Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Projekt instalacji w domu jednorodzinnym

martinus83 12 Oct 2010 17:17 4119 1
Ochrona Domu
 • #1
  martinus83
  Level 11  
  Witam.
  Jestem początkujacym elektrykiem, dopiero co pracujacym w zawodzie. Kolega poprosił mnie czy bym mu nie pomógł i zamontował mu zabezpieczenia. W starym projekcie elektrycznym jest jedna skrzynka rozdzielcza, w której miały się znaleźć takie aparaty:
  FR104 (40A)
  P312B (10A) - 2 sztuki na oświetlenie
  P312B (16A) - 4 sztuki na gniazda wtykowe
  V20-C/4
  U znajomego są w sumie 3 skrzynki. Jedna na elewacji domu gdzie znajduje się rozłacznik FR104 z którego wychodzą 2 przwody 5 żyłowe. Każdy przewód dochodzi do skrzynek rozdzielczych wewnątrz domu, jedna znajduje się na parterze a druga na piętrze. Na parterze ma być kuchnia na siłę, wiec już musi być inna różnicówka. Chcieliśmy zamontować po 2 różnicówki na pietro.

  Chce doberze dobrać różnicówki, więc dlatego pisze do was.
 • Ochrona Domu
 • #2
  wjtech
  Level 11  
  Żaden rozsądny elektryk gotowego rozwiązania Ci nie poda, nie powie na podstawie tych danych "słuchaj wsadź tu taki a taki aparat, a tam taki i taki...", bo każda instalacja jest inna i wymaga indywidualnego podejścia. Skoro zadajesz takie pytania to faktycznie jesteś początkujący więc proponuję zapoznaj się najpierw z literaturą fachową np. PORADNIK INSTALATORA z http://www.moeller.pl/DesktopDefault.aspx?PageID=664, potem poszukaj innych artykułów, pogrzeb na forum (użyj wyszukiwarki), a uświadomisz sobie, że instalacje elektryczne to nie tylko proste łączenie kabelków. Ja tak wiele lat temu zaczynałem.Poświęć kilka nocy na grzebanie w internecie, przetraw wiedzę. Dobieranie aparatów wchodzi w zakres projektowania instalacji a na to ma wpływ bardzo wiele czynników m.in. sposób wykonania instalacji, parametry okablowania i inne, w tym również wymagania inwestora (kolegi).