Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
IGE-XAOIGE-XAO
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Projekt instalacji w domu jednorodzinnym

12 Paź 2010 17:17 3999 1
 • Poziom 11  
  Witam.
  Jestem początkujacym elektrykiem, dopiero co pracujacym w zawodzie. Kolega poprosił mnie czy bym mu nie pomógł i zamontował mu zabezpieczenia. W starym projekcie elektrycznym jest jedna skrzynka rozdzielcza, w której miały się znaleźć takie aparaty:
  FR104 (40A)
  P312B (10A) - 2 sztuki na oświetlenie
  P312B (16A) - 4 sztuki na gniazda wtykowe
  V20-C/4
  U znajomego są w sumie 3 skrzynki. Jedna na elewacji domu gdzie znajduje się rozłacznik FR104 z którego wychodzą 2 przwody 5 żyłowe. Każdy przewód dochodzi do skrzynek rozdzielczych wewnątrz domu, jedna znajduje się na parterze a druga na piętrze. Na parterze ma być kuchnia na siłę, wiec już musi być inna różnicówka. Chcieliśmy zamontować po 2 różnicówki na pietro.

  Chce doberze dobrać różnicówki, więc dlatego pisze do was.
 • IGE-XAOIGE-XAO
 • Poziom 11  
  Żaden rozsądny elektryk gotowego rozwiązania Ci nie poda, nie powie na podstawie tych danych "słuchaj wsadź tu taki a taki aparat, a tam taki i taki...", bo każda instalacja jest inna i wymaga indywidualnego podejścia. Skoro zadajesz takie pytania to faktycznie jesteś początkujący więc proponuję zapoznaj się najpierw z literaturą fachową np. PORADNIK INSTALATORA z http://www.moeller.pl/DesktopDefault.aspx?PageID=664, potem poszukaj innych artykułów, pogrzeb na forum (użyj wyszukiwarki), a uświadomisz sobie, że instalacje elektryczne to nie tylko proste łączenie kabelków. Ja tak wiele lat temu zaczynałem.Poświęć kilka nocy na grzebanie w internecie, przetraw wiedzę. Dobieranie aparatów wchodzi w zakres projektowania instalacji a na to ma wpływ bardzo wiele czynników m.in. sposób wykonania instalacji, parametry okablowania i inne, w tym również wymagania inwestora (kolegi).