Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Relpol
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

LOGO! => relizacja PID

lucnet1987 11 Paź 2010 22:02 2178 3
  • #1 11 Paź 2010 22:02
    lucnet1987
    Poziom 11  

Witam, chciałem prosić na początek o podpowiedź, jak napisać funkcję (algorytm) regulatora PID w LOGO! ( jeżeli da się w LOGO!, jeżeli się nie da to w innym sterowniku) wiem że jest gotowy bloczek regulatora PID, ale moim zadaniem jest napisanie takiej funkcji, moge dodać że pisałem raczej proste programy, za wszelkie wskazówki z góry dziękuje, pozdrawiam.

0 3
  • Relpol
  • #2 11 Paź 2010 22:40
    siudek2
    Poziom 15  

Na Logo to raczej zapomnij. Jest gotowy bloczek ale PI, a to nie PID.
    Do realizacji PID są potrzebne operacje na słowach a Logo nie ma takich opcji.
    W Step 7 masz gotowe bloki funkcyjne pod PID Controls Blocks
    (FB41, FB42,FB43,FB58.FB59) ja najczęściej używam FB41.
    Możesz też stworzyć własny blok PID ale to już wyższa szkoła jazdy.
    Radzę zaopatrzyć się w podręcznik "Programowalny sterownik SIMATIC S7-300 w praktyce inżynierskiej" Kwaśniewskiego. Jest tam dużo przykładów i rozwiązań. Powiem że nie byłem na żadnym szkoleniu na Stepa, a dzięki tej książce opanowałem bardzo skomplikowane operacje na tym oprogramowaniu.

pzdr

0
  • Relpol
  • #3 12 Paź 2010 10:30
    pafciowaw
    Specjalista Automatyk

W Crouzet Millenium 3 masz gotowe bloki regulatora PID. Można również pobawić się w zestawienie własnego sposobu regulacji opartego na operacjach sumy, iloczynu, komparatorach.W pełni sprawny program (programowanie, symulacja) ...do pobrania w sieci.

0
  • #4 16 Paź 2010 15:18
    lucnet1987
    Poziom 11  

sądzę że zrobienie samego PID na s7-300 chyba mnie przerośnie, bo dopiero się uczę simatic'a, ale myslałem zrobienie pieca do lutowania rozpływowego elementow SMD na PLC, wtedy bym użył gotowego bloczku PID, ale nie wiem jak w prosty sposów zrobić interakcje z użytkownikiem, trzeba stworzyć profil grzana pieca, w zależności od rodzaju past trzeba wpisać czasy grzania i temperaturę, a kupienie sterownika i panelu jest dojść drogie.

Myślałem też nad zrobieniem elektrowni wiatrowej na PLC, ewentualnie ramię robota przemysłowego, ale serwo jest drogie, chyba że ktoś z was ma jakiś ciekawe projekt do zrealizowania.

0
  Szukaj w 5mln produktów