Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Fabryka Prądu
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Nokia E-Cu - telefon ładowany ciepłem Twojej kieszeni

Mateusz120986 11 Paź 2010 12:43 4273 17
  • Nokia E-Cu - telefon ładowany ciepłem Twojej kieszeni Patrick Hyland, brytyjski projektant, stworzył koncepcyjny telefon komórkowy, który może zrewolucjonizować rynek telefonów.

Telefon nazwany "Nokia E-Cu" został wyposażony w technologię, która nigdy wcześniej nie została wykorzystana w telefonach komórkowych. Urządzenie nie wymaga podłączenia do gniazdka, by naładować baterię, ponieważ energia wykorzystywana do ładowania telefonu jest produkowana przez ciepło z kieszeni użytkownika.

Co ciekawe, Nokia E-Cu jest zamknięta w miedzianej obudowie, która została wygrawerowana na kształt wysuszonej ziemi. Wewnątrz telefonu projektant postanowił zastosować termo-generator, który zamienia ciepło z dowolnego źródła, w energię elektryczną. Urządzenie będzie w stanie wyeliminować 51.000 ton odpadów i gazów cieplarnianych wytwarzanych przez ładowarki do telefonów rocznie.

Źródło: http://gadgets.infoniac.com/nokia-e-cu-phone.html

Fajne! Ranking DIY
    O autorze
    Mateusz120986
    Poziom 22  
    sprzedam programator AVR + PIC, USBasp i Brenner 8 http://www.elektroda.pl/rtvforum/viewtopic.php?t=1812499&highlight=
    Specjalizuje się w: automatyka, mikrokontrolery
    Mateusz120986 napisał 649 postów o ocenie 24, pomógł 5 razy. Mieszka w mieście Gdynia. Jest z nami od 2004 roku.
  • Fabryka Prądu
    Maticool
    Poziom 20  
    Czy mi się wydaje, czy to kolejny koncept w stylu "artysta bierze się za inżynierię"?
    Zdjęcia wyglądają na rendering. :D Lakoniczny opis. Za dużo tu niewiadomych:
    - gdzie w kieszeni różnica temperatur do wytwarzania energii?
    - nawet gdybyśmy mieli bezpośredni dostęp do temp. ciała i temp otoczenia, sprawność dzisiejszych termoogniw powoduje, że zdanie: "The device does not need to the plugged into a socket to fill its battery up." jest mocno przesadzone. (oraz IMHO ma błąd gramatyczny)
    - goła miedź obudowy szybko pokryła by się patyną przy częstym kontakcie z naszym potem.
    wszystko to jest "grubymi nićmi szyte"...
    elektrodom
    Poziom 20  
    Co prawda nie wiadomo jakie zapotrzebowanie na energię będzie miała taka komórka, ale ładowanie samym ciepłem jest niemożliwe... Nie w takich warunkach i nie w takiej skali.
    Swoją drogą miedź jako taka jest dla człowieka trująca...
  • Fabryka Prądu
    Mateusz120986
    Poziom 22  
    To czy wystarczy energii na naładowanie telefonu zależy od tego ile będzie pobierał prądu. Nowe telefony mają bardzo dobre funkcje oszczędzania energii, więc jest to możliwe. Znajomy ma nokię jakąś z serii E, którą ładuje raz na półtorej tygodnia, a rozmawia dużo bo jest przedstawicielem. Poza tym nowe wyświetlacze AMOLED podobno pobierają 40% mocy zwykłych wyświetlaczy LED.

O trującej miedzi jeszcze nie słyszałem.
    skaktus
    Poziom 37  
    Miedź jest trująca, o ile mamy ją w organizmie w nadmiarze, a tak może być jeśli będziemy ciągle mieli kontakt z miedzią z obudowy telfonu. Po 2 jak już wspomniano, trochę potu i po sprawie, telefon po kilku dniach będzie zielony.
    piotr_go
    Poziom 28  
    A pamiętacie ten news o nokii zasilanej falami radiowymi? :)
    Widzę że kolejny podobny "wynalazek".
    Następna pewnie będzie zasilana hałasem.
    Mieli nokię z baterią słoneczną to mogli się tego trzymać.
    ogur3k
    Poziom 33  
    Ha, od razu widać że polaczki wiedzą najlepiej :)
    Nie zadziała jest dobre, ale oklepane. Za to że zzielenieje oryginalne :)
    wiceq
    Poziom 13  
    Cytat:
    Urządzenie będzie w stanie wyeliminować 51.000 ton odpadów i gazów cieplarnianych wytwarzanych przez ładowarki do telefonów rocznie.

W jaki sposób ładowarka wytwarza gazy cieplarniane ?

Wiem, chodzi o elektrownie, ale niedomówienia mogą zmylić "zwykłego zjadacza chleba".
    piotr_go
    Poziom 28  
    No super by było gdyby to działało ale o takich pomysłach słyszę od lat, jakoś do tej pory nie zobaczyłem gotowego produktu czy choćby działającego prototypu.
    Trzeba mieć głowę na karku a nie wierzyć we wszystko co ci ktoś wmawia.

Firma wypuszcza takiego newsa żeby akcje nieco skoczyły a potem o tym zapominają.
    Kysiu
    Poziom 12  
    Obudowa na pewno będzie polakierowana, o ile wypuszczą taki telefon.
    Gigantor
    Poziom 18  
    To ja może przetłumaczę newsa na polski:

"Patrick Hyland, brytyjski projektant, zrenderował w 3d maxie telefon komórkowy, który nie ma prawa działać i który nigdy nie powstanie."

Źródło: http://gadgets.infoniac.com/nokia-e-cu-phone.html[/quote]
    REVISOR
    Poziom 25  
    Ale te 51000 ton odpadów które zostanie nie wyprodukowane dzięki korzystaniu z takich telefonów totalnie mnie rozwaliło, ciekaw jestem jak to obliczyli, ale takie czasy dziś nagłaśnia się filmy których ledwo zostały zaczęte zdjęcia, taki zwiastun zwiastunu, urządzenia których nie ma a są dopiero koncepcje, nakręcanie rynku jak najwcześniej się da a potem i tak nic z tego albo sprzęt hiper ekologiczny i tak pójdzie na przemiał bo przestał być modny. wracając do tematu jakiś designer podniecił się ogniwami peltiera i na siłę chce zrobić z tego hicior za ciężką kasę.
    bruno4
    Poziom 13  
    A jednak można ! Na rosyjskiej stronie przedstawione jest gotowe rozwiązanie. Niestety termogenerator potrzebuje palnika gazowego.

więcej informacji na stronie Link
    piotr_go
    Poziom 28  
    Ciepłem z kieszeni nie wytworzysz takiej różnicy temperatur jak za pomocą palnika.

Dodano po 3 [minuty]:

Trochę zmodyfikowany pomysł mi wpadł do głowy.
    Jakby tył tego telefonu pomalować na czarno i zostawiać na słońcu?
    Może by samozapłonu nie dostał :)
    Tylko nie bardzo wiem jak druga strona tego ogniwa by była przy tym chłodzona.
    Ale po co wtedy termoogniwo jak można baterię słoneczną.
    a.bakus
    Poziom 15  
    piotr_go napisał:

Następna pewnie będzie zasilana hałasem.

Dobrze, że nie hasłem ;)
    cefaloid
    Poziom 31  
    bruno4 napisał:
    A jednak można ! Na rosyjskiej stronie przedstawione jest gotowe rozwiązanie. Niestety termogenerator potrzebuje palnika gazowego.

A no to elegancko. Pewnie producentowi o coś takiego szło. Masz pustą baterię to traktujesz taki telefon zapalniczką, a teraz jest dobry okres bo możesz też zniczem z nagrobka.
    I telefon naładowany.
    skaktus
    Poziom 37  
    Ten układ z fotki to fajny jest, ale żadne ludzkie ciało nie wytwarza takiej temperatury jak palnik
    koczis_ws
    Poziom 26  
    Maticool napisał:
    Czy mi się wydaje, czy to kolejny koncept w stylu "artysta bierze się za inżynierię"?
    "...

Czasami coś z tego może wyjść. Któreś z praw Murphiego o tym mówi.
    Tak podobno było ze zwykłym telefonem . Anegdota mówi , że Bell sie przesłyszał jak jakiś naukowiec mówił, że "NIE da się przesłać głosu drutem " i zaczął kombinować jak to zrobić i kurde mu wyszło :) .
    Ale tak poważnie w to termoogniwo to ja też nie wierzę, chyba że będziemy operować na energiach znanych z nanotechnologii.

Dodano po 2 [godziny] 54 [minuty]:

bruno4 napisał:

nooo, na Syberii jak jest -40 stopni a w kieszeni +36.6 to pewnie zadziała :D