Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Strojenie anteny Delta 880 - do szyby

12 Paź 2010 12:05 4881 2
  • Poziom 33  
    Witam szanowni koledzy. Ma do zestrojenia antenkę Delta 880,taką klejona na szybę auta.Producent podaje SWR dla niej min. 1.2. Ale moje pytanie jest inne.
    Ta antena posiada dwie śruby imbusowe bo promiennik jest rozdzielony cewką.Zastanawiam się którym zamocowaniem lepiej zacząć stroić tym nad podstawą anteny czy tym nad cewką. Fotki tej anteny np.poniżej
    Strojenie anteny Delta 880 - do szyby

Może ktoś już stroił takie cudo?
    A -i jeszcze jedna kwestia, jak ustawić obie części anteny ,które mocowane są do szyby względem siebie. Czy są do tego jakieś wyznaczniki na obudowie, bo chyba mam źle coś spasowane. Można się sugerować wyjściami przewodów z podstawy? Jak mają być-na dół do czy na boki?Koleś który to zamontował chyba źle skleił bo SWR mam powyżej 3 na całej 40-tce. Nie mogę tej anteny za wiele razy rozbierać, bo to jednorazówka i nie chcę na darmo rozklejać całości. Może ktoś już rozbierał taką Deltę 880? Co tam jest w tej kostce montowanej od środka auta?
  • Poziom 23  
    W takiej kostce jest prawdopodobnie cewka z kondensatorem w rezonansie w okolicach 27MHz.Sprzężona pojemnościowo z promiennikiem , który wstraja [ przybliża rezonans cewki ] na pasmo CB.Dobroć takiej anteny to znak zapytania ?,jak i skuteczność.
  • Poziom 33  
    No dobra koledzy widzę, że zainteresowanie tym tematem jest niezbyt wielkie.
    Problem rozwiązany, rozebrałem tę kostkę jednak.W środku jest płytka i kilka kondensatorów i cewek. Problem tkwił w zgrzanym przewodzie antenowym. Po prostu przy montażu ekranu do płytki monter tak przygrzał ekran że ekran wtopił się w osłonę żyły gorącej i powstało zwarcie. Nie było innej możliwości usunięcia tej usterki jak rozebranie całego modułu. Teraz antena stroi się prawidłowo, ustawienie obu części po obu stronach szyby ma znaczenie o tyle aby były one naprzeciw siebie . Dokładności specjalnej ani tym bardziej jakichś znaków na antenie odnośnie ustawienia płaszczyzn sprzężenia tu nie potrzeba.
    Minusem tej naprawy jest zniszczenie warstw klejących antenę do szyby , ale można je zastąpić dobrej klasy taśmą dwustronną.
    To tyle w tym temacie. Dziękuję temat do zamknięcia