Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Relpol przekaźniki
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Problem z uruchomieniem komparatora okienkowego

11 Paź 2010 19:20 2869 15
  • Poziom 9  
    Witam wszystkich,

Mam pewien problem z projektem ładowarki automatycznej do akumulatorów żelowych, którego sam jestem autorem.

Oto schemat :

Problem polega na tym, że póki dioda LED z szeregowo połączonym rezystorem 3k3 jest wpięta zamiast przekaźnika - wszystko gra. Układ prawidłowo załącza element wykonawczy (w tym przypadku - diodę LED) przy napięciu akumulatora powyżej 8V i wyłącza - gdy napięcie akumulatora sięgnie 15V. Obie diody sygnalizacyjne działają poprawnie. Spadek napięcia na rezystorze R5 jest równy 0V. Po zamianie tej diody na przekaźnik - zgodnie ze schematem powyżej - dioda sygnalizacyjna "koniec ładowania" świeci się, przekaźnik pozostaje wyłączony, pomimo że napięcie akumulatora jest znacznie poniżej progu zakończenia ładowania(15V). Spadek napięcia na rezystorze R5 wynosi 2,5V, napięcie na wejściu nieodwracającym jest niższe o te 2,5V (dlatego próg wyłączenia jest przesunięty). Pytanie co zrobić aby przy podłączonym przekaźniku wszystko działało poprawnie?
  • Relpol przekaźniki
  • Poziom 9  
    Niestety układ ten jest już zmontowany, i chciałbym wykorzystać tą kostkę (btw zapomniałem oznaczyć na rysunku - to LM324)
  • Relpol przekaźniki
  • Poziom 39  
    Układ jest przekombinowany i w zależnosci od obciążenia wyjścia odkłada sie spadek napięcia na rezystorze R14, i ten układ jest chory.
    Po co wszystkie wyjścia sie spotykają, przecież można ustalić napięcia progowe i sterować z niezależnych wyjść odbiorniki, po co tyle uzależnień.

Do budowy komparatora lepiej uzyć kostek LM 393 jak już.
  • Poziom 9  
    Na tym polega komparator okienkowy - wyjścia dwóch komparatorów spotykają się, zasada działania z grubsza polega na tym, że pierwszy od góry blokuje szynę sterującą tranzystorem gdy napięcie akumulatora jest poniżej 9V, między 9 a 15V szyna jest odblokowana, tranzystor przewodzi i uruchamia przekaźnik załączający ładowanie akumulatora. Powyżej 15V drugi komparator od góry blokuje szynę sterującą tranzystor finalizując ładowanie. Dwa pozostałe komparatory sterują sygnalizacją procesu ładowania (w trakcie bądź naładowany). Domyślam się, że problem tkwi w większych prądach pobieranych przez przekaźnik (w porównaniu do diody LED). Co można z tym zrobić? (myslałem o dodatkowym wtórniku tranzystorowym sterowanym tym tranzystorem ze schematu).
  • Pomocny dla użytkowników
    Sprawdź czy przy podłączeniu przekaźnika nie zmienia się napięcie zasilania 15V oraz napięcie na diodzie Zenera 5V.

Spróbuj zmniejszyć rezystor polaryzujący diodę Zenera, na np. 510Ω.
  • Poziom 9  
    Napięcie 15V jest czerpane bezpośrednio ze stabilizatora 4A i jest stabilne. spróbuje z rezystorem od zenerki.

Dodano po 9 [minuty]:

po zmianie rezystora polaryzującego diodę zenera 5V nic sie nie zmieniło. Napięcie na rezystorze R5 po stronie zasilania jest prawidłowe (5,1V), po stronie wejscia nieodwracającego jest o 2,5V niższe (spadek napięcia). Przy diodzie LED zamiast przekaźnika spadek napięcia na R5 wynosi 0V. Czyli napięcie na wejściu nieodwracającym jest prawidłowe (5,1V). Do tego napięcia dobierany był dzielnik rezystorowy R2/R6.
  • Poziom 39  
    Wobec tego dołóż jeszcze wtórnik lub bufor na jakimś operacyjnym.
    Czy ten przekaźniczek nie jest spolaryzowany?
  • Poziom 9  
    Równolegle do cewki przekaźnika jest wpięta dioda zabezpieczająca.
  • Poziom 39  
    Tak, spojrzałem właśnie.
    Jaką wartość ma ten rezystor co idzie od wejścia (-) najniższego na schemacie wzmacniacza do masy ?

Czy wykluczyłeś błąd montażu ?
  • Poziom 9  
    Pierwotnie był 1k, później podczas prób usunąłem go.Też podejrzewałem, że przez niego płynie większy prąd w obwodzie sprzężenia zwrotnego. Błąd montazu wykluczyłem, sprawdzałem płytkę wielokrotnie. Po nieudanych próbach z przekaźnikiem wracałem do diody LED z rezystorem 3k3 w szereg zamiast niego i wszystko chodziło poprawnie.
    A jaką rezystancję ma przekaźnik ?
  • Poziom 39  
    No to co nam zależy dać jakąś diode w szereg z przekażnikiem. Albo zamień piny zasilania PK, bo może jemu nie jest obojetna polaryzacja, bo są też takie którym nie jest, ale mają to zaznaczone.
    Zanim zbuforujesz(odseparujesz) wysterowanie tego PK.

Prześledż też ten przejrzysty układ z wykorzystaniem bramek.
  • Poziom 9  
    cewka przekaźnika ma rezystancję ok. 300 omów, co przy 15V zasilaniu powinno dać niecałe 50mA prądu. Tranzystor (BC109C) ma znamionowy prąd kolektora 100mA więc zapas jest.
  • Poziom 39  
    Rezystor od bazy BC 109, do masy zwiększ wartość.