Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Sterownik pokojowy Auraton 2005

RomanoMorawiano 12 Oct 2010 14:38 7327 10
Relpol
  • #1
    RomanoMorawiano
    Level 12  
    Witam, szukam rozwiązania nastepujacego problemu: Na parterze w korytarzu mam zainstalowany sterownik pokojowy do c.o i ustawiona temperaturę na 21.5 C, kiedy zostanie osiągnięta ta temperatura kocioł się wyłącza. Na 1 piętrze jest wtedy około 19 stopni.Na wszystkich grzejnikach poza korytarzem gdzie znajduje sie sterownik mam założone głowice termostatyczne. Chodzi mi o uzyskanie takiej samej temperatury na 1 piętrze jaka jest na parterze.
  • Relpol
  • #2
    kaputo
    Level 21  
    Trudno będzie to uzyskać tylko takim układem. Ale można spróbować tak. Głowice na 1 piętrze powinny być ustawione wyżej niż te na parterze. Np. na piętrze na 4 a na parterze na 3. Czyli te niżej szybciej będą się zamykać i ograniczać grzanie. Doświadczalnie dobrać taką różnicę, aby przy osiągnięciu mniej więcej tych 21 stopni na górze i dole, kocioł mógł się wyłączyć dzięki sterownikowi. Takie sterowanie na pewno będzie mało dokładne i ale możesz spróbować.
  • Relpol
  • #3
    MarudaP
    Level 21  
    Przenieś sterownik na piętro.
  • #4
    RomanoMorawiano
    Level 12  
    Znajomy mówił mi że jego ojciec ma 2 sterowniki pokojowe ,jeden na dole 2 u góry. Ale nie wiem jak to możliwe żeby na raz sterowały tym samym kotłem.
  • #5
    flankie
    Level 10  
    mam podobny problem i opracowałem już sobie rozwiązanie, które chciałbym jednak przed wprowadzeniem go w życie przekonsultować z mądrzejszymi ode mnie

    przedpokój otwarty na salon, kuchnia, jadalnia to część "cieplejsza" mieszkania (okna od wschodu, sąsiad na dole, zyski ciepła z kuchni, sprzętów RTV, czasami odpalany kominek)
    oddzielone korytarzem od części dziennej, na nieco niższym poziomie, sypialnie i łazienka to część chłodniejsza (okna od północy, garaż na dole)
    piec 2-funkcyjny Vitopend 100, na wszystkich grzejnikach zawory termostatyczne

    regulator (przewodowy) znajduje się w przedpokoju i był ostatnio ustawiony na 21 st. C (dzień) i 19,5 st. C (noc), zawór termostatyczny w salonie na 5, reszta zaworów na 3-4

    przy tych ustawieniach mam w salonie cały dzień 21-22 st. (w nocy spada do 20,5 st.C, kocioł uruchamia się na ok. 2-3 godz każdego ranka, dobija do 21 st.C a reszta to już zyski ciepła w trakcie dnia), natomiast w sypialni przed porannym odpaleniem kotła 17,5-18 st.C, a później temp. dobija do 19,5 st.C i w trakcie dnia systematycznie spada (wieczorem ok 18-18,5 st.C)
    przypuszczam że część ciepłego powietrza z niżej położonej części nocnej, pod sufitem, ucieka mi do części dziennej, poza tym część nocna, jak już wspomniałem ma większe straty ciepłą

    zależy mi na utrzymaniu w części nocnej temperatury rzędu 19,5-20 st.C

    moje rozwiązanie:
    1) dokupić drugi regulator (bezprzewodowy) i umieścić w części nocnej
    2) podłączyć go razem z istniejącym regulatorem do kotła w ten sposób, że kocioł załącza się jeśli którykolwiek z tych regulatorów wskaże spadek temperatury poniżej zaprogramowanej wartości (podłączenie równoległe)
    3) głowice termostatyczne w części dziennej ustawić na 3-3,5 (ok. 20-21 st.C) - z premedytacją również w tym pomieszczeniu gdzie jest regulator!
    4) głowice w części nocnej ustawić na 3, natomiast tam gdzie będzie drugi regulator na 5
    5) regulator w części dziennej ustawić na 20,5 st.C/18 st.C (dzień/noc), regulator w części nocnej na 20 st.C/19 st.C

    układ powinien działać w następujący sposób:
    -część dzienna utrzymuje 20,5 st.C, przy wzroście temp. powyżej tej wartości regulator nie uruchamia pieca
    -przy spadku temp. w części nocnej regulator nr 2 uruchamia piec i dobija temperaturę do żądanych 20 st.C - w tym samym czasie w części dziennej grzejniki nie grzeją, bo głowice termostatyczne ustawione na 3 nie puszczają ciepłej wody do grzejnika, bo w pomieszczeniach jest już ponad 20 st. C
    - jak odpalam kominek i temp. w części dziennej wzrasta do 23 st.C (bez wpływu na temp. położonej niżej części nocnej!), to jednocześnie część nocna może być dogrzewana dzięki wysłanemu do kotła sygnałowi z regulatora nr 2; grzejniki części dziennej pozostają odcięte głowicą termostatyczną ustawioną na 3 (ok. 20 st. C)

    jeśli zarówno w części dziennej jak i nocnej temp. spadnie poniżej zadanych wartości, to obydwa regulatory zwierają obwód i kocioł grzeje - również część dzienną, gdzie głowica termostatyczna wykrywając temp. < 20 st.C puszcza wodę na grzejnik

    czy abstrahując od sytuacji ekstremalnych i mało prawdopodobnych typu 3-godzinne wietrzenie części dziennej, w trakcie którego w części nocnej temp. wzrasta do 25 st.C (vice versa jest już niemożliwe!) moje rozwiązanie ma inne wady?
  • #6
    wawrzeczko_t
    Heating systems specialist
    Tak. Uważaj żeby nie wypalić płyty w kotle przy montażu 2-go termostatu.
  • #7
    flankie
    Level 10  
    a co musiałbym zrobić nie tak, żeby ją wypalić?
  • #8
    bary30
    Level 2  
    Witam
    Mam podobny problem do rozwiązania. Sterownik na dole w otwartym korytarzu. Na górze trzy sypialnie i łazienka. Sprawę mi komplikuje kominek bo muszę dłużej palić żeby i na piętrze było ok 20 stopni. Instalacja oparta na zbiorniku buforowym. Układ otwarty z kominkiem. Do tego kocioł gazowy na górnej wężownicy i solar na dolnej. Cały dół na podłogówce , na górze kaloryfery plus podłoga w łazience. Teraz jak temp spadnie poniżej zadanej na sterowniku załancza on dwie pompki jedna na wyjściu z bufora druga w szafce od podłogówki. Pompki podpięte do sterownika chyba na jakimś przekaźniku (na ścianie puszka do niej przewód 230V dwa do pompek i cienki do sterownika). Mam taki pomysł żeby na górze dać sterownik bezprzewodowy który by uruchamiał tylko jedną pompkę na wyjściu z bufora. Jak to zrobić żeby działało ?
  • #9
    Wojt_ek
    Level 11  
    flankie wrote:
    mam podobny problem i opracowałem już sobie rozwiązanie


    i jak działa ?
  • #10
    lukas_wrocek
    Level 2  
    flankie, mam bardzo podobnie rozwiązany problem u siebie.


    Mam sterownik w głównym pomieszczeniu - otwartym gdzie zawsze jest znacznie cieplej, sterownik nawet się nie załącza a grzejnik na 3 - często zimny.

    Drugi sterownik bezprzewodowy na górze podłączony do pieca jak u Ciebie.
  • #11
    flankie
    Level 10  
    Wojt_ek wrote:
    flankie wrote:
    mam podobny problem i opracowałem już sobie rozwiązanie


    i jak działa ?


    bez zarzutu! nieporównywalnie wyższy komfort cieplny
    polecam takie rozwiązanie, jeśli ktoś ma sytuację analogiczną do mojej