Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Czy z tej rury można pobierać energię wodną

12 Paź 2010 14:18 5013 7
  • Poziom 33  
    Jak się ujęcie uszczelni wyżej o 20 m to ciśnienie będzie większe. Jak pobór zrobić niżej o 20 m to też ciśnienie będzie większe. Szacuję, że różnicę poziomów można dopracować do 50 m i przepływ powiększyć 10 X.Wszystko w zasięgu jak Rzut Kamieniem.Wiosną jest to potęga nie do ujarzmienia.Nie zamarza nawet zimą.
    Czy z tej rury można pobierać energię wodną
    W Moich stronach takich cieków podziemnych z góry jest kilka na kilometr.
    Darmowe szkolenie: Ethernet w przemyśle dziś i jutro. Zarejestruj się za darmo.
  • Pomocny post
    Poziom 35  
    No to puszczasz ten strumyk na łopatki turbiny, odpowiednie przełożenie a dalej prądnica/alternator czy co tam znajdziesz i cieszysz się darmowym prądem.
  • Poziom 33  
    A ja Mnie opodatkują?
  • Poziom 36  
    Jakby co poszczujesz psem, będzie OK...chyba nie przejmujesz się na poważnie opodatkowaniem prądnicy kilkadziesiąt/kilkaset watów?
  • Pomocny post
    Moderator
    JESIOTR1 napisał:
    A ja Mnie opodatkują?

Dużo informacji, w tym prawne, znajdziesz tu:

http://www.mew.pl/
  • Pomocny post
    Poziom 17  
    Witam.
    Jeżeli ta rurka była by w moim ogrodzeniu to zastanowił bym się nad wyłapaniem z tej wody ciepła. w lato można by puścić wodę przez jakąś chłodnicę i zrobić chłodzenie powietrza, zimą ocieplać powietrze które ciągnie wentylacja.

Ale najprościej chyba wykorzystać "darmową" wodę zamiast tej z sieci.

Miłego dnia!
  • Poziom 33  
    Dziękuję za dobre rady.Wodę tą chciałbym głownie wykorzystać do Mikroelektrowni.
    Kalkuluję budowę rury na zboczu dla słupa wody ok 50 m i wydajności 5 l/sek.. Wychodzi Mi rura - 12 lasek 6 m (Φ 100 mm) w linii prostej.
    Na końcu turbina Peltona z czterema dyszami.
    Problemem może być ciśnienie w rurze i jego spadek w przekroju rury.Po możliwym spadku ciśnienia liczę na co najmniej 3 atmosfery.
    Czy na odcinku 72 m potrzebne są studzienki do czyszczenia rury?
    retrofood napisał:
    Dużo informacji, w tym prawne, znajdziesz tu:http://www.mew.pl/

Jak przy Moich założonych parametrach dla słupa wody ok 50 m i wydajności 5 l/sek. stosowć ten kalkulator? http://www.mew.pl/kalkulator.html
  • Pomocny post
    Poziom 14  
    Nie masz się co zastanawiać tylko BUDOWAĆ! Zobaczysz że dla el wodnej warto ostatecznie porzucić wiatraki. Ja mam taką piko ? nano? wodną. Jeżeli podany spadek i przepływ są prawdziwe to tylko Ci zazdrościć! Dla przykładu u mnie jest 16 m spadku i tylko 1l/s i moc końcowa to 40W. Jak dla mnie musi wystarczyć. Ale powiem tak - mam wiatrak podobno o mocy 400W, solary o mocy 120W i tą wodną o mocy 40W. I co? I ta wodna daje najwięcej kWh bo pracuje non stop!

Znajomy ma lepsze warunki - 40 m spadku , około 2-3l/s i uzyskuje 600W !!! Działa na tym cały jego dom - są oczywiście akumulatory i przetwornica sinus 1kW.

Mam doświadczenie i temat przerabiałem - śmiało pisz jakby co.

I do ROBOTY!