Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Zawieszanie się - płyta główna Gigabyte GA-M57SLI-S4

11 Paź 2010 10:14 2735 11
  • Poziom 11  
    Witam wszystkich,

Mam nietypowy problem (przynajmniej dla mnie), prawdopodobnie z płytą główną (GA-M57SLI-S4).

Komputer chodził bez najmniejszych problemów ok 4 lata, ostatnio bez żadnych większych zmian wywalił się blue screen zaraz po ekranie logowania się Win XP i natychmiastowy reset. Przy reinstalacji okazało się, że partycja C gdzieś "zgubiła" swój system plików:/ z NTFS zrobił się obszar bez systemu plików, dane jednak udało się odzyskać, Po formacie i reinstalacji wszystko działała, jednak kilkakrotnie zawieszało cały system przy większym obciążeniu. Najłatwiej zawiesić przy stress teście w Everest - przy obciążaniu wszystkiego poza dyskiem twardym nie ma problemów, po zaznaczeniu dysku system się zawiesza. Przetestowałem dysk HDD Reganeratorem i jest ok. Problem występuje też na innym dysku, więc to raczej nie wina HDD. Poprzepinałem wszystko co mogłem z innego komputera i w inne miejsca (kable, ram, grafikę, zasilacz) i problem nadal jest taki sam. Pozostała już więc tylko płyta główna lub procek. Czy można jeszcze jakoś (chałupniczo) sprawdzić co mogło polecieć? Może ktoś ma większe doświadczenie i miał podobny problem? Za wszelkie sugestie będę bardzo wdzięczny!:)

PS. grafika jest bez wiatraczka, więc dość mocno się grzeje (ok 80-90C), Leży tuż nad radiatorem od chipsetu więc może tutaj coś poszło, choć do tej pory wszystko było tak samo i nic się nie działo. Wszelkie kondensatory na płycie są nieuszkodzone.
  • Poziom 43  
    Podaj S.M.A.R.T. dysku(ów)*, to raz, a dwa - mimo wszystko wyniki memtesta sprawdź. Do tego dołóż informację o stanie kondensatorów.
    Przy okazji przedstaw pełną konfigurację sprzętową (z uwzględnieniem ew. OC)- sam model płyty głównej to jednak jest zbyt mało.

* Teksty, które migol21 w dziale FAQ umieścił posłużą pomocą.

PS.
    Sygnatura BSOD-a dała się uchwycić?
  • Pomocny post
    Poziom 30  
    W tym modelu pierwsze lecą kondensatory nad slotem PCI-E x16. Jak one wyglądają?
    Dodatkowo nie zaszkodzi wymiana pasty pod chipsetem, bo nf570 to niezły piekarnik, oraz możesz z radiatora ściągnąć tą głupią blaszke z napisem gigaszajs (jeśli jest), będzie lepsze chłodzenie.
  • Poziom 11  
    Dzięki za wszelkie rady!!

Konfiguracja:
    Gigabyte GA-M57SLI-S4 (2 PCI, 3 PCI-E x1, 2 PCI-E x16, 4 DDR2 DIMM, Audio, Gigabit LAN, IEEE-1394)
    DualCore AMD Athlon 64 X2, 2300 MHz (11.5 x 200) 4400+
    ATI Radeon HD 2600 XT (256 MB)
    ST3250410AS (250 GB, 7200 RPM, SATA-II)
    2x Kingston KTC1G-UDIMM DDR2-800 (400 MHz) 1024MB
    Standardowa nagrywarka DVD
    żaden OC nie był nigdy ustawiany.

Blaszkę usunąłem;) niech czuje respekt;) Ale temperatury choć spore nigdy nie robiły problemów. Pasty niestety nie mam pod ręką więc nie będę póki co odczepiał radiatora (Na wyczucie da się sprawdzić, że raczej przewodzi ciepło:)

RAM sprawdzałem w innym kompie i jest ok (inny sprawny ram włożony w "pacjenta" też niczego nie zmienia - zmieniałem również sloty) Testy robiłem w evereście i wyszły ok. (z MemTestem jakoś nie mogę się dogadać:/ rzuć proszę jakiegoś linka jeśli możesz dla pewności, ale nie wydaje mi się by była to jego wina).

Wszystkie kondensatory na płycie są płaskie i błyszczące, więc i tu chyba nic złego się nie dzieje, blue screena niestety nie udało się uchwycić.

S.M.A.R.T.
    Zawieszanie się - płyta główna Gigabyte GA-M57SLI-S4

Tu już jakiś żółtek się pojawia przy przepływie danych. Kable wymieniałem na nowe + przepięcie w inny slot i bez zmian. Sprawdzałem na innym dysku (sprawnym na 100% i problem taki sam. Pozostaje już więc chyba tylko kontroler SATA na płycie jeśli czegoś nie pokręciłem??

Jeśli tak to czy można z tym cokolwiek zrobić?? Komputer ogólnie chodzi ale zdarzy mu się czasem zawiesić co może denerwować.
    Czy kontroler do Sata jest wspólny na tej płycie z kontrolerem IDE?? Jeśli nie, może wystarczy zamienić dysk SATA na IDE (mogę zdobyć go bez kosztów) i dalej w miarę stabilnie pracować?

PS. Nie zwróciłem na to uwagi ale niekiedy wariuje też DVD-rom (również na SATA) potrafi znikać i pojawiać się jakby mu coś przerywało łączność, więc teoretycznie można by to chyba podpiąć też pod winę kontrolera, jeśli dobrze główkuję:/ Wadę DVD wykluczam, bo z podpiętym czy nie system działa tak samo. Dane, instalacje, itp. przegrywają się bez problemu (pod Win oczywiście jak go wykryje).
  • Pomocny post
    Poziom 30  
    Zainstaluj najnowsze sterowniki do chipsetu i kontrolera SATA.
    W tym chipsecie jest niedopracowany kontroler SATA, sam walczyłem z nim kiedyś z tym że na innej płycie. Dopiero poprawa była jak nvidia łaskawie wypuściła nowe sterowniki.
    Jeszcze możesz spróbować włączyć kontroler RAID i zobaczyć czy na nim taki sam problem wystepuje.
  • Poziom 11  
    @GUTEK@ - pobrałem już stery nvidi i wieczorem spróbuję czy podmiana coś da. Do tej pory jednak cały czas (~4lata) chodziły na standardowych (i identycznych ustawieniach) i wszystko było ok, więc mam co do tego mieszane uczucia:/
    Nie jestem specem od elektroniki ani budowy płyt głównych, więc może Ty lub ktoś obeznany wie czy na tej MOBO kontroler SATA jest zintegrowany z IDE (PATA)?? Może jakby nie dało się nic z tym zrobić warto by było podmienić dysk na IDE (lub ewentualnie obecny dysk wyposażyć w adapter i podpiąć go pod port IDE? Wydajności na tym straci się nie wiele i nie jest to dla mnie tak istotne, tylko jeśli oba działają na jednym kontrolerze to nie ma sensu się bawić. W win widnieją oddzielne 2xkontroler SATA i 2xIDE ale czy to się jakkolwiek przekłada na rzeczywistość?? (przy SATA, bez względu pod jaki port się nie podepnie jest tak samo.
  • Poziom 2  
    Przeskanuj Kompa .. Kasperskym Ja Też Tak Miałem.. i Miałem Od Cholery Wirusów.
  • Poziom 11  
    daniuch15 - no bez przesady;) Nie zabierałbym się za hardware jakbym nie sprawdził takich podstaw;)
  • Poziom 11  
    @GUTEK@ jesteś WIELKI!!! :D

Podmieniłem stery i jak ręką odjął! Przynajmniej póki co nie wiesza się przy tym, przy czym wieszał się poprzednio - nie rozumiem jednak jak przez te 4 lata wszystko działało poprawnie na sterach GIGABYTE, a teraz nagle im/jemu się odechciało??:\ Ale skoro działa to już nie będę wnikał w tą "wyższą" technologię;)

Człowiek zawsze nawymyśla potencjalnych awarii, a tu się okazuje, że winna jest taka pierdółka, no ale przy okazji mam chociaż przetestowane wszelkie możliwe komponenty i pozbyłem się idiotycznego blaszaka hamującego odpływ ciepła z chipsetu:)

Dla przyszłych/obecnych nieszczęśników z tym samym problemem krótka łopatologiczna instrukcja wymiany sterów:

1. sterowniki pobrać z http://www.nvidia.pl/Download/index.aspx?lang=pl wybierając odpowiedni model chipsetu, systemu operacyjnego itd.
    2. Po formacie płytę GIGABYTE ze sterami użyć jako podstawkę pod "kubek" lub ewentualnie frisbee:) i instalować stery bezpośrednio z pobranego pliku
    3. Bez formatu wystarczy odinstalować sterowniki NVIDI (wcześniej zainstalowane z płyty Gigabyte) w panelu sterownia (dodaj usuń programy), zresetować komputer i zainstalować stery z pliku.

Dziękuję za pomoc!
  • Poziom 13  
    Jakbyś miał spowrotem problem z zagubieniem info o systemie plików na dysku C (przy instalacji Windowsa pokazuje "nieznany format" albo "nieznany system plików") to podmień zasilkę. Ja walczyłem kilka razy instalując system i okazało się że zasilacz uszkadzał tablicę partycji.
  • Poziom 11  
    CPU_COLLECTOR dobrze wiedzieć, zwłaszcza, że zasilka w tym zestawie nie jest zbyt "markowa";) Mam jednak nadzieję, że nie będę musiał za szybko praktykować tej wiedzy. Po tylu dniach walki i próbach mam dużą nadzieję nacieszyć się "zwycięstwem", więc bądźcie tak mili i nie wymyślajcie mi już co jeszcze może się posypać;p
  • Poziom 13  
    U mnie problem powtarzał się po kilkunastu, kilkudziesięciu dniach, tak więc wszystko się niedługo wyjaśni.