Nie chodzi mi o ogniskową itd, ale o to czy może jest jakis inny model Samsunga lub Boscha, który sprawdzi sie lepiej do tego zadania ?
  2. Jak z Waszego doświadczenia bedzie się spisywał ten sprzęt przy oświetleniu hali świetlówkami ? Nie mogę sam tego sprawdzic bo trwa wymiana oświetlenia. Z tego co wyczytałem na elektrodzie ewentualny problem da sie rozwiązać, gdy w menu migawki da sie ustawić A.FLK. Jak to zachowuje sie w praktyce ?
  3. Rejestrator GANZ DR16H czy Aper PDR-M6016? Nie chodzi mi o to aby wywoływac dyskusję (licytację) który jest lepszy.Nie znam ani pierwszego ani drugiego. Ale może jest "coś" co pozwala na stwierdzenie: ten sprawdzi się lepiej - tak z Waszego doświadczenia. Karty katalogowe juz przegladałem i na ich podstawie skłaniam się ku Aperowi ze wzgledu na rodzaj kompresji.
  4. Inwestor (nauczony przykrym doświadczeniem z poprzedniego swojego obiektu)prosi o zastosowanie bardzo dobrych przewodów (jak mówi:"z górnej półki"). Planuję przewód koncentryczny+zasilanie: YAP-75-0.59/3.7+2x1.0. Czy jest coś lepszego co mógłbym zastosować? Proszę o podanie symbolu. Lepszego - mam tu na myśli parametry koncentryka wpływającego na jakośc sygnału (jakość oplotu, tłumienie). Karty katlogowe juz czytałem.

  Dziekuję za podpowiedzi
  dgpx
 • Bosch
 • #2
  piotrekmilitowski
  Level 23  
  Witam!
  Przewody...
  1.) Jakim napięciem zasilania będzie realizowany monitoring?
  2.) Ilość źródeł zasilania?
  3.) Jakie odległości będą między punktem rejestrującym a kamerami?
  Jeśli chodzi o kamery Samsung SCCB2335 to świetny sprzęt za rozsądne pieniądze pieniądze (robi wszystko, za wyjątkiem L.....).
 • Bosch
 • #3
  dgpx
  Level 14  
  Witam,
  1. Zasilanie 12V, kamerki mają własne przetwornice
  2. Pod względem zasilania halę wstepnie podzielilem na dwa obszary w stosunku 3/4 i 1/4, zasilacze buforowe (PULSAR+ aku) - 2 szt. (wszystko z jedenj fazy) Taki podział wymusza zamysł inwestora co do dobudowania kolejnych biur (pomieszczeń) do magazynu. Rejestrator zostanie umieszczony mniej więcej w takim miejscu, aby odległości kamera-rejestrator były możliwie najmniejsze i zbliżone do siebie
  3. Odległość kamera - rejestrator - najwieksza ok 63 m (inwestor ma wiele "ciekawych" pomysłów ...) - dlatego zalezy mi na jak najlepszym kablu
  4. Odległość kamera - zasilacz buforowy od 8 do 17 max (rozcięcie kabla)
 • Helpful post
  #4
  piotrekmilitowski
  Level 23  
  Jeśli interesują Cię dobrej jakości przewody koncentryczne, to może omiń stosowanie przewodu zespolonego i użyj np. przewód koncentryczny firmy Triest 113 tutaj rdzeń kabla ma 1,13 z miedzi oraz oplot 24x7 jest na pewno lepiej ekranowany niż ten Twój zespolony, to raz a dwa to musisz przyjąć ułożenie kilku linii sygnałowych i zasilających, a tutaj ma to znaczenie! Ponadto możesz wówczas zastosować przewód zasilający o większym przekroju (Trzeba brać pod uwagę zasilanie12V) typu OMY np. 3x1,5mm (w tym masz PE)
  Oraz jeszcze jedno , odnośnie kamer z obudowami zewnętrznymi i z grzałką na 12V_odległości i przekroju przewodu, z mojego doświadczenia to tego typu grzałki na 12V w obudowach np.GL606 mogą dać w kość! O wiele stabilniej pracuje to na 230V~. Pozdrawiam
 • #5
  dgpx
  Level 14  
  Witam,
  Dzięki za zainteresowanie,
  Kabel Triset 113 nie jest kablem dedykowanym do CCTV. Na szybko w necie nie mogłem odszukać informacji na temat parmetrów tego kabla w pasmie 0-5 MHz
  Fakt faktem reszta bez zarzutu.
 • Helpful post
  #6
  eworks
  Level 19  
  Nie przesadzajmy... analogowa TV przemysłowa nie ma, aż takich wymagań co do specyfikacji przewodów, tłumień.. etc. Ja na TRISETACH mam odległości do 600m i nie ma najmniejszego problemu, zasilanie staram się zawsze dawać 230VAC + buforówka z akku - Mają fajne pulsara w obudowach hermetycznych. 12V to do sklepu lub małego punktu. Jak już musisz dawać zasilanie scentralizowane pomyśl o 24VAC. Co do przewodów z zasilaniem, pomyśl o Bitnerze, olej syfy z allegro. Co do TRISETA polecam złącza dedykowane kompensacyjne BNC i F.

  Wyzbywaj się skrętki w analogowej TV, ona nadaje się do TCP/IP, zresztą do tego została stworzona.

  Pozdro.
  Krzysiek
 • Helpful post
  #7
  crunky
  Level 32  
  eworks wrote:
  Nie przesadzajmy... analogowa TV przemysłowa nie ma, aż takich wymagań co do specyfikacji przewodów, tłumień.. etc..
  [...]

  Tylko jest drobny szczegół a mianowicie TV naziemna zaczyna się od "powiedzmy" 200MHz, jeśli taki przewód ma służyć do TV satelitarnej to jego pasmo przenoszenia skończy się na gigahercach. W telewizji analogowej pasmo zaczyna się w zasadzie od prądu stałego, kończy na 5-6MHz. I w tym właśnie przedziale częstotliwości niektóre przewody wypadają fatalnie pomimo że przy wyższych f pracują znośnie. Oczywiście, jeśli jest dobry przewód nawet dedykowany do instalacji TV-SAT również w CCTV sobie poradzi.
 • #8
  dgpx
  Level 14  
  Witam,
  A czy ktos stosował kabel: CCTV CAMSET 75-0.59/3.7+2x1.0 ?
  Nic lepszego nie znalazłem. Producent deklaruje
  92% pokrycia oplotem, 2 przewody zasilające, jest podane tłumienie w dolnym zakresie, 2 zyły przystosowane do 230V (puszczę 24V).
 • Helpful post
  #9
  crunky
  Level 32  
  Tak na dobra sprawę 63m to żadne wyzwanie nawet dla średniej klasy kabla. O ile nie zamontujesz najtańszego bubla z metalową żyłą gorącą będzie dobrze. Jakie inwestor miał wcześniej przewody skoro tak bardzo przeczulony? Bo oprócz tłumienia ważna jest także odporność na czynniki czy starzenie.
  Jeżeli odległość od zasilacza do kamery wynosi 17m to nie stosuj przewodu zespolonego - bez sensy rozcinać. Dołóż linkę, nawet 2x0,5 wystarczy w takim wypadku. Jeśli kamery mają własną przetwornicę to sobie poradzą. To wiele upraszcza (separacja mas).
 • #10
  dgpx
  Level 14  
  ok dziękuję wszystkim za podpowiedzi
  temat wyczerpany i zamykam