Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

System nie bootuje - Windows XP

pawel08 11 Oct 2010 17:58 5269 21
 • #1
  pawel08
  Level 14  
  Witam !

  Mimo że mój pierwszy post został nie miło potraktowany przez moda może tym razem uzyskam pomoc. Mam problem z bootowaniem systemu. Kiedy włączam komputer pojawia się komunikat Disk boot failure. Please insert .... ale kiedy wcześniej za pomocą klawisza F11 wybiorę Boot menu i wybiorę dysk z którego system ma botować (mam dwa w komputerze) wtedy system uruchamia się w porządku. Co może być przyczyną ?
 • #2
  matzg
  Level 35  
  Witam , a jak masz ustawione bootowanie w biosie?
 • #3
  jankolo
  R.I.P. Meritorious for the elektroda.pl
  pawel08 wrote:
  mój pierwszy post został nie miło potraktowany przez moda

  I Ty, biedactwo, nie wiesz nawet dlaczego?

  pawel08 wrote:
  może tym razem uzyskam pomoc.


  Zaraz zobaczymy.

  pawel08 wrote:
  Mam problem z bootowaniem systemu. Kiedy włączam komputer pojawia się komunikat Disk boot failure. Please insert .... ale kiedy wcześniej za pomocą klawisza F11 wybiorę Boot menu i wybiorę dysk z którego system ma botować (mam dwa w komputerze) wtedy system uruchamia się w porządku. Co może być przyczyną ?

  Niechęć do zajrzenia do ustwawień kolejności bootowania ustawianej w BIOS-ie albo niechęć do popatrzenia w jaki sposób spowodować, aby BIOS zapamietał wprowadzone zmiany.
 • #4
  pawel08
  Level 14  
  Pierwszy i drugi dysk, jako trzeci CD-ROM. Problem pojawił się z dnia na dzień choć dawno temu. Nic wtedy nie instalowałem z tego co pamiętam, żadnego sprzętu nie dodawałem.
 • #5
  User removed account
  User removed account  
 • #6
  pawel08
  Level 14  
  Quote:

  Niechęć do zajrzenia do ustwawień kolejności bootowania ustawianej w BIOS-ie albo niechęć do popatrzenia w jaki sposób spowodować, aby BIOS zapamietał wprowadzone zmiany.


  Gdyby chodziło o ustawienie w biosie kolejności bootowania i wciśnięnia przycisku save&exit to był się nie fatygował na to forum a z dyskiem SATA chodziło mi o różnice pomiędzy wtyczkami które dostarczają 5V, 12V i 3,3V bodajże a przejściówkami z MOLEXA która 3,3V nie dostarczają ale już znalazłem to info gdzie indziej.

  Ok już piszę w czym problem. Mam dwa dyski samsunga 20BG slave i 80GB master. Botować powinno z 80BG. Jak ustawię 80GB jako pierwszy, zapiszę ustawienia i wyjdę z biosu jest ok, jak zresetuje komputer jest ok, jak go wyłączę i włączę wtedy jest problem, w biosie znowu odwrotnie są ustawione w sekwencji bootowania i pomaga tylko ręczne wybranie z BOOT MENU lub ponowne ustawienie w biosie.
 • #7
  narkoholik
  Level 30  
  Jak odpinałeś dyski to sie kolejność poprzestawiała w boot priority. Ustaw w Bios i zapisz. Bateryjka ok ? Reset CMOS - ok ?
 • #8
  pawel08
  Level 14  
  Zedytowałem posta i o tym napisałem. BIOS nie zapamiętuje ustawień po wyłączenia komputera.
 • #9
  User removed account
  User removed account  
 • #10
  pawel08
  Level 14  
  Też o tym myślałem a może być jakaś inna przyczyna bo inne ustawienia wydają się być ok tzn. nie zmieniają się.
 • #11
  User removed account
  User removed account  
 • #12
  narkoholik
  Level 30  
  A płyta jakaś fajna czy nie ? Dysk 20BG to SATA ? Masz specyfikację ?
  W biosach poza hard disc priority bywa też Boot sequence ale skąd mamy wiedzieć jaki sprzęt ? Reszta Biosu może mieć default i chodzić. Sprawdź najprostsze - bateria, zworki CMOS a później drąż temat. Albo daj Kolegę na Elkę.
  Mam nadzieję że tylko jeden dysk jest bootowalny.
 • #13
  pawel08
  Level 14  
  Płyta MSI K8MM-V, oba dyski ATA. Boot sequence mam ustawione na 1 HARD DISK 2 CD-ROM ale nawet jak zmienię kolejność to BIOS ją cały czas pamięta nawet po wyłączeniu komputera.

  Na mniejszym dysku jest linux. W sumie mam dwa linuxy debian/ubuntu tylko nie pamiętam który jest na 20GB. 80GB jest współdzielony przez drugiego linuxa i windows.
 • #14
  sebek941020
  Level 10  
  nie nie nie ustaw sobie na 1 cd rom a na 2 dysk systemowy powinno się zapisać jeśli nie to spróbuj zresetować biosa i znowu tak zrobić jeśli i to nie pomoże to wyjmij baterie odepnij na chwile kompa z sieci i odpal kompa bez baterii biosa wtedy ustaw ze cd rom jest na pierwszym miejscu a dysk systemowy na drugim jak to nie pójdzie możesz mieć uszkodzonego biosa albo uszkodzona płyte instalacyjna
 • #15
  pawel08
  Level 14  
  Ze zmianą kolejności hard disk/CD-ROM nie ma problemu to z zapamiętaniem który dysk twardy ma być pierwszy jest problem.
 • #16
  narkoholik
  Level 30  
  Jeszcze jakies rewelacje dopiszesz ? :)
  Masz 2 systemy itp a jak ustawiłeś (kolega ? ) boot menadżera (czy cóś innego) ?
  Jak podzielone partycje ? RAID ? A może coś jeszcze ?
  My podajemy sprawdź to - a ty nie to nie to
  To może to ? - Nie bo mam to ale nie pamiętam :)

  Mod miał rację :) Nie zaimponujesz koledze/koleżance bo zdaje się że on lepiej wiedział co robi.
 • #17
  pawel08
  Level 14  
  Baterię sprawdzę po prostu nie mam drugiej w tej chwili pod ręką. Co sprawdzić w zworkach ?

  Na 80GB są dwie partycje windowsa i 4 linuxa na 20GB 4 linuxa. RAID nie. Boot menedżera ustawiłem z poziomu linuxa, windows jest domyślnym systemem. To jest mój komputer nie kolegi. U kolegi chodziło po prostu o podpięcie SATA czego po prostu nie wiedziałem bo mam ATA u siebie.

  Powiem tylko że pomimo 3 systemów wszystko chodziło ok. Problem pojawił się z dnia na dzień, w tym czasie nie instalowałem/odinstalowywałem jakiegoś systemu, nie montowałem /odmontowywałem jakiegoś dysku, nie zmieniałem ustawień zworek.
 • #18
  narkoholik
  Level 30  
  Więc przepraszam bo zaszło nieporozumienie. Powoływałeś się na "pierwszy post" a tam : "...z tego co widzę kabel zasilający SATA nie jest podpięty do dysku...", " Dysk to barracuda 160GB 7200". Później zaczęły dochodzić kolejne elementy i okazało się że to inny problem.

  Teraz widzę że tamat stał się dla mnie za trudny - masz spore doświadczenie z multisystemami więc skupiłbym się na bootselektorze, MBR i kabelkach.

  Nie potrzebujesz drugiej baterii aby sprawdzić pierwszą.

  Ja wysiadam. przepraszam za OT.
  Powodzenia
 • #19
  pawel08
  Level 14  
  Sorry za może głupie pytanie ale jak sprawdzić baterię bez drugiej ? :) Masz na myśli jakąś diodę lub żarówkę ?
 • #20
  sebek941020
  Level 10  
  uszkodzenie nagrywarki albo płyty głownej poprostu
 • #21
  pawel08
  Level 14  
  Raczej płyty bo nagrywarka moim zdaniem nie ma nic do tego, że BIOS nie zapamiętuje kolejności dysków. Nie wiem może warto update BIOS-u zrobić ale nawet floppy mi nie działa :) Bateria wymieniona więc to nie to.
 • #22
  pawel08
  Level 14  
  Po wymianie dysku 80GB na inny problem się rozwiązał więc wygląda na to że to dysk był winny który notabene zakończył swój żywot. Przy dyskach 80 GB i 20 GB problem występował niezależnie od tego czy zainstalowany był sam windows czy i linux obok a po zmianie dysku 80 GB na inny 200 GB problem z zapamiętaniem kolejności dysków bootowania ustąpił. Piszę dopiero teraz bo do tej pory męczyłem się z tym problemem za każdym razem ręcznie wybierając dysk do bootowania a po wymianie dysku wszystko jest ok. Dysk 80 GB już wcześniej nie chciał działać jako np. dysk slave więc może już wcześniej był felerny. W każdym bądź razie problem rozwiązany.